Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
11

Pasty na nadwrażliwość zębów. Którą wybrać?

Słuchaj artykułu

Nadwrażliwość zębów jest często spotykanym schorzeniem. Może powodować ból i duży dyskomfort podczas jedzenia i picia. Aby temu zaradzić, warto stosować pasty do zębów, które minimalizują nadwrażliwość. Jakie wybrać?

Pasty na nadwrażliwość zębów. Którą wybrać?

Czym jest nadwrażliwość?

Nadwrażliwość zębów to reakcja powstająca w wyniku kontaktu intensywnego bodźca z zakończeniami nerwowymi w zębinie. Zębina jest porowatą strukturą, w której znajdują się kanaliki zębinowe, czyli droga przebiegu nerwów. Osłonięta jest cementem (w części korzeniowej zęba) i szkliwem (w koronie zęba). Gdy dojdzie do zredukowania tkanek osłaniających zębinę, nerwy są łatwiej dostępne dla drażniących je czynników wywołujących ból, co doprowadza do rozwoju nadwrażliwości.

Najczęściej do wystąpienia objawów nadwrażliwości doprowadza czynnik termiczny, taki jak zimno i ciepło. Innymi spotykanymi stresorami mogą być dotyk albo działanie substancji chemicznych. W momencie zadziałania bodźca, występuje ostry ból w obrębie zębów.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Erozja szkliwa jest główną przyczyną odsłonięcia wspomnianej wyżej zębiny i wystawienia na działanie czynników zewnętrznych wrażliwych zakończeń nerwowych. Erozja to działanie czynników chemicznych na najbardziej zewnętrzne struktury zęba – ich szkliwo. Najczęściej spotykanymi substancjami uszkadzającymi są kwasy zawarte w produktach takich jak soki z owoców cytrusowych, jabłek, napoje gazowane, wina, cydry. Również zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego oraz częste wymioty (np. w bulimii), stanowią istotny czynnik ryzyka wystąpienia nadwrażliwości wskutek erozji szkliwa.

Do redukcji szkliwa dochodzi również podczas:

  • niewłaściwego szczotkowania zębów i używania zbyt twardej szczoteczki do codziennej higieny jamy ustnej,
  • zgrzytania zębami,
  • stosowania past do zębów o dużej zawartości środków ściernych,
  • nieprawidłowego kontaktu zębów w przeciwstawnych łukach zębowych, który może powodować ścieranie szkliwa w miejscach, gdzie jego grubość anatomicznie i fizjologicznie nie jest przygotowana na odbieranie dużych sił.

Jak łagodzić objawy nadwrażliwości zębów?

Główną zasadą ochrony szkliwa przed jego uszkodzeniem, a tym samym odsłanianiem kanalików zębinowych, jest neutralizowanie odczynu środowiska okołozębowego. Jego kwaśny odczyn przyczynia się do szybszego odsłaniania kanalików zębinowych.

Stosuj pasty przeznaczone do wrażliwych zębów, np. zawierające chlorek strontu (Strontium Chloride) uszczelniający otwarte kanaliki zębinowe.


Pielęgnacja wrażliwych zębów
Zakupy z doradcą Gemini

Ponadto wyeliminuj z codziennej diety potrawy i produkty powodujące dyskomfort:

  • bardzo ciepłe i zimne napoje,
  • napoje gazowane,
  • owoce cytrusowe,
  • wino,
  • ostre i kwaśne potrawy.

Nadwrażliwe zęby – kiedy iść do stomatologa?

Jeżeli domowe sposoby na nadwrażliwość zębów zawiodą, nie bój się wizyty u dentysty. Leczenie nadwrażliwości zębów polega na stosowaniu preparatów znoszących wrażliwość nerwów występujących w otwartych kanalikach zębinowych.

Gdy ubytki szkliwa zębów są znaczne, stosuje się metodę uzupełniania braków materiałami kompozytowymi. Metody te wymagają nadzoru lekarza i stałej kontroli. W większości przypadków leczenie kliniczne przynosi zadowalające efekty.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kasiak M., Pasty do zębów –  skład i działanie, Farmacja Polska, 2009.
  • Iracki J., Wierzbicka M., Skuteczność aktywnych składników past do zębów jako element stomatologii opartej na dowodach, Czas Stomat., 2015.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę