Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
50

Woda morska. Na katar i nie tylko

Słuchaj artykułu

Właściwości lecznicze wody morskiej są wykorzystywane w lecznictwie od dawna. Dzięki jej korzystnemu działaniu na górne odcinki dróg oddechowych jest stosowana m.in. w nieżycie nosa lub problemach z zatokami. Sprawdź, jak właściwie stosować wodę morską.

Woda morska. Na katar i nie tylko

Woda morska – co to takiego? 

Woda morska to roztwór chlorku sodu i wody. Jony chlorku i sodu odgrywają ważną rolę w procesie utrzymania homeostazy organizmu. Sód jest natomiast ważnym elektrolitem w naszym organizmie. Woda morska może także zawierać dodatek innych soli mineralnych i mikroelementów, takich jak siarka, miedź, selen, żelazo czy mangan.  

Woda morska ma działanie nawilżające i oczyszczające błonę śluzową. Pomaga zapobiegać występowaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wypłukuje zanieczyszczenia, wirusy i bakterie o potencjalnie chorobotwórczym działaniu. 

Woda morska – rodzaje 

Woda morska izotoniczna  

Roztwór izotoniczny cechuje się takim samym ciśnieniem osmotycznym jak płyny ustrojowe człowieka. Dzięki temu izotoniczna woda morska nie powoduje odwodnienia błony śluzowej, a tym samym jej obkurczania. Ułatwia zatem usuwanie nagromadzonej wydzieliny. Ten typ roztworu znajdziesz w kroplach do oczu, sprayach do nosa lub jako chlorek sodu w ampułkach. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Woda morska hipertoniczna  

Roztwór hipertoniczny ma ciśnienie osmotyczne wyższe niż ciśnienie roztworu, w którym się znajduje. Powoduje to napływ wody do roztworu w celu wyrównania ciśnienia. Taki proces prowadzi do obkurczania błony śluzowej nosa. Hipertoniczną wodę morską możesz stosować do spryskiwania/zakrapiania nosa, irygacji nosa i nebulizacji. Stosowanie tego typu preparatów powoduje rozrzedzenie wydzieliny i obkurczenie błony śluzowej nosa. Łagodzi objawy nieżytu nosa, ułatwia usuwanie wydzieliny i przyczynia się do udrożnienia przewodów nosowych. 


Woda morska – zastosowanie 

Woda morska do nosa 

Katar lub zatkany nos często towarzyszą infekcjom wirusowym i bakteryjnym, zapaleniu zatok czy alergiom. Roztwory wody morskiej są przydatne zarówno w walce z katarem ostrym, jak i przewlekłym.  

Woda morska do nosa ma formę specjalnej butelki z atomizerem.  

Podczas stosowania po każdym użyciu wyczyść atomizer wodą z mydłem, aby nie zbierały się na nim bakterie.  

Najlepiej, aby każdy domownik używał własnego produktu.  

Woda morska do nosa świetnie sprawdzi się także w przypadku alergii, ułatwiając oddychanie. Stosowanie izotonicznej wody morskiej zaleca się szczególnie osobom uczulonym na pyłki w okresie ich wysokiego stężenia w środowisku. Pozwala to wypłukać z nosa i jego okolic pyłki, np. kwiatów czy traw. Wczesne usunięcie alergenu pomoże ograniczyć jego wpływ na organizm.  

Woda morska do inhalacji  

Roztwór wody morskiej może być stosowany do inhalacji. Aby ją przeprowadzić, zaopatrz się w inhalator. Do pojemniczka (tzw. nebulizator) wprowadź roztwór ze specjalnych ampułek. Po uruchomieniu kompresora rozpyla on roztwór w postaci pary prosto do dróg oddechowych.


Woda morska do ucha   

Wodę morską możesz także zakraplać do ucha. W ten sposób zmiękczysz zalegającą w nim woskowinę. Dzięki temu łatwiej ją usuniesz. Możesz wykorzystać wodę morską w ampułkach. 1-2 krople wpuścić do obu kanałów słuchowych. Możesz to robić codziennie.   

Inne zastosowania wody morskiej   

Wodę morską w postaci ampułek często wykorzystują rodzice do pielęgnacji oczu u małych dzieci. Możemy ją także zastosować do przemywania drobnych ran i skaleczeń.  

Woda morska – jak stosować? 

Woda morska jest dostępna w formie aerozolu do nosa lub jednorazowych ampułek. Woda w ampułkach może być używana do inhalacji, zakraplania nosa/ucha lub przemywania drobnych ran. 

Preparaty z wodą morska są pozbawione konserwantów. Dzięki temu są bezpieczne, łatwe w stosowaniu i mają niski potencjał alergizujący.  

Wodę morską do nosa możesz stosować długotrwale w leczeniu objawów nieżytu nosa. W tym celu aplikuj od 4 do 6 kropli roztworu do jednego nozdrza. Proces możesz powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. 

Pamiętaj, aby w przypadku niemowląt aplikować aerozol po położeniu dziecka na plecach z głową zwróconą do boku.  

Preparat rozpylamy do górnego otworu nosowego. Następnie powtarzamy zabieg w drugim nozdrzu. 

Sprawdź na opakowaniu, jak długo możesz przechowywać wodę morską. Szczególnie tyczy się to wody morskiej w ampułkach, które zazwyczaj mogą być stosowane przez kilkanaście godzin po otwarciu.  

Najlepiej od razu zużyj całą zawartość ampułki, ponieważ po otwarciu roztwór traci swoją sterylność. 

Dodatkowe składniki w preparatach z wodą morską 

W celu nadania wodzie morskiej innych właściwości w preparatach możemy znaleźć połączenie wody morskiej z: 

  • ektoiną – ma działanie nawilżające i przeciwalergiczne, 
  • kwasem hialuronowym – o działaniu nawilżającym,  
  • pantenolem – wykazuje działanie regenerujące, 
  • olejkami eterycznymi – udrożniają zatoki i mają działanie odświeżające, 
  • wodą termalną – o działaniu łagodzącym stany zapalne, 
  • miedzią – zapobiega rozwojowi infekcji poprzez oczyszczanie nosa oraz wspomaganie usuwania bakterii i wirusów znajdujących się w wydzielinie śluzowej. 

Podczas wyboru wody morskiej kieruj się jej składem. Sięgaj po preparaty, które nie zawierają konserwantów i są umieszczone w sterylnym opakowaniu. 

Woda morska – kto może ją stosować? 

Woda morska w każdej postaci jest preparatem bezpiecznym. Z powodzeniem może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci od pierwszych dni życia i kobiet w ciąży.  

Ze względu na kilka rodzajów dozowników stosowanych w preparatach wybierz ten dostosowany do wieku dziecka. Znacznie ułatwi to aplikację.  

W przypadku braku problemów z mechanicznym oczyszczaniem nosa u starszych dzieci i dorosłych nie ma konieczności stosowania tego typu preparatów.  

Woda morska – skutki uboczne 

Stosowanie wody morskiej do nosa, inhalacji, przemywania ran czy do ucha nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest to bezpieczny produkt, który może stosować cała rodzina.  


Przeczytaj również:
Domowe sposoby na katar. Czy są skuteczne?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę