Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kod SEMA
X - Niezbędnik majówkowy
X - Oleofarm Collaflex
X - Solpharm PC 30 V
54

Niedoczynność tarczycy. Jak wyglądają objawy?

Słuchaj artykułu

Wśród wszystkich chorób gruczołu tarczowego niedoczynność tarczycy stanowi zdecydowaną większość diagnozowanych przypadków. Jest to choroba, której objawy są często bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami. Powoduje to stan, w którym niedoczynność tarczycy przez wiele lat pozostaje nierozpoznana. Szacuje się, że nawet 300 milionów ludzi na całym świecie choruje na zaburzenia tarczycy. Prawie połowa z nich o tym nie wie.

Niedoczynność tarczycy. Jak wyglądają objawy?

Niedoczynność tarczycy – przyczyny 

Niedoczynność tarczycy dzielimy na pierwotną i wtórną. Przyczyny pierwotne są związane ze zmianami w samym gruczole tarczycy, wtórne – z chorobami przysadki lub podwzgórza. Ponadto przyczyny niedoczynności tarczycy dzielimy na nabyte i wrodzone.  

W przypadku nabytej, pierwotnej niedoczynności tarczycy największe znaczenia ma choroba Hashimoto oraz niedoczynność związana z terapią jodem, usunięciem tarczycy czy stosowaniem innych leków. Wtórne przyczyny niedoczynności nabytej są rzadko stwierdzane. Zazwyczaj związane są z niedoborem tyreotropiny (TSH), tyreoliberyny (TRH). 

Pierwotna wrodzona niedoczynność tarczycy jest związana zazwyczaj z niewykształceniem prawidłowego narządu tarczycy lub jego całkowitym brakiem.  

Subkliniczna niedoczynność tarczycy 

Subkliniczną niedoczynność tarczycy rozpoznaje się, gdy występuje podwyższone stężenie TSH przy jednoczesnym prawidłowym poziomie fT3 i fT4. Zazwyczaj pacjent nie odczuwa objawów niedoczynności tarczycy lub mogą być one subtelne.  

Badania przesiewowe wskazują, że subkliniczna niedoczynność tarczycy dotyka około 4-8% populacji. Postać subkliniczna może przejść w postać jawną niedoczynności tarczycy. 

Niedoczynność tarczycy 

Niedoczynność tarczycy to jednym słowem spowolnienie całego metabolizmu. Trudno ją rozpoznać, ponieważ wiele z objawów przypisujemy innym schorzeniom.

Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Wzmożona senność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • otyłość lub problem z utratą wagi, pomimo diety oraz aktywności fizycznej,
  • trudności z koncentracją, rozproszenie, brak motywacji,
  • zachwianie równowagi emocjonalnej, wewnętrzny niepokój, wrażenie depresji,
  • nadmierne wypadanie i łamliwość włosów, sucha skóra,
  • zaparcia, zmniejszona potliwość,
  • niepłodność,
  • obfite miesiączki,
  • spadek libido.

Niedoczynność tarczycy w ciąży 

Niedoczynność tarczycy utrudnia zajście w ciążę oraz utrudnia utrzymanie jej i urodzenie zdrowego dziecka.  

Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży może wiązać się z wystąpieniem: 

  • anemii, 
  • nadciśnienia ciążowego, stanu przedrzucawkowego, 
  • przedwczesnego oddzielenia łożyska, 
  • porodu przedwczesnego, 
  • silnego krwawienia po porodzie, 
  • niewydolności oddechowej u dziecka, 
  • niskiej masy urodzeniowej dziecka, 
  • nieprawidłowego rozwoju neuropsychicznego dziecka.  

Wśród czynników, które predysponują kobietę do rozwoju niedoczynności tarczycy w ciąży, są: 

  • niedobór jodu, 
  • wcześniejsze usuniecie części gruczołu tarczycy, 
  • przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów, heparyny drobnocząsteczkowej, 
  • choroby autoimmunologiczne. 

Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w jej pierwszym trymestrze, wykonaj badanie poziomu TSH. 

Niedoczynność tarczycy – diagnostyka

Objawy, które możemy zaobserwować, są jedynie sygnałem pomocniczym. Niemniej jednak powinny one nas zmobilizować do wykonania badania tarczycy. Podczas diagnozowania niedoczynności tarczycy, w pierwszej kolejności wykonuje się badanie TSH – tzw. badanie przesiewowe. Wahania poziomu TSH są czasem obserwowane już na długo przed zmianą w hormonach tarczycy. Badanie TSH można wykonać bezpośrednio w laboratorium diagnostycznym lub oddać krew do badania w punkcie przychodni.

Ocenę stężenia TSH najlepiej wykonać rano. Po odebraniu wyniku sprawdź, czy mieści się on w tzw. zakresie referencyjnym (czyli ustalonych normach dla osób zdrowych). Wygodnym rozwiązaniem jest test na niedoczynność tarczycy do samodzielnego wykonania w domu. Wykrywa on z krwi podwyższony poziom TSH. Niezależnie jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, aby wszystkie wyniki, które odbiegają od normy, zgłosić lekarzowi.


Niedoczynność tarczycy – wyniki 

Wartość TSH w niedoczynności wzrasta w odpowiedzi na obniżenie produkcji tyroksyny (fT4) i trójjodotyroniny (fT3). Normy poziomu TSH we krwi różnią się w zależności od wieku oraz stanu fizjologicznego.  

WiekNorma TSH
noworodki do 6. dnia życia0,7-15,2 µIU/ml 
6 dni – 3 miesiące0,72-11,0 µIU/ml 
3-12 miesięcy0,73-8,35 µIU/ml
1-6 lat0,7-5,97 µIU/ml
6-11 lat0,6-4,3 µIU/ml
11-20 lat0,51-4,3 µIU/ml
Powyżej 20 lat 0,27-4,2 µIU/ml 

Ciąża: 

  • I trymestr 0,01-2,32 µIU/ml; 
  • II trymestr 0,1-2,35 µIU/ml; 
  • III trymestr 0,1-2,65 µIU/ml. 

Nowy lek na niedoczynność tarczycy 

Nowy lek stosowany w niedoczynności tarczycy zawiera lewotyroksynę sodową, ale ma on postać roztworu doustnego. Jest to dobra alternatywa dla pacjentów, którzy mają problem z połykaniem tabletek. Forma płynna szybciej wchłania się w organizmie niż tabletki.

Zapytaj swojego lekarza endokrynologa o tę formę leku.  

Niedoczynność tarczycy – dieta 

Przy niedoczynności tarczycy dieta powinna być zbilansowana i urozmaicona. Ważne jest spożywanie produktów, które ograniczają rozwój chorób dietozależnych oraz zmniejszają stan zapalny. Wartość energetyczna diety powinna być dopasowana do potrzeb, dlatego warto skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem. Ogólne założenia diety wskazują, że węglowodany powinny stanowić 55-75% zapotrzebowania energetycznego, białko 10-15%, a udział tłuszczów nie powinien przekraczać 30%.  

Dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na kilka kluczowych składników: 

  • Jod – jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Występuje głównie w makrelach, małżach, dorszu, ostrygach, soli jodowanej czy wodzie mineralnej. 
  • Selen – uczestniczy w procesie przemiany tyroksyny do trójjodotyroniny. Źródłami selenu w diecie są skorupiaki, ryby, czosnek, grzyby, orzechy brazylijskie.  
  • Żelazo – jest czynnikiem, który warunkuje produkcję hormonów tarczycy. Jego obniżony poziom może powodować wzrost stężenia TSH we krwi. Żelazo znajdziemy w mięsie, nasionach lnu, pestkach dyni, maku, żółtkach jaj. 
  • Cynk – warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Źródłem cynku są pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona lnu, pestki dyni. 
  • Błonnik – poprawia motorykę przewodu pokarmowego, reguluje częstotliwość wypróżnień. Jego źródłem są otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce, surowe owoce i warzywa. 

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, ogranicz spożywanie substancji wolotwórczych, które znajdują się w warzywach kapustnych, krzyżowych i roślinach strączkowych. Mowa tutaj np. o soi, rzepie, brukwi. 

Banany a niedoczynność tarczycy 

Przy terapii niedoczynności tarczycy ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości aminokwasów, w tym tyrozyny, która jest niezbędna do produkcji hormonów tarczycy. Bogate w tyrozynę są właśnie banany. To także doskonałe źródło minerałów, potasu, magnezu, jodu, wapnia oraz witamin A, E, K, C oraz z grupy B.  

Przeczytaj również:
Niedoczynność tarczycy u dzieci. Jak się objawia?


Wsparcie tarczycy
Darmowa dostawa Gemini
  1. 15 listopada 2023, 20:48
    krzysztof

    super daje do myślenia ,jest pomocne

    1. 16 listopada 2023, 08:20
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę