1
23 listopada 2020

Podagrycznik chiński – jakie ma właściwości?

Podagrycznik chiński to nowa roślina, której monografia znalazła się w Farmakopei Europejskiej. Oznacza to, że została oficjalnie uznana jako roślina o właściwościach leczniczych w państwach europejskich. Wcześniej była znana i szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Wykazuje ona m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwdrobnoustrojowe. 

Podagrycznik chiński – co to jest? 

Podagrycznik chiński (Ligusticum chuanxiong) należy do rodziny selerowatych (Apiaceae), rodzaju Ligusticum. Rośnie naturalnie na terenie Japonii i Chin. Jest to roślina wieloletnia, która osiąga od 40 cm do 70 cm wysokości. Posiada grube kłącza, w których odznaczają się węzły, długie, proste łodygi, kwiaty koloru białego. L. chuanxiong kwitnie rzadko – zwykle od lipca do sierpnia, a owoce pojawiają się jesienią. Porasta poszycie leśne, zbocza, zarośla gór oraz brzegi strumieni. Jest także uprawiana głównie w Chinach w miastach takich jak Dujiangyan, Pengzhou, Chongzhou oraz w dzielnicy Xindu w prowincji Sechuan. Roślinę wykorzystują przede wszystkim Chińczycy, ale jest także eksportowana do Japonii, Korei Południowej i Malezji. 

Surowcem leczniczym jest kłącze Ligustici chuanxiong rhizoma. Musi być ono wysuszone, pozbawione korzeni, może być całe lub rozdrobnione. Farmakopea określa, że surowiec należy zbierać latem, kiedy węzły są pogrubione i nabierają fioletowej barwy. 

W tradycyjnej medycynie chińskiej podagrycznik stosuje się na schorzenia bólowe, przy przeziębieniu, a nawet jako środek przeciwgorączkowy. Znajduje także zastosowanie w terapii bolesnych miesiączek oraz przy braku menstruacji. Surowiec stosowany jest samodzielnie, a także w mieszankach z innymi ziołami.  

Skład chemiczny kłącza  

Kłącze podagrycznika jest bogate w składniki aktywnie czynne. Głównie są to: 

 • związki ftalidowe,  
 • alkaloidy,  
 • kwasy fenolowe,  
 • terpenoidy,  
 • polisacharydy,  
 • kumaryny,  
 • sterole.  

Ważnym elementem składu jest także olejek eteryczny bogaty we ftalidy takie jak: 

 • ligustilid,  
 • butylidenoftalid,  
 • knilid,  
 • neoknilid,  
 • senkyunolidy,  
 • 3-butylidenoftalid,  
 • 3-butyloftalid,  
 • tokinoid B, 
 • lewistolid A.  

Podagrycznik chiński – właściwości farmakologiczne 

Badania wykazują, że surowiec ten wykazuje wiele działań terapeutycznych:  

 • Układ krwionośny – rozszerza naczynia krwionośne, chroni ściany naczyń krwionośnych przed proliferacją i stresem oksydacyjnym.  
 • Układ kostny – badania wykazały, że ekstrakt z kłącza odbudowuje tkankę chrzęstna oraz hamuje rozkład chondrocytów i glikozoaminoglikanu. Dłuższe stosowanie rośliny pozytywnie wpływa na odbudowę zdegradowanego dysku międzykręgowego. 
 • Właściwości przeciwzapalne – ekstrakt z podagrycznika hamuje aktywność czynników wywołujących stan zapalny w organizmie. 
 • Wątroba – zapobiega zwłóknieniu wątroby, łagodzi powstałe uszkodzenia, działając hamująco na stres oksydacyjny i reakcję zapalną. 
 • Działanie przeciwbólowe – olejek eteryczny wykazuje właściwości łagodzące ból oraz działa lekko uspokajająco. W badaniach wykazano również, że wzmacnia on przezskórne działanie ibuprofenu.  
 • Działanie przeciwdrobnoustrojowe ekstrakty etanolowe i wodne działają przeciwko bakteriom H. pylori, hamują rozwój S. mutans, związki aktywne zawarte w kłączu nasilają działanie przeciwgrzybicze substancji takich jak ketokonazol i itrakonazol.  
 • Działanie przeciwgorączkowe badania wskazują, że olejek eteryczny posiada właściwości przeciwgorączkowe. Hamuje czynniki prozapalne oraz zmienia stężenia neurotransmiterów dopaminy i serotoniny.  
 • Działanie przeciwnowotworowe – ekstrakt z kłącza podagrycznika wykazuje działanie na nowotwory siatkówki, wątroby, płuc i jelita grubego poprzez hamowanie ekspresji genów. 

Podagrycznik chiński – dawkowanie 

Zalecane dawkowanie to spożywanie wywaru z podagrycznika chińskiego przygotowanego z 3-6 g ziela na dzień. Dawkę można zwiększyć do 10 g ziela. Najmniejsza skuteczna dawka w sproszkowanym produkcie to 1,5 g podagrycznika chińskiego.  

Podagrycznik chiński – przeciwwskazania 

Wyciągów ani wywarów z podagrycznika chińskiego nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Roślina ta może również spowodować rozrzedzenie krwi, dlatego kobiety z obfitymi miesiączkami lub osoby z tendencją do krwawień nie powinny przyjmować preparatów z podagrycznika.  

Źródła: 

 • Ekiert H., Sondej A., Jafernik K., Szopa A., Nowe surowce w Farmakopei Europejskiej Część 3. Ligusticum chuanxiong (Podagrycznik chiński)- źródło nowego surowca olejkowego, Postępy fitoterapii 2019. 
 • Editorial Committee of Chinese Materia Medica. State Drug Administration of China. Chinese Materia Medica. Shanghai: Science and Technolgy Press, 1998. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jodek potasu – dawkowanie podczas zagrożenia promieniowaniem

W przypadku wystąpienia katastrofy nuklearnej, np. w wyniku zniszczenia elektrowni atomowej, Minister Zdrowia może wydać dyspozycję dotyczącą wydawania leków z…

Zobacz więcej

Onycholiza paznokci – jak ją leczyć?

Onycholiza paznokci, czyli odwarstwienie się paznokcia od macierzy, jest schorzeniem ciężkim do leczenia, ponieważ nie dysponujemy konkretnym preparatem na tę…

Zobacz więcej

Co zastosować na suchą skórę powiek?

Występowanie suchej skóry na powiekach może być spowodowane m.in. źle dobraną pielęgnacją, noszeniem makijażu lub alergią, w tym na pyłki…

Zobacz więcej

Picie siemienia lnianego a leki

Stosowanie siemienia lnianego w formie odwaru do picia działa osłaniająco na przewód pokarmowy. Oznacza to także, że może wpływać opóźniająco…

Zobacz więcej

Tran z dorsza czy olej z wątroby rekina – co wybrać?

Tranem nazywamy jedynie olej pozyskiwany z wątroby dorsza atlantyckiego i innych ryb z rodziny dorszowatych. Jest on bogatym źródłem kwasów…

Zobacz więcej

Co stosować w przypadku long COVID?

Przede wszystkim powinna się Pani udać na konsultację do lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych i zadecyduje o ewentualnym…

Zobacz więcej

Nowe wersje szczepionek na COVID-19 – szczepionki BA.1

Od 16 września w punktach szczepień są dostępne szczepionki mRNA przeciw COVID-19 zawierające zaktualizowany skład. W odróżnieniu od poprzedniej wersji,…

Zobacz więcej

Co stosować przy rogowaceniu okołomieszkowym pośladków?

Zgadza się, rogowacenie okołomieszkowe może być leczone za pomocą kremów lub maści z mocznikiem. Im wyższe stężenie mocznika w produkcie,…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)