Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
10

Pasty na nadwrażliwość zębów – którą wybrać?

Słuchaj artykułu

Nadwrażliwość zębów jest często spotykanym schorzeniem. Powoduje ból oraz duży dyskomfort podczas spożywania niektórych posiłków i napojów. Aby temu zaradzić, warto stosować pasty do zębów, które minimalizują ich nadwrażliwość. 

Pasty na nadwrażliwość zębów – którą wybrać?

Czym jest nadwrażliwość zębów? 

Nadwrażliwość zębów to schorzenie dotykające zębiny zębowej. Dochodzi w nim do odsłonięcia kanalików zębinowych, w których są ulokowane zakończenia nerwów. W ten sposób bodźce o charakterze termicznym, chemicznym czy mechanicznym bez problemu mogą docierać do zakończeń nerwowych, co w konsekwencji wywołuje ból. 

Nadwrażliwość zębów – przyczyny 

Przyczyną odsłonięcia wspomnianych kanalików zębinowych może być działanie czynników chemicznych – kwasów pochodzących z produktów żywnościowych czy kwasów dostających się w okolicę zębów w wyniku chorób układu pokarmowego, np. refluksu żołądkowo-przełykowego.  

Przeczytaj również:
Przyczyny nadwrażliwości zębów i sposoby na jej uniknięcie


Produkty do higieny jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Innym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju nadwrażliwość zębów jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie źle dobranej szczoteczki i pasty o zwiększonej ścieralności szkliwa.   

Przeczytaj również:
Rodzaje szczoteczek do zębów

Pasty na nadwrażliwość zębów 

Główną zasadą ochrony szkliwa przed jego uszkodzeniem, a tym samym odsłanianiem kanalików zębinowych jest neutralizowanie odczynu środowiska okołozębowego. Jego kwaśny odczyn przyczynia się do szybszego odsłaniania kanalików zębinowych. Stosowane są także preparaty, których zadaniem jest zmniejszanie pobudliwości obnażonych zakończeń nerwowych oraz takie, które mogą powodować zamknięcie światła kanalika zębinowego. 

Jakie substancje znajdują się w pastach na nadwrażliwość? 

Azotan potasu 

Jednym ze składników najczęściej stosowanych w pastach znoszących nadwrażliwość jest azotan potasu (KNO). Blokowanie pobudliwości nerwów, a co za tym idzie hamowanie bólu to jego główne zadanie. Efekt ten uzyskuje się poprzez blokowanie synaps pomiędzy komórkami nerwowymi. Według kilku badań azotan potasu nie wykazuje negatywnego wpływu na miazgę zębową, co powoduje, że preparaty z tym składnikiem są bezpieczne w stosowaniu. 

Fluorek cyny 

Kolejnym składnikiem past do zębów znoszących nadwrażliwość jest fluorek cyny. Związek ten wykazuje podobne działanie jak azotan potasu, ale dodatkowo może zmniejszyć światło otwartego kanalika zębinowego, a nawet spowodować jego zamknięcie. W ten sposób fluorek cyny może przeciwdziałać bólowi zębów wynikającemu z działania czynników zewnętrznych. 

Aminofluorek 

Aminofluorek jest bardzo popularnym składnikiem past do zębów. Mechanizm działania tego związku polega na tworzeniu na powierzchni zębów fluorku wapnia. Powoduje to zamknięcie kanalika zębinowego, zmniejszając tym samym wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Poza tym pasty z aminofluorkiem charakteryzują się niskim współczynnikiem ścieralności. Jest to istotne, ponieważ nadmierna ścieralność pasty może uniemożliwić zamknięcie kanalików. 

Cytrynian trójpotasowy 

Zadaniem cytrynianu trójpotasowego w paście do zębów jest zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych, co prowadzi do zniesienia nadwrażliwości. 

Hydroksyapatyt 

Rzadziej spotykany związek chemiczny, którego zadaniem jest niedopuszczenie do wywołania bodźca bólowego w kanaliku zębinowym poprzez jego obturację, czyli zamykanie jego światła. 

Przeczytaj również:
Pasta do zębów – jaką wybrać?

Jaką pastę wybrać przy nadwrażliwości zębów? 

Obecnie pacjent z nadwrażliwością zębów ma szeroki wybór past, których zadaniem jest uśmierzenie jego dolegliwości. Dobór odpowiedniego produktu zależy od nasilenia problemu oraz innych chorób towarzyszących. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub zasięgnąć porady w aptece. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. M. i M. Kasiak, Pasty do zębów- skład i działanie, Farmacja Polska, 2009, tom 65, nr. 9, str. 655-672.
  2. J. Iracki, M. Wierzbicka, Skuteczność aktywnych składników past do zębów jako element stomatologii opartej na dowodach, Czas Stomat., 2015, LVIII, 6, 414-421.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę