Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
40

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się do niej przygotować?

Słuchaj artykułu

Wizyta u ginekologa wzbudza lęk u większości młodych kobiet. Na pewno będzie ona mniej stresująca, jeżeli odbędzie się, zanim jej powodem będą problemy intymne (np. infekcja) czy ciąża. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się do niej przygotować?

Jeżeli odpowiednio zapoznasz się z najważniejszymi informacjami, które są związane z wizytą u ginekologa, sama konsultacja będzie dla Ciebie mniej stresująca i w jej trakcie poczujesz większy komfort psychiczny. 

Pamiętaj, że:

  1. umawiając się na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania;
  2. możesz samodzielnie wybrać lekarza i jego płeć;
  3. jeżeli jesteś niepełnoletnia, na wizytę musisz udać się z opiekunem (nie musi być on obecny przy badaniu, jednak informacja o stanie Twojego zdrowia zostanie mu przekazana tuż po wizycie).

Jeśli nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia, na pierwszą wizytę możesz wybrać się do ginekologa dziecięcego. Badanie przebiega wówczas nieco inaczej niż podczas tradycyjnej wizyty. Lekarz, chcąc zbadać macicę, wprowadza palce do odbytu i drugą ręką delikatnie uciska brzuch. Istnieją nawet gabinety specjalnie przystosowane do takich wizyt.

Do ginekologa najlepiej wybierz się zaraz po zakończeniu miesiączki. Wtedy obraz USG jest bardzo czytelny, a ewentualne zmiany najbardziej widoczne.

Wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnych przygotowań oprócz zachowania podstawowych zasad higieny. Nie jest potrzebna depilacja miejsc intymnych. Strój powinien być wygodny, abyś czuła się w nim komfortowo. Zamiast spodni możesz włożyć spódnicę lub sukienkę, co umożliwi Ci jej podciągnięcie w trakcie badania.


Zakupy z doradcą Gemini

Pierwsza wizyta u ginekologa – o co pyta lekarz?

  • Powód wizyty,
  • dolegliwości (jeśli występują),
  • datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia),
  • częstość występowania miesiączki (długość cyklu),
  • stosowane leki (w tym antykoncepcję hormonalną).

Warto zapisać sobie odpowiedzi, ponieważ w warunkach stresu łatwo zapomnieć najprostszych, oczywistych informacji.

Jak przebiega badanie?

Podstawowym badaniem diagnostycznym, które wykonuje lekarz ginekolog, jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie ogląda się go pod mikroskopem i ocenia ewentualne nieprawidłowości. To bardzo ważne badanie. Wszelkie wykryte odstępstwa od normy są wyleczalne niemal w 100%, co pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy.

Pierwszą cytologię wykonaj między 18. a 20. rokiem życia lub wcześniej, jeżeli rozpoczęłaś już współżycie.

Badanie wykonuj nie rzadziej niż raz na 3 lata lub częściej, jeżeli istnieją do tego wskazania, np. infekcja HPV.

Niekiedy lekarz może zadecydować o wykonaniu badania USG. Dokładniejszym badaniem jest USG przezpochwowe, które pozwala dokładnie przyjrzeć się macicy i jajnikom, a także wykryć nieprawidłowości. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, wykonuje się standardowe USG jamy brzusznej.

Niektórzy lekarze wykonują również badanie piersi. Jest ono niezwykle istotne w kontekście profilaktyki nowotworu piersi, na który zapadają coraz młodsze kobiety. Istotne jest także samobadanie piersi. Nabranie nawyku regularnego badania, np. pod prysznicem, daje możliwość szybkiego wykrycia wszelkich nieprawidłowości w ich strukturze.

Podczas wizyty nie dzieje się nic, czego mogłabyś się obawiać. Pamiętaj, że lekarz ginekolog wykonuje swoją pracę, a z większością problemów, z którymi zgłaszają się do niego pacjentki, ma do czynienia na co dzień. Im szybciej przyzwyczaisz się do regularnych wizyt u tego specjalisty, tym łatwiej będziesz mogła zadbać o swoje zdrowie i bez zbędnego stresu zgłosić się do lekarza w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Przeczytaj również:
Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę