Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
128

Olejek z drzewa herbacianego. Jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najbardziej wszechstronnych naturalnych produktów, który od wieków cieszy się popularnością ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom olejku z drzewa herbacianego, jego działaniu oraz sposobom, w jakie można go wykorzystać w codziennej pielęgnacji i leczeniu drobnych dolegliwości.

Olejek z drzewa herbacianego. Jakie ma właściwości?

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.), naturalnie występującego w Australii.  

W składzie olejku dominują związki fenolowe i terpeny działające przeciwdrobnoustrojowo wobec bakterii (również niektórych antybiotykoopornych), grzybów oraz wirusów. Ma przede wszystkim właściwości antyseptyczne.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie  

Olejek ten może być pomocny w leczeniu grzybicy i stanów zapalnych paznokci u rąk i stóp.  Stosowanie olejku z drzewa herbacianego można zastosować przy tzw. zastrzale jako środek wspomagający leczenie. Olejek możesz stosować także profilaktycznie, np. gdy chodzisz na basen, siłownię.  

Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować na dwa sposoby: 

  • Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z olejem bazowym (np. oliwą czy olejem jojoba) i wcieraj w płytkę paznokcia i skórę dookoła. Masuj kilka minut, po czym zmyj wodą z mydłem.  
  • Do miski wlej ciepłą wodę i dodaj do niej kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Mocz dłonie lub stopy przez 5-10 minut. Po zakończeniu osusz ciało ręcznikiem.  

Olejki eteryczne
Zakupy z doradcą Gemini

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik 

Działanie antybakteryjne olejku z drzewa herbacianego może być pomocne w walce z trądzikiem. Składniki aktywne olejku łatwo przenikają w skórę, dzięki czemu regulują wydzielanie sebum, hamują namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych, łagodzą stany zapalne i zaczerwienienia. Jeśli chcesz zastosować olejek z drzewa herbacianego na twarz, rozcieńcz go w kremie lub oleju bazowym. Możesz także przygotować tonik do przemywania skóry, dodając kilka kropel olejku do gotowego toniku. Na pojedyncze wypryski możesz zastosować nierozcieńczony olejek punktowo. Na dokładnie umytą twarz nałóż niewielką ilość olejku przy pomocy jednorazowego patyczka higienicznego. Zostaw na noc, a rano umyj twarz wodą z żelem.   


Pielęgnacja twarzy

Olejek z drzewa herbacianego na włosy  

Olejek możesz zastosować jako dodatek do szamponu czy płukanki do włosów. Sprawdzi się przy problemie nadmiernego przetłuszczania i łupieżu. Olejek z drzewa herbacianego pomoże zachować świeżość skóry głowy na dłużej. Dzięki działaniu antyseptycznemu reguluje mikrobiom skóry głowy, hamując nadmierny rozrost drożdżaków.  


Szampony z olejkiem z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego na katar  

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe olejku warto wykorzystać podczas infekcji. Możesz użyć go do wykonania inhalacji parowej. Inhalacja z olejkiem udrożni nos i złagodzi stan zapalny w zatokach. Olejek pomoże także przy bólu głowy, który jest spowodowany zatkanymi zatokami. Pamiętaj jednak, aby nie dodawać olejku do inhalatora i nebulizacji. 

Olejek z drzewa herbacianego na wszy  

Problem wszy i gnid zna każdy rodzic dziecka w wieku szkolnym i przedszkolnym. Olejek z drzewa herbacianego skutecznie odstrasza wszy. Możesz stosować go profilaktycznie, dodając kilka kropel olejku do szamponu. Możesz także nanieść olejek na gumkę do włosów dziecka, by zapach odstraszał insekty.  

Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę 

Opryszczka jest zmianą skórną, która spowodowana jest zakażeniem wirusem opryszczki. Olejek z drzewa herbacianego hamuje jego namnażanie. Jeśli czujesz, że skóra w okolicy warg zaczyna swędzieć, sięgnij po olejek. Rozcieńcz go w oleju bazowym lub rozmieszaj z bezbarwną pomadką i nanieś na skórę zanim pojawi się na niej zmiana. Taką mieszankę nanoś na skórę kilka razy dziennie. 

Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy? 

Olejek z drzewa herbacianego zawiera terpeny, które są szkodliwe po spożyciu.  

Olejek z drzewa herbacianego powinien być również ostrożnie stosowany na skórę ze względu na duże stężenie składników aktywnych. Może wywołać podrażnienie, reakcję alergiczną, a nawet poparzenie skóry. Pamiętaj o rozcieńczeniu olejku przed aplikacją. Wykorzystaj do tego bazę, którą może być dowolny olej roślinny, krem czy szampon. Rozcieńczenie nie wpływa na skuteczność olejku z drzewa herbacianego.   

Olejek z drzewa herbacianego w ciąży 

Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych, które mogą przenikać przez skórę, nie stosuj olejku z drzewa herbacianego w ciąży. Dzieci poniżej 6. roku życia również nie mogą stosować olejku.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Carson C.F., Hammer K.A., Riley T.V., Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews, 2006. 
  • Enshaieh S., Jooya A., Siadat A.H., Iraji F., The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study, Indian J Dermatol Venereol Leprol., 2007. 
  • Thomas J., Carson C.F., Peterson G.M., Therapeutic Potential of Tea Tree Oil for Scabies. The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, 2016. 
  • Wińska K., Mączka W., Łyczko J., Essential Oils as Antimicrobial Agents-Myth or Real Alternative? Molecules, 2019.
  1. 5 lipca 2024, 17:52
    Zdzisława

    Artykuł wyczerpująco przybliżył mi wiadomości na temat drzewa herbacianego

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę