Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
90

Na czym polega scyntygrafia?

Słuchaj artykułu

Scyntygrafia to jedna z nieinwazyjnych metod diagnostycznych, polegająca na tworzeniu obrazów zmian fizjologicznych oraz patologicznych zachodzących w ciele człowieka za pomocą izotopów promieniotwórczych. Tego typu badaniami zajmuje się odrębna gałąź medycyny – medycyna nuklearna.

Na czym polega scyntygrafia?

Czym jest radiofarmaceutyk?

Podstawą badań scyntygraficznych jest zobrazowanie rozkładu radiofarmaceutyku podanego pacjentowi dożylnie w badanym narządzie. Radiofarmaceutyk stanowi połączenie izotopu promieniotwórczego (emitującego promieniowanie gamma) z odpowiednią substancją chemiczną, której zadaniem jest doprowadzenie źródła promieniowania (izotopu promieniotwórczego) do narządu, który stanowi przedmiot zainteresowania. 


Zakupy z doradcą Gemini

Przygotowanie radiofarmaceutyku (radioznacznika) podlega ścisłej kontroli ochrony radiologicznej i odbywa się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, tzw. pracowni gorąca Zakładu Medycyny Nuklearnej. Substancja ta podawana jest pacjentowi dożylnie przed badaniem, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Scyntygrafia – na czym polega badanie?

Samo badanie polega na utworzeniu obrazu rozkładu podanego środka (nośnika chemicznego wraz z izotopem emitującym promieniowanie jonizujące w postaci promieni gamma) w ciele pacjenta. Aparatem służącym do tego typu obrazowania jest gammakamera. Gammakamera to rozbudowany licznik scyntylacyjny, którego głównym elementem budowy jest kryształ scyntylacyjny i układ fotopowielaczy.

Scyntygrafia – przebieg badania

Po podaniu radioznacznika w gabinecie zabiegowym pacjent przechodzi do pomieszczenia, w którym odbywa się badanie. Tam zostaje położony na specjalnym stole (łóżku), który stanowi część aparatu diagnostycznego. Technik elektroradiolog układa badanego w odpowiedniej pozycji i umieszcza głowicę gammakamery nad obszarem badanego narządu, po czym poleca pacjentowi pozostanie w bezruchu i przechodzi do pomieszczenia sterowni. 

Podany uprzednio radiofarmaceutyk, zgromadzony w badanym narządzie, emituje promieniowanie gamma, które jest rejestrowane przez aparat. Kwanty (porcje) promieniowania docierają do kryształu scyntylacyjnego gammakamery i tam zostają zamienione na błysk świetlny. Tu ma miejsce fizyczne zjawisko scyntylacji, czyli emisja błysku świetlnego w wyniku przechodzenia promieniowania jonizującego przez kryształ. Następnie powstały błysk świetlny zostaje wzmocniony i zamieniony na sygnał elektryczny przez fotopowielacze. Sygnały elektryczne są odpowiednio zliczone i przetworzone na obraz cyfrowy, który można oglądać na monitorze komputera oraz wydrukować jako wynik badania.

Badanie może trwać od 15 do nawet 60 minut (przy badaniu szkieletu całego ciała) w zależności, jaki narząd badamy i co chcemy zobaczyć. Po badaniu zaleca się pacjentowi:

  • picie dużej ilości wody, 
  • częste opróżnianie pęcherza moczowego,
  • (w miarę możliwości) unikanie kontaktu z dziećmi oraz kobietami w ciąży aż do następnego dnia.

Przyczyną tych zaleceń jest użyty do badania radioizotop, który jest usuwany z organizmu przez układ moczowy, a jego aktywność promieniotwórcza maleje wraz z upływem czasu.

Obraz w badaniu scyntygraficznym

Obraz badania scyntygraficznego –  o czym nam mówi?

Obraz badania scyntygraficznego znacznie odbiega od obrazu rentgenowskiego czy obrazu utworzonego za pomocą tomografii komputerowej. Przedstawia on ciemniejsze i jaśniejsze plamy tworzące zarys narządu (np. nerki czy tarczycy). Plamy te odpowiadają ilości kwantów promieniowania, które dotarły do detektora.

Za pomocą systemu komputerowego możemy zobaczyć obraz w kolorach. W miejscach, w których plamy są intensywniejsze, zobaczymy kolor czerwony lub bordowy, a tam, gdzie są słabsze – barwę żółtą i niebieską. Takie przedstawienie badania pomaga w rozpoznaniu tzw. punktów gorących i zimnych.

Punkty gorące – miejsca o zwiększonym gromadzeniu radioznacznika, bardziej aktywne metabolicznie. Może to być:

  • zmiana nowotworowa,
  • proces zapalny, 
  • miejsce aktywnego procesu podziałów komórkowych.

Punkty zimne – miejsca o zmniejszonym gromadzeniu radioznacznika, mniej aktywne lub nieaktywne metabolicznie. Może to być:

  • dojrzała nieczynna metabolicznie tkanka,
  • zmiana nowotworowa o łagodnym typie,
  • miejsce obumarłej tkanki.

Jak się przygotować do badania scyntygraficznego?

Badanie scyntygraficzne nie wymaga specjalnego przygotowania ani bycia na czczo. Przed badaniem należy jedynie zdjąć wszystkie metalowe elementy z obszaru objętego badaniem (tj. biżuteria, zegarek, pasek), aby nie zaburzyły procesu powstawania obrazu. Po podaniu radiofarmaceutyku i wykonaniu badania pacjent powinien wypić dużą ilość płynów i często oddawać mocz, ponieważ podany radiofarmaceutyk jest zwykle usuwany z organizmu drogą filtracji nerkowej. Zawiera on w swoim składzie izotop promieniotwórczy, a niepożądane jest długie zaleganie takiej substancji w organizmie.

Scyntygrafia – rodzaje

Scyntygrafia dzieli się ze względu na badany narząd na:

  • scyntygrafię kości,
  • scyntygrafię tarczycy,
  • scyntygrafię przytarczyc,
  • scyntygrafię nerek,
  • limfoscyntygrafię, czyli radioizotopową diagnostykę układu limfatycznego,
  • scyntygrafię płuc,
  • scyntygrafię ślinianek,
  • scyntygrafię wątroby i dróg żółciowych,
  • scyntygrafię górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • scyntygrafię serca,
  • scyntygrafię mózgu.

Scyntygrafia – wskazania do wykonania badania

Do najczęstszych wskazań do wykonania badania scyntygraficznego należą:

  • podejrzenie przerzutów do kości oraz pierwotne nowotwory kości,
  • diagnostyka zapaleń kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stan po wszczepieniu protezy ortopedycznej – diagnoza funkcjonowania protez,
  • diagnostyka nadczynności i niedoczynności tarczycy,
  • guzy tarczycy,
  • diagnostyka choroby Gravesa-Basedowa i Hashimoto,
  • określenie funkcji i diagnostyka wad wrodzonych nerek u dzieci,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek u małych dzieci,
  • diagnostyka refluksu pęcherzowo-moczowego,
  • diagnostyka węzła wartowniczego w leczeniu nowotworów,
  • diagnostyka wentylacji i perfuzji płuc,
  • diagnostyka nowotworów i procesów zapalnych płuc,
  • zapalenia i podejrzenie zwłóknienia ślinianek,
  • upośledzenie wydzielania śliny,
  • diagnostyka choroby wieńcowej,
  • ocena odwracalności niedokrwienia mięśnia sercowego,
  • diagnostyka zespołów otępiennych,
  • diagnostyka epilepsji.

Scyntygrafia – przeciwwskazania

Scyntygrafia jest badaniem bezpiecznym, ale do jego wykonania wykorzystuje się promieniowanie jonizujące. W zależności od użytej dawki powoduje ono szereg zmian w materiale genetycznym człowieka, dlatego, ze względów bezpieczeństwa, badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Do wykonania badania konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty tak samo, jak w przypadku badania RTG czy innych badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące.

Scyntygrafia – skutki uboczne

Jedynym niebezpieczeństwem wynikającym z przeprowadzania badań scyntygraficznych jest użycie radioizotopów promieniotwórczych. Jednakże dawki emitowanego przez radiofarmaceutyki promieniowania są dobrane tak, aby mieściły się w granicach dopuszczalnych norm i nie powodowały wczesnych skutków popromiennych. Należy stosować się do zaleceń lekarza i osób przeprowadzających badanie, aby skutecznie wyeliminować skutki działania promieniowania jonizującego.

Scyntygrafia a PET – czym się od siebie różnią?

Zarówno scyntygrafia, jak i badania PET należą do dziedziny badań z zakresu medycyny nuklearnej.

PET to skrót od pozytonowej tomografii emisyjnej i już sama nazwa zdradza, że badanie różni się od scyntygrafii. Różnice polegają na użyciu odmiennych radiofarmaceutyków i radioizotopów, które ulegają innym rozpadom promieniotwórczym. Budowa oraz zasada działania aparatów też znacznie się różni. Badanie PET wymaga odpowiedniego i bardziej skomplikowanego przygotowania pacjenta. Inne są także wskazania do przeprowadzenia badań.

Źródło:

Birkenfeld B., Listewnik M., Medycyna nuklearna – obrazowanie molekularne, Wydawnictwo PUM, Szczecin 2011.

  1. 12 grudnia 2021, 15:06
    Marta

    Bardzo mnie interesuje dlaczego przed badaniem gammakamera w scyntygrafii wykonuje się badanie tomografem .

    1. 13 grudnia 2021, 08:39
      mgr Kamila Szablińska
      mgr Kamila Szablińska

      Jeżeli przed badaniem scyntygraficznym wykonamy pacjentowi badanie TK tego samego obszaru ciała, możemy nałożyć oba obrazy na siebie. Jest to bardzo pomocne w dokładnym zlokalizowaniu podejrzanych zmian, widocznych jako punkty zimne czy gorące na scyntygramie. Badanie tomografem komputerowym umożliwia stworzenie dokładnych obrazów anatomicznych tkanek i narządów wraz z informacją o gęstości i pochłanianiu promieniowania przez poszczególne struktury. Obrazy z takiego badania mogą stanowić swoistą mapę anatomiczną dla dokładniejszej oceny i lokalizacji zmian oraz korekcji pochłaniania promieniowania jonizującego.

  2. 16 grudnia 2022, 15:11
    Janina

    Super dokładne wyjaśnienie . Bardzo dziękuję.

  3. 8 lutego 2023, 08:59
    Wiesław

    Bardzo pomocny

    1. 8 lutego 2023, 10:40
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  4. 25 kwietnia 2023, 19:07
    Stanisław

    Bardzo dziękuję za ten artykuł, gdyż pomoże mi przygotować się do badania, i wyjaśnił mi po co je się stosuje i jak mam się zachowywać.

    1. 27 kwietnia 2023, 08:22
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł jest dla Pana pomocny🙂

  5. 6 października 2023, 21:07
    Ewa

    Jestem w trakcie leczenia osteoporozy bisfosfonianami (doustnie, Risendros). Czy to nie jest przeciwwskazanie do badania scyntygrafii kośca? Czy wynik będzie wiarygodny? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

    1. 9 października 2023, 10:11
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Przed wykonaniem badania proszę poinformować lekarza, jakie leki Pani stosuje. Lekarz weźmie pod uwagę tę informację podczas zlecania badania i interpretacji jego wyników.

  6. 13 października 2023, 17:19
    Elżbieta

    Dziękuję bardzo za cenne informacje

    1. 16 października 2023, 07:50
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  7. 18 października 2023, 17:25
    Marta

    Czy mogę prosić o lepsze wytłumaczenie różnic między PET a scyntografią. Czy scyntografia wniesie coś nowego jeśli miesiąc wcześniej był robiony PET?

    1. 23 października 2023, 12:32
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Badania różnią się zastosowanymi radiofarmaceutykami. Obie metody służą obrazowaniu przede wszystkim zmian nowotworowych czy stanów zapalnych. O zasadności wykonania dwóch badań w odstępie miesiąca powinien wypowiedzieć się lekarz, bazując na swoim doświadczeniu oraz lokalizacji i charakterze zmian.

  8. 8 grudnia 2023, 09:58
    Sławomir

    super. tylko jaki izotop jest używany do tego.

    1. 11 grudnia 2023, 15:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Rodzaj izotopu może różnić się w zależności od obszaru, który będzie obrazowany. O szczegóły warto zapytać lekarza kierującego lub osobę z pracowni.

  9. 11 stycznia 2024, 14:53
    Kt

    Czy kardiostymulator jest przeciwwskazaniem do scyntografi

    1. 12 stycznia 2024, 09:38
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Kardiostymulator nie stanowi przeciwwskazania do wykonania scyntygrafii, jednak przed badaniem proszę poinformować lekarza i osobę przeprowadzającą badanie o posiadanym rozruszniku.

  10. 18 stycznia 2024, 20:49
    Hanna

    Jaki odstęp między badaniem scyntygrafii a Tomografem komp

    1. 23 stycznia 2024, 08:12
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Odpowiedź na to pytanie otrzyma Pani bezpośrednio w pracowni wykonującej badanie.

  11. 20 stycznia 2024, 12:04
    Joanna

    Miałam robiona scyntografie rano,w tym samym dniu po południu była robiona operacja ,nie mogłam pić, czy to wpłynęło na moje zdrowie,bardzo bolała mnie głową jak czekałam na operację

    1. 23 stycznia 2024, 08:13
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      O swoim stanie zdrowia powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

  12. 24 stycznia 2024, 21:12
    Iwona

    Bardzo dokładnie wyjaśnione

    1. 25 stycznia 2024, 08:49
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za komentarz 🧡

  13. 10 marca 2024, 11:31
    Magda

    Co oznacza wynik miernie wyrażone obszary perfuzji mózgowej w lewej półkole mózgowej najwyraźniejsze w lewym wzgorzu

    1. 11 marca 2024, 12:05
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Wynik badania powinien zinterpretować lekarz.

  14. 22 marca 2024, 13:11
    Krystyna

    Mam zdiagnozowaną
    łagodną gammapatię monoklonalną,aktualnie mam skierowanie na próbę wysilkową scyntygraficzną serca.Czy to badanie jest na tyle bezpieczne,że nie będzie miało wpływu na moją łagodna gammapatie monoklonalną?

    1. 25 marca 2024, 12:02
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Łagodna gammapatia monoklonalna nie jest wymieniona wśród przeciwwskazań. Proszę dopytać lekarza, który wystawił skierowanie.

  15. 22 marca 2024, 14:37
    Krystyna

    Bardzo pomocny artykuł,niestety lekar,kierujący na to badanie nie przekazuje szczegółowych informacji- tuje znalazłam. Dziękuję.

  16. 2 kwietnia 2024, 19:22
    Maria

    Czy osteoporoza oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów a także zdiagnozowanay MGUS nie stanowią przeciwskazania do próby wysilkowej scyntograficznej serca?

    1. 3 kwietnia 2024, 12:09
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Proszę skonsultować się ze specjalistą, który będzie wykonywał badanie.

  17. 13 kwietnia 2024, 14:53
    Wladyslaw Wilczynski

    Jest przejrzysty i zrozumialy

  18. 31 maja 2024, 17:52
    Janusz

    Bardzo dziękuję że mogłem się zapoznać jak wygląda przebieg badania i do czego służy .

  19. 2 czerwca 2024, 21:41
    Ala

    Co jest dokładniejszą metodą do oceny ew przerzutów wznowy raka piersi – scyntygrafia czy PET

    1. 3 czerwca 2024, 17:39
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      PET jest zwykle dokładniejszą metodą do oceny przerzutów wznowy raka piersi ze względu na wyższą czułość i specyficzność w porównaniu do scyntygrafii. Wybór metody do oceny powinien być jednak wybrany wraz z lekarzem onkologiem, który zna historię choroby, np. przerzuty do kości, przez co będzie mógł określić, która metoda będzie dla Pani odpowiedniejsza. Istnieją również metody łączone jak PET/CT (Pozytonowa Tomografia Emisyjna z Tomografią Komputerową), które cechują się dużą dokładnością.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę