Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
46

Recepta farmaceutyczna. Czy wiesz, kiedy farmaceuta może wystawić Ci receptę?

Słuchaj artykułu

Nie udało Ci się umówić do lekarza, a Twoje leki na receptę właśnie się skończyły? Pomocna może okazać się recepta farmaceutyczna. Czym jest i kiedy możesz ją otrzymać? Odpowiadamy!

Recepta farmaceutyczna. Czy wiesz, kiedy farmaceuta może wystawić Ci receptę?

Duża część substancji leczniczych występujących w aptece ma status Rp – wydawane z przepisu lekarza. By je kupić, potrzebujemy zatem recepty – papierowej lub elektronicznej. Okazuje się, że nie zawsze to lekarz wystawia taką receptę. W pewnych sytuacjach może to zrobić także farmaceuta. 

Recepta farmaceutyczna dla pacjenta 

W pewnych sprecyzowanych prawnie sytuacjach farmaceuta ma prawo do wystawienia recepty farmaceutycznej. Takie uprawnienie ma każdy magister farmacji posiadający PWZ (prawo do wykonywania zawodu). Warto wspomnieć, że farmaceuta to tytuł zawodowy nadany absolwentowi jednolitych studiów magisterskich na kierunku farmacja.

Zgodnie z prawem farmaceuta ma prawo wystawić receptę z zachowaniem następujących zasad: 

  • Recepta musi być wystawiona w wersji elektronicznej w systemie aptecznym. Wyjątek stanowi brak dostępu farmaceuty do systemu teleinformatycznego lub brak danych dotyczących tożsamości pacjenta. W tych sytuacjach wystawiana jest papierowa wersja recepty. 
  • Lek jest wydawany bezpośrednio w tej aptece, w której została wypisana recepta farmaceutyczna. 
  • Recepta może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii Rp, z wyjątkiem produktów leczniczych zawierających środki odurzające oraz substancje psychotropowe. Te może przepisać tylko lekarz.
  • Recepta zawiera dane pacjenta oraz farmaceuty, który ją wystawia, a także przyczynę wydania. Farmaceuta musi zatem opisać każdy przypadek wystawienia takiej recepty. 
  • Recepta farmaceutyczna jest w 100% odpłatna. 
  • Realizacja takiej recepty musi pozostać w dokumentacji aptecznej. 

Receptę farmaceutyczną możesz otrzymać również na szczepionkę przeciw grypie. Szczepionka zostanie wydana z apteki na podstawie wystawionego dokumentu i zostaniesz nią od razu zaszczepiony(-na) w aptece. Nie możesz kupić szczepionki w jednej placówce i zaszczepić się w innej. 

W aktach prawnych nie zostały określone konkretne przypadki, w których magister farmacji może posłużyć się swoim prawem. Jest to zatem pozostawione do jego decyzji.

Farmaceuta bierze pełną odpowiedzialność za przepisywane pacjentowi leki, dlatego też ma prawo odmówić wystawienia recepty, gdy jego zdaniem nie zachodzi taka konieczność.

Naczelną wartością w przypadku recept wystawianych przez farmaceutów jest ratowanie zdrowia lub życia pacjentów, którzy potrzebują swoich leków stosowanych przewlekle, ale nie mogą skontaktować się z przychodnią lub lekarzem. 

Recepta farmaceutyczna dla farmaceuty i jego rodziny 

Magister farmacji ma dostęp do platformy gabinet.gov, na której może wystawić e-receptę dla siebie lub członka swojej rodziny (bez potrzeby posiadania systemu aptecznego). Te recepty nie zawsze muszą być pełnopłatne, ponieważ magister farmacji ma prawo wystawić receptę refundowaną. Muszą jednak istnieć wyraźne dowody na słuszność refundacji, np. historia choroby. Taka recepta zostaje wystawiona przez internet i może być zrealizowana w dowolnej aptece na podstawie nadanego kodu oraz numeru PESEL pacjenta. Taki przywilej ma za zadanie odciążyć służbę zdrowia na tyle, na ile jest to możliwe. 

Co powinieneś wiedzieć o recepcie farmaceutycznej? 

  • Pamiętaj, że recepta farmaceutyczna to narzędzie, które ma przede wszystkim ratować zdrowie i życie. Nie jest zatem stworzona po to, by opuszczać konsultacje lekarskie z myślą, że „lek przepisze mi farmaceuta”. 
  • Jeśli przewlekle stosujesz lek, zawsze pamiętaj o tym, by odpowiednio wcześniej zarejestrować się na wizytę lekarską. 
  • Gdy mimo wszystko brakuje Ci lekarstwa stosowanego przewlekle, możesz poprosić magistra farmacji w aptece o wystawienie recepty. Wyjaśnij szczegółowo powód braku leku. 
  • Jeśli lek na receptę prawdopodobnie przyniesie poprawę Twojego stanu, farmaceuta ma prawo wystawić receptę na lek ratujący Twoje zdrowie. Przykładem jest nagły atak astmy. 
  • Nigdy nie wymuszaj wystawienia recepty farmaceutycznej. Pamiętaj – magister farmacji ma takie prawo, ale nie obowiązek.
  • Farmaceuta ponosi odpowiedzialność za Twoje zdrowie, dlatego w nieuzasadnionych przypadkach może odmówić wystawienia recepty. 
  • Farmaceuta w aptece nie ma możliwości szerszej diagnozy Twojego stanu zdrowia. Utrudnia mu to precyzyjne podjęcie decyzji i ocenę ryzyka wystawienia takiej recepty.  

Traktuj receptę farmaceutyczną jako ratunek, a nie ułatwienie dostępu do Twojego leku.


Przechowywanie leków
Zakupy z doradcą Gemini

Przeczytaj również:
Jakie leki można przewieźć za granicę?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. 
  • Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept 
  • Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.
  1. 23 lutego 2021, 16:55
    Monika

    Bardzo dobry artykuł, autor doskonale wyjaśnił i opisał temat 🙂

  2. 23 lutego 2021, 16:57
    Marta

    Bardzo rzeczowy artykuł

  3. 10 lipca 2021, 18:42
    andrzej

    Martwy przepis ,apteki nie chcą wystawiać recept ,boją się kontroli i szykan.

    1. 30 stycznia 2022, 05:28
      Helena

      A ja nie wiedziałam o recepcie farmaceutycznej i gdy brakło mi leku to w aptece zaproponowano mi wystawienie takiej recepty i wydano lek.

    2. 27 czerwca 2023, 20:59
      Maciej

      To wszystko zależy od apteki. Ja wystawiam dla moich pacjentów bez problemu . Podczas covidu było naprawdę dużo , teraz trochę mniej. Ale też był potraktowany jak nic , nie pomogły tłumaczenia , że izba aptekarska , prawo wykonywania zawodu. Nie i koniec
      To chyba zależy też od chęci

  4. 29 października 2021, 17:49
    Krystyna

    Mi pani w aptece wystawiła receptę, za co jestem jej bardzo wdzięczna.Zrobiła to z własnej woli, nie wiedziałam o takiej możliwości.

  5. 24 grudnia 2023, 13:27
    Alicja

    Nie wiem po co w ogóle wprowadzali możliwość wystawiania takich recept farmaceutom. Tyle co miałam nieprzyjemnosci z tym zwiazanym woła wrecz o pomste do nieba. A tak naprawde farmaceuta nie ma wglądu w dokumentacje medyczną, czy w badania pacjenta, wiec nigdy nie ma 100% pewnosci, że powinien to zrobić. Artykuł super może uświadomi niektórym, że apteka to nie tańszy receptomat.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę