Nagietek lekarski – kiedy warto go stosować?
Nagietek to roślina o szerokim działaniu leczniczym. Wspiera on m.in. leczenie ran oraz wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Jest obecny także w składzie preparatów na suchość i bolesność gardła. Nagietek jest również składnikiem wielu kosmetyków, np. kremów do ciała i twarzy czy preparatów do włosów.
Nagietek lekarski – pochodzenie
Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) jest rośliną jednoroczną, wywodzącą się z rodziny astrowatych (Asteraceae). Przypuszcza się, iż pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego lub Iranu, a według niektórych źródeł – z Afryki Północnej. Był on szczególnie istotny w marokańskiej medycynie ludowej ze względu na swoje lecznicze działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Nagietek lekarki – skład
Surowcem farmaceutycznym nagietka lekarskiego jest jego kwiat (dokładnie koszyczek nagietka). W jego składzie możemy wyróżnić:
- saponiny triterpenowe (2-10%) – kalendulozyd A-F, ornidid, faradid, ursadid,
- flawonoidy (0,3-0,8%) – kwercetyna, rutyna,
- związki terpenowe – seskwiterpeny, np. kalendyna, ursadiol, kalenduladiol,
- żywicę,
- olejek eteryczny (ok. 0,4%),
- polisacharydy, śluzy, sterole,
- poliacetyleny, kwasy fenolowe, kumaryny,
- karotenoidy (ok. 3%) – karoten, ksantofilen – odpowiedzialne za pomarańczowy kolor płatków.
Nagietek lekarski – działanie
Nagietek od dawna jest stosowany jako środek przeciwzapalny i przyspieszający gojenie ran. W badaniach klinicznych nad wyciągiem z nagietka udowodniono jego pozytywne działanie w przypadku owrzodzeń skóry, silnych stanów zapalnych czy poparzeń. Dodatkowo może być on stosowany w stłuczeniach, urazach, obrzękach, a nawet zasinieniach (zarówno tych na ciele, jak i pod oczami). Nagietek wykazuje także działanie spazmolityczne – rozkurczające mięśnie gładkie (głównie przewód pokarmowy, łagodzenie bólu menstruacyjnego), żółciopędne i moczopędne. Uznawany jest za surowiec immunomodulujący i przeciwgrzybiczy. Może być stosowany w grzybicy pochwy oraz rzęsistkowicy. Wiele badań naukowych potwierdza jego działanie przeciwnowotworowe, a nawet hamujące tworzenie się przerzutów. Co więcej, wyciągi z nagietka mogą w przyszłości pomóc w opracowywaniu nowych strategii leczenia nowotworów oraz zmniejszaniu skutków ubocznych radioterapii.
Zastosowanie nagietka lekarskiego
Wyciągi z nagietka są popularnym składnikiem kosmetyków, m.in.
- kremów do twarzy i ciała,
- szamponów,
- odżywek do włosów,
- olejów do użytku zewnętrznego,
- hydrolatów,
- płynów do higieny intymnej.
Środki higieniczne (np. podpaski) są często aromatyzowane kwiatem nagietka.
Oprócz tego wyciąg z nagietka znajdziemy w składzie:
- globulek dopochwowych,
- preparatów stosowanych w żylakach odbytu,
- nalewek i wyciągów płynnych,
- kropli do uszu,
- maści na urazy i obrzęki oraz zasinienia,
- pastylek na suchość i bolesność gardła.
Nagietek lekarski jest również dostępny jako produkt leczniczy do zaparzania (saszetki z koszyczkiem nagietka).
Rozwój nauk ścisłych, ale też wiedza przekazywana z pokolenie na pokolenie pozwala nam obecnie poznawać nowe zastosowania roślin i ich wyciągów. Aby w pełni określić spektrum ich działania oraz wpływ np. na komórki nowotworowe, potrzeba kolejnych lat badań. Jak widzimy, nagietek lekarski ma duży potencjał leczniczy ze względu na swój skład bogaty w związki fitochemiczne.
co to?
ok