Niechciani krwiopijcy, czyli jak radzić sobie z kleszczami
Wraz z nadejściem wiosny wychodzą z ukrycia i rozpoczynają swe łowy. Ich przetrwaniu szczególnie sprzyjają łagodne zimy. Mowa o kleszczach. Są to stworzenia, które żywią się krwią. Uwielbiają zarówno krew ludzką, jak i zwierzęcą, m.in. zwierząt leśnych, gryzoni, wiewiórek, zwierząt domowych i ptaków. Trudno dostrzec je gołym okiem, tym samym ochrona przed nimi nie należy do najłatwiejszych. Mogą czyhać na nas nie tylko w lesie, ale też w ogrodzie, parku, a nawet w przestrzeni miejskiej. Przenoszą wiele chorób, które są groźne dla człowieka, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W jaki sposób chronić się przed kleszczami?
Zarówno wiedza w zakresie ochrony przed kleszczami, jak i umiejętność ich usuwania są bardzo istotne. Wiosna i lato to pora, kiedy większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenie przez kleszcza. Te insekty szczególnie lubią wilgotne środowisko, a człowiek w cieplejsze dni intensywnie się poci, będąc dla kleszcza idealnym celem i źródłem pożywienia.
Jednym ze sposobów na to, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, jest ubieranie się na biało. Dzięki temu podczas spaceru czy wycieczki w łatwy sposób zorientujesz się, czy nie chodzi po Tobie mały insekt. Ponadto, w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty przeciw owadom, w tym również na kleszcze.
Jak wybrać odpowiedni produkt przeciw kleszczom?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktów, których zadaniem jest ochrona przeciw kleszczom. Pierwszy rodzaj to preparaty na bazie na naturalnych olejków. Przy ich wyborze należy kierować się składem produktu, ponieważ jego skuteczność będą warunkowały odpowiednio dobrane olejki zapachowe i pozostałe substancje. Kleszcze nie tolerują zapachu ekstraktu z miodli indyjskiej, a także olejku tymiankowego, z kopru i bazylii. Warto zatem sięgnąć po preparaty na kleszcze, które posiadają te substancje w swoim składzie. Istnieją preparaty w 100% naturalne, których skład opiera się jedynie na roślinnych olejkach. Tworzą one barierę zapachową pomagającą uchronić się przed atakiem kleszcza.
Poza produktami na bazie naturalnych olejków możemy sięgnąć po produkty biobójcze. Charakteryzują się one przyjemnym zapachem. Również w przypadku tego rodzaju środków ochronnych warto zrobić wcześniejsze rozeznanie, wczytując się w skład produktów. Decydując się aerozol na kleszcze, warto wybrać taki, który będzie miał przyjemny zapach, za co odpowiada zastosowanie olejków zapachowych np. z cytrusów, eukaliptusa czy lawendy. Pamiętajmy, aby środek nie zawierał DEET (jeśli nie ma takiej konieczności). Co prawda uważany jest za najsilniejszy środek repelencyjny, ale równocześnie pojawia się wiele kontrowersji co do jego szkodliwego wpływu i toksyczności. Warto zwrócić uwagę, czy produkt zawiera ikarydynę oraz IR3535. Najmniejsze ryzyko podrażnień skóry i alergii można zaobserwować przy produktach zawierających IR3535.
Samodzielne usuwanie kleszcza
Jeżeli dojdzie do ukąszenia, pomocny może okazać się czystek, który ma właściwości hamujące namnażanie się bakterii odpowiadających za powstawanie boreliozy.
Pamiętaj, aby po powrocie do domu, szczególnie po spacerze na terenie porośniętym drzewami, dokładnie sprawdzić całe ciało! Miejsca, w których występuje największe prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza, to głowa, obszar za uszami, kark i brzuch. Zwróć na nie szczególną uwagę.
Pierwsza pomoc, czyli jak usunąć kleszcza w całości
Znalazłeś kleszcza na swoim ciele? Należy go natychmiast usunąć. Istotny jest tutaj czas, ponieważ kleszcz będzie wbijał się coraz głębiej w strukturę naszego ciała, a jeżeli jest nosicielem, istnieje ryzyko zakażenia groźną chorobą odkleszczową. Kleszcza możemy pozbyć się samodzielnie, jednak należy być przy tym niezwykle uważnym. Najpopularniejszą i tym samym najczęściej stosowaną metodą jest usunięcie kleszcza z wykorzystaniem pęsety. Należy wyciągnąć insekta w całości (wraz z główką). Zdarza się, że pewna jego część pozostaje pod skórą, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. Dlatego zaleca się wcześniejsze zamrożenie miejsca ukąszenia specjalnym preparatem. Zamrożenie pozwala na zabezpieczenie się przed skutkami zakażenia w trakcie wyciągania insekta. Po zamrożeniu wyciągamy go specjalną pęsetą lub pompką, która pozwala pozbyć się insekta dzięki próżni, umożliwiającej zasysanie.
Błędem jest chwytanie kleszcza w miejscu jego obrzękniętego brzucha, co może skutkować wprowadzeniem pod skórę zakażonego płynu. Nie należy kleszcza „wykręcać”, ponieważ zwiększa to ryzyko pozostawienia w środku fragmentów jego ciała.
Powiedz kleszczowi STOP – użyj płynu lub sprayu na kleszcze!
Nie rezygnuj z wiosennych i letnich spacerów. Chcąc uchronić siebie i swoich bliskich przed kleszczami, warto skorzystać z dostępnych na rynku środków ochronnych. Większość z nich to naturalne preparaty odstraszające insekty, zawierające olejki roślinne czy substancje biobójcze.