Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
2

Gorączka u dziecka – co może oznaczać?

Słuchaj artykułu

Wystąpienie gorączki u dziecka jest wciąż jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym zaniepokojony rodzic spieszy na wizytę lekarską. Jest to normalne i wskazane zachowanie ze strony opiekuna, bowiem pozwala zminimalizować ryzyko przeoczenia poważnego zakażenia o różnej etiologii. Warto zatem mieć podstawy wiedzy, które usystematyzują temat gorączki u dziecka.

Gorączka u dziecka – co może oznaczać?

Czym jest gorączka? 

Gorączka jest najczęściej naturalną odpowiedzią organizmu na czynnik wywołujący infekcje i jest pomocna w zwalczaniu zakażenia. Uaktywnia i mobilizuje układ odpornościowy. Narządem, który reguluje temperaturę organizmu jest podwzgórze, a substancje wywołujące gorączkę to pirogeny [1].


Termometry i leki przeciwgorączkowe dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wyróżnia się trzy fazy gorączki u dziecka, a dla każdej z nich obserwuje się następujące objawy: 

Faza: 

  • I – dziecko odczuwa zimno i brak łaknienia, nie ma chęci do zabawy, nie wykazuje zainteresowania otoczeniem, jest osłabione i mało aktywne; 
  • II – w tej fazie obserwuje się poprawę stanu ogólnego dziecka, podejmowanie aktywności fizycznej; 
  • III – temperatura obniża się do wartości prawidłowej, na skutek odpowiedzi mechanizmu termoregulacji [2]. 

Co oznaczają klinicznie wartości temperatury ciała?  

Gorączka jako zapalna reakcja obronna organizmu jest swego rodzaju objawem toczącego się procesu chorobowego, a jej wartość może być zmienna w zależności od rytmu dobowego – spoczynku lub aktywności. 

Wartości temperatury: 

  • 36-37°C – prawidłowa temperatura, 
  • 37-38°C – stan podgorączkowy, 
  • > 38°C – gorączka. 

Dodatkowo w sytuacji przekroczenia wartości temperatury ciała: 

  • > 40,5°C – mogą mieć miejsce zaburzenia świadomości, 
  • > 42°C – może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu. 

Na tym etapie warto zaznaczyć różnicę między gorączką a hipertermią. O drugim zjawisku mówimy, gdy dojdzie do przegrzania organizmu, np. w wyniku przebywania w nadmiernie ogrzanym pomieszczeniu albo zbyt intensywnego okrywania dziecka kołdrą czy kocem. W takiej sytuacji pomiar temperatury może być niemiarodajny i fałszywie zawyżony [5, 9]. Temperatura ciała wykazuje wahania uzależnione od rytmu dobowego. Zazwyczaj najniższą temperaturę u dziecka obserwuje się w godzinach rannych, od 2:00 do 6:00, a jej wzrost odnotowywany jest w godzinach popołudniowych i wieczornych między 17:00 a 19:00. Temperatura ciała zależna jest również od czynników środowiskowych, temperatury otoczenia, wieku, płci i podejmowanego wysiłku fizycznego.  

Wysokość gorączki u dziecka często zależna jest również od rodzaju schorzenia, któremu współtowarzyszy, np. w trakcie przeziębienia zazwyczaj występuje niewielka gorączka lub tzw. stan podgorączkowy, a z kolei w trakcie grypy gorączka jest wysoka. Na początku grypy gorączka u dziecka może dochodzić nawet do wartości 40°C, a bardzo wysokiej temperaturze ciała towarzyszą ogólne rozbicie, bóle mięśni, kaszel i dreszcze [5]. 

Gorączka u dziecka – przyczyny 

Gorączka to stan kliniczny, a jej przyczyna może być zależna od wieku dziecka. U najmłodszych dzieci najczęstszymi czynnikami odpowiedzialnymi za wystąpienie gorączki są infekcje o podłożu bakteryjnym lub wirusowym ze strony układu: 

  • oddechowego,  
  • pokarmowego, 
  • moczowego,  
  • ośrodkowego układu nerwowego. 

U starszych dzieci gorączka może pojawić się dodatkowo na skutek: 

  • chorób autoimmunologicznych,  
  • nowotworów,  
  • nieswoistego zapalenia jelit,  
  • chorób tkanki łącznej,  
  • uogólnionej reakcji alergicznej,  
  • choroby endokrynologicznej,  
  • procesów zapalnych,  
  • guza lub urazu, 
  • zakażenia grzybiczego lub pasożytniczego. 

Warto zaznaczyć, że gorączka może pojawić się również po nadmiernej aktywności fizycznej w upalny dzień, na skutek udaru słonecznego lub po przyjęciu niektórych leków [1, 3, 4].  

Pediatra Karol Jonscher wyróżnił następujące przyczyny gorączki: 

  1. Zakażenia o podłożu: bakteryjnym, wirusowym, pierwotniakowym.
  2. Toksyny endogenne: w postaci gorączki aseptycznej na skutek oparzenia, udaru cieplnego, krwawienia do przewodu pokarmowego; w postaci gorączki resorpcyjnej na skutek zaburzeń wodno-elektrolitowych, zatruć, nadmiernego pragnienia.
  3. Trucizny endogenne: gorączka polekowa na skutek reakcji alergicznej lub po zastosowanym antybiotyku; gorączka pirogenna, np. po lekach, które działają na ośrodek termoregulacyjny.
  4. Wpływ na ośrodek termoregulacji, a w efekcie gorączka mózgowa.
  5. Zaburzenia hormonalne na skutek przerostu nadnerczy, nadczynności tarczycy.
  6. Nowotwory – jako efekt wzmożonej aktywności i martwicy komórek [2].

Co może oznaczać gorączka u dziecka? 

Wystąpienie gorączki u dziecka niezależnie od wieku jest fizjologicznym objawem w odpowiedzi na szerokie spektrum chorób czy procesów zapalnych toczących się w organizmie. Symptom ten często towarzyszy samoograniczającym się wirusowym zapaleniom górnych dróg oddechowych. Celem działania jest postawienie diagnozy, ustalenie przyczyny gorączki oraz określenie kierunku i trybu leczenia. Zdarzają się również gorączki o nieznanej etiologii [1, 9].   

Dzieci do 5. roku życia mają niedojrzały układ nerwowy, dlatego też są najbardziej narażone na drgawki gorączkowe. Dotyczy to osób predysponowanych, szczególnie gdy temperatura jest wysoka i jest nieprawidłowo obniżana [3].  

W większości epizodów gorączkowych do lekarza zgłaszają się rodzice z dziećmi z temperaturą poniżej 39°C i w 80% udaje się ustalić źródło gorączki. Problemem jest grupa 20% gorączkujących maluchów, kiedy podczas pierwszego badania fizykalnego nie można określić przyczyny wysokiej temperatury. U tych dzieci istnieje ryzyko zagrażającej życiu bakteriemii lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.  

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? 

Gdy stan dziecka w ocenie opiekuna jest niepokojący, warto by ten udał się na konsultacje do lekarza. Gdy stan dziecka gwałtownie się pogarsza konieczna jest interwencja w szpitalu. Pediatra na podstawie wywiadu i badania fizykalnego oceni ogólny stan dziecka oraz obecność objawów świadczących o infekcji bakteryjnej lub wirusowej.  

Na tej podstawie lekarz specjalista może zlecić badania w postaci: 

  • morfologii krwi z rozmazem,  
  • stężenia CRP,  
  • badania ogólnego moczu, 
  • posiewu moczu i krwi,  
  • badania obrazowego. 

Lekarz podczas gorączki u dziecka ocenia np. rodzaj płaczu, odpowiedź na stymulację, odpowiedź na budzenie, zabarwienie i kondycję skóry, stopień odwodnienia, odpowiedź na próbę nawiązania kontaktu (rozmowa, uśmiech). Na podstawie zebranych danych z wywiadu i badania fizykalnego oraz uzyskanych wyników badań lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu w warunkach ambulatoryjnych lub kieruje dziecko do szpitala.  

Co podać dziecku na gorączkę? 

Przy podwyższonej lub wysokiej temperaturze ciała dziecka, szczególnie gdy gorączka utrzymuje się kolejny dzień i nawraca po upływie działania leków przeciwgorączkowych, należy szczególnie zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Gorączka bowiem zwiększa zapotrzebowanie metaboliczne ustroju. Również kąpiel (w temperaturze wody tylko 1 stopień niższej od temperatury ciała) przyniesie minimalną ulgę i zmniejszy ciepłotę ciała.  

W gorączce u dzieci nie można stosować zimnej wody, nie powinno się też nacierać dziecka roztworem alkoholowym.  

Prowadzi to bowiem do skurczu naczyń, a nie jakby się wydawało ich rozszerzenia. 

W celu zbicia gorączki i łagodzenia towarzyszącego bólu głowy najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Najbezpieczniejszym lekiem bez recepty jest paracetamol. Nie należy on do grupy NLPZ-ów, zatem nie wykazuje działania przeciwzapalnego ani gastrotoksycznego. W dawkach terapeutycznych – które są wyszczególnione na opakowaniu produktu, pozbawiony jest także nefrotoksyczności. Jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu gorączki i bólu rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Działanie paracetamolu utrzymuje się od 4 do 6 godzin, a rekomendowana dawka przy podaniu doustnym wynosi 10-15 mg/kg masy ciała.  

W leczeniu gorączki u dzieci można również zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen w dawce 7-10 mg/kg mc. Oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, wykazują one również aktywność przeciwzapalną. Skuteczniejszym lekiem na gorączkę jest ibuprofen, ponieważ zapewnia dłuższy czas działania: od 4 do 8 godzin. 

Wchłanianie paracetamolu i ibuprofenu odbywa się w przewodzie pokarmowym, kolejno metabolizowane są w wątrobie, a ostatecznie zostają wydalone wraz z moczem.  

Gorączka wzmacnia obronę przez zakażeniem, dlatego nie należy obniżać temperatury ciała zbyt szybko (poniżej 38°C) [5-8]. 

Ile może trwać gorączka u dziecka? 

Większość chorób z epizodami gorączki trwa 3-5 dni. W tych ramach czasowych najczęściej identyfikowana jest główna przyczyna i wdrożone zostaje leczenie celowane lub gorączka samoistnie ustępuje. U dzieci choroby gorączkowe przeważnie mają charakter dość łagodnego zakażenia o podłożu wirusowym. Wówczas należy starannie obserwować dziecko, doraźnie stosować leki przeciwgorączkowe, zadbać o odpowiednią dietę i odpoczynek. Zdarzają się jednak przypadki tzw. gorączki nieustalonego pochodzenia, kiedy objaw ten utrzymuje się nawet do 3 tygodni [7].

Długotrwała gorączka u dziecka – co robić? 

W przypadku długotrwałej gorączki u dziecka niezwłocznie trzeba zasięgnąć opinii lekarza pediatry. Lekarz zwykle w trakcie hospitalizacji zleci badania mikrobiologiczne, posiewy krwi i moczu, być może będzie potrzebne badanie plwociny, np. w kierunku gruźlicy lub badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Nie można bagatelizować problemu. Gorączka niekiedy wyprzedza wystąpienie innych objawów i rozpoznanie danej jednostki chorobowej, np. nowotworu czy nadczynności tarczycy [10].  

Przeczytaj również:
Jak zmierzyć temperaturę u niemowlaka i małego dziecka?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Malinowska E., Dobrzańska A., Fever without source – management strategy for children under 3 years old, Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2008;11(2):63-69. 
  2. Zawadzki D., Postępowanie Podstawowego Zespołu Ratownictwa Medycznego w drgawkach gorączkowych u dzieci, Pielęgniarstwo Polskie, V.73, No 3, 2019. 
  3. Kochman D., Jagieła J., Analiza wybranych czynników mających wpływ na postępowanie rodziców dzieci do 5. roku życia w przypadku wystąpienia gorączki, 2020. 
  4. Nitsch-Osuch A., Gorączka niejasnego pochodzenia u dzieci, Gorączka niejasnego pochodzenia, 2014. 
  5. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Farmakoterapia, V. 29, 2019.   
  6. Gontko-Romanowska K., Żaba Z., Steinborn B., i in., Postępowanie w drgawkach gorączkowych u dzieci na etapie przedszpitalnym i wczesnoszpitalny, Standardy Medyczne/Pediatria, s. 639-645, 2016. 
  7. Jeffrey R., Ostra gorączka, Pediatria po Dyplomie, V. 13, 2009.  
  8. Grygalewicz J., Czy każdą gorączkę należy leczyć?, Medycyna Praktyczna, Leczenie gorączki, 2014. 
  9. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, Family Medicine & Primary Care Review, 2021. 
  10. Kopiński P., Gorączka, Medycyna Praktyczna, 2017. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę