Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy, leczenie
Reumatoidalne zapalenie stawów jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób stawów. W jej przebiegu dochodzi do wystąpienia charakterystycznego zespołu objawów, które z czasem ulegają nasileniu. Nieleczone RZS może prowadzić do trwałego kalectwa. Dlatego istotne jest szybkie podjęcie diagnostyki i zastosowanie odpowiedniej terapii.
RZS – czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane także gośćcem stawowym, jest przewlekłą chorobą zaliczaną do grupy schorzeń reumatologicznych. W przebiegu RZS dochodzi do symetrycznego zapalenia stawów i powstawania zmian pozastawowych, które z czasem mogą prowadzić do szeregu powikłań i niepełnosprawności. Wyróżnia się dwa typy RZS, w zależności od obecności lub braku specyficznych przeciwciał w surowicy – serologicznie dodatnie i ujemne RZS [1-3].
Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny
Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są na ten moment w pełni poznane. W rozwoju choroby znaczenie mają czynniki środowiskowe, infekcyjne (zakażenia bakteryjne i wirusowe), zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego i uwarunkowania genetyczne. Występowanie RZS w rodzinie (zwłaszcza najbliższej) zwiększa ryzyko schorzenia. Wśród czynników środowiskowych wymienia się palenie papierosów, ale także choroby przyzębia (infekcje bakterią o nazwie Porphyromonas gingivalis). Naukowcy obliczyli, że u osób palących tytoń ryzyko wystąpienia RZS rośnie dwukrotnie w porównaniu do osób niepalących. Do innych czynników zalicza się także zawodowe narażenie na krzem i pyły mineralne oraz stres czy zanieczyszczenie powietrza [1-3].
RZS – jak często występuje?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest jedną z najczęstszych chorób reumatologicznych i przewlekłych zapalnych chorób stawów. Jej występowanie w populacji szacuje się na 0,3-1,5%. RZS jest chorobą, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najwięcej przypadków tego schorzenia jest rozpoznawanych w 4. i 5. dekadzie życia [1, 3].
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy
Objawy występujące w reumatoidalnym zapaleniu stawów mogą być różnorodne, a sama choroba zaczyna się u każdej osoby w nieco odmienny sposób. RZS rozwija się zwykle w ciągu kilku tygodni. Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby są ból i obrzęk wynikające ze stanu zapalnego. Dolegliwości te dotyczą zwykle stawów rąk i stóp.
Ból i obrzęk stawów w RZS jest zazwyczaj symetryczny (czyli dotyczy tych samych stawów obu kończyn). W dalszej kolejności zapalenie może dotykać także stawów barkowych, łokciowych czy biodrowych. Kolejnym charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest sztywność stawów powodująca trudności w poruszaniu palcami i wykonywaniu codziennych czynności. Pojawia się ona rano i trwa co najmniej przez godzinę. Wynika z nagromadzenia się płynu w stawach podczas snu.
Powyższym objawom towarzyszą także dolegliwości ogólnoustrojowe przyjmujące postać:
- stanów podgorączkowych;
- utraty masy ciała;
- zmęczenia, trudności w koncentracji, niechęci do wysiłku.
Oprócz zapalenia stawów dochodzi do zapalenia sąsiednich tkanek: pochewek ścięgien, kaletek maziowych i więzadeł. Toczące się przez dłuższy czas zapalenie tych struktur i stawów może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i deformacji, takich jak:
- odchylenie łokciowe palców rąk,
- podwichnięcie palców,
- przykurcze w stawach międzypaliczkowych z powstaniem tzw. palców w kształcie szyi łabędzia czy palców butonierkowatych,
- zerwania ścięgien,
- destrukcje stawów i ich całkowite zarośnięcie.
Oprócz objawów związanych z zajęciem stawów i ich okolic, w przebiegu RZS obserwuje się także liczne zmiany pozastawowe. Charakteryzują one chorobę o ciężkim i długotrwałym przebiegu. Jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości jest pojawienie się guzków reumatoidalnych. Są to niebolesne guzki lokalizujące się pod skórą, głównie w obrębie zewnętrznej powierzchni przedramion. Mogą jednak występować także w miejscach narażonych na ucisk, np. na pośladkach czy w narządach wewnętrznych. RZS może wywoływać także zmiany w innych narządach i układach, takich jak:
- układ krążenia, gdzie wywołuje zapalenie osierdzia, uszkodzenia zastawek serca, nadciśnienie płucne i przyspieszony rozwój miażdżycy;
- układ oddechowy – tutaj obserwuje się zapalenie opłucnej, włóknienie płuc i zarostowe zapalenie oskrzelików;
- oczy – zespół suchego oka oraz zapalenie twardówki i nadtwardówki;
- śródmiąższowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- układ nerwowy, gdzie dochodzi do zespołu cieśni nadgarstka, polineuropatii oraz zaburzeń czucia i siły mięśniowej;
- powiększenie węzłów chłonnych i śledziony [1-6].
W jaki sposób lekarz rozpoznaje RZS?
Diagnostyką i leczeniem reumatoidalnego zapalenia stawów zajmuje się lekarz reumatolog. Bardzo ważne jest zebranie wywiadu i wykonanie dokładnego badania fizykalnego, celem wykrycia stawów objętych stanem zapalnym oraz innych zmian powiązanych z RZS (np. guzków reumatoidalnych). Specjalista wykonuje także szereg badań laboratoryjnych, wśród których najistotniejsze są:
- markery stanu zapalnego (OB, CRP) – w RZS zwykle są podwyższone;
- morfologia krwi – tutaj obserwuje się niedokrwistość, wzrost ilości białych krwinek oraz nadmiar płytek krwi;
- analiza poziomu przeciwciał we krwi – wykrywanie obecności czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom (ACPA) oraz przeciwciał przeciwjądrowych;
- badanie funkcji wątroby (poziom ALT i AST) oraz nerek (kreatynina, kwas moczowy i mocznik we krwi);
- analiza poziomu elektrolitów we krwi;
- badanie płynu stawowego pobranego strzykawką z obrzękniętego stawu.
Obok badań laboratoryjnych, reumatolog wykonuje także badania obrazowe stawów. Zwykle jest to RTG rąk i stóp, a rzadziej inne badania – USG lub rezonans magnetyczny.
Aby rozpoznać chorobę, lekarze korzystają z kryteriów diagnostycznych ustalonych przez grono ekspertów z Europy i Stanów Zjednoczonych w 2010 roku. Kryteria te biorą pod uwagę:
- liczbę i rodzaj zmienionych zapalnie stawów – im więcej, tym więcej punktów zostaje przyznanych;
- obecność przeciwciał we krwi – czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom;
- wskaźniki stanu zapalnego (CRP i OB);
- czas trwania objawów – punkt przyznaje się, jeśli objawy utrzymują się przez min. 6 tygodni.
Jeżeli pacjent sumarycznie (w kategoriach A-D) uzyska 6 punktów, to rozpoznanie RZS jest pewne [1-5].
Reumatoidalne zapalenie stawów – metody leczenia
Obecnie reumatoidalne zapalanie stawów jest chorobą nieuleczalną. Leczenie jednak pozwala na kontrolowanie objawów choroby.
W terapii RZS zastosowanie mają:
- edukacja pacjenta (czym jest choroba, jak wygląda leczenie, jak zapobiegać narastaniu objawów);
- rehabilitacja;
- leczenie operacyjne (rzadko stosowane, zazwyczaj w przypadku braku skuteczności przyjmowanych leków);
- leczenie farmakologiczne – terapię zaczyna się zwykle od leków konwencjonalnych, takich jak metotreksat czy sulfasalazyna. Jeżeli okażą się nieskuteczne, to zwykle zamienia się je na leki biologiczne, czyli rekombinowane przeciwciała.
W trakcie leczenia reumatolog regularnie ocenia skuteczność zastosowanych leków oraz wykonuje badania – celem wczesnego wykrywania ewentualnych działań niepożądanych. Jeżeli udaje się uzyskać długotrwałe remisje, to wówczas pacjent może przyjmować jeden lek na stałe, bez konieczności zamiany na inny [1-7].
Jak zaczyna się reumatoidalne zapalenie stawów?
Objawy RZS rozwijają się powoli, na przestrzeni kilku tygodni. Zdecydowanie rzadziej początek choroby jest ostry.
RZS zaczyna się zwykle dolegliwościami ogólnoustrojowymi przyjmującymi formę:
- bólu mięśni,
- stanów podgorączkowych,
- ogólnego osłabienia,
- utraty apetytu.
Współwystępują z nimi objawy symetrycznego zapalenia drobnych stawów rąk i nóg, takie jak: ból, obrzęk, poranna sztywność [1, 3, 4].
Czy przy RZS się chudnie?
W reumatoidalnym zapaleniu stawów chory może odczuwać szereg objawów. W związku z obecnym w organizmie stanem zapalnym pojawiają się różnorodne dolegliwości ogólnoustrojowe, takie jak: stany podgorączkowe, bóle mięśni, zmęczenie czy utrata masy ciała. Chory na RZS może schudnąć, zwykle jest to jednak nieznaczny ubytek kilogramów. Znaczne chudnięcie nie jest typowe dla tej choroby i może wskazywać na inne schorzenie [1-4].
Czym różni się reumatyzm od reumatoidalnego zapalenia stawów?
Reumatyzm jest potocznym określeniem na choroby reumatyczne, które stanowią grupę schorzeń tkanki łącznej. Są to więc choroby zapalne atakujące mięśnie, stawy i kości. Jest to dość szeroka grupa obejmująca przeszło 100 jednostek chorobowych, które mogą manifestować się różnymi dolegliwościami. Jedną z chorób należących do reumatyzmu jest reumatoidalne zapalenie stawów. Tak więc reumatyzm i reumatoidalne zapalenie stawów nie są synonimami [1].
RZS a kariera zawodowa – jaka praca dla osoby z RZS?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, której obecnie nie można wyleczyć. Może powodować znaczne deformacje stawów i prowadzić do inwalidztwa. RZS występuje typowo u ludzi młodych, aktywnych zawodowo, przez co niejednokrotnie zmusza ich do zmiany wykonywanego zawodu. Aby zapobiegać kalectwu, ważne jest regularne przyjmowanie leków i dbanie o rehabilitację, co pozwala na utrzymanie sprawności. Chorzy na RZS, jeżeli nie mają nieodwracalnych zmian stawowych, mogą pracować w większości miejsc. Powinni jednak unikać ciężkiej pracy fizycznej oraz takiej, która wymaga dużej precyzji. Ważne są regularne wizyty u reumatologa i kontynuowanie leczenia [1-7].
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą choroba reumatyczną, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego wielu stawów, co wywołuje ból, obrzęk i sztywność. Prowadzi to do obniżenia jakości życia i niepełnosprawności. W przypadku RZS ważne jest wczesne podjęcie leczenia, co spowalnia rozwój choroby i pozwala na prawidłowe codzienne funkcjonowanie.
Przeczytaj również:
Dieta w reumatoidalnym zapaleniu stawów
Źródła:
- Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika, Kraków 2020.
- Deane K. D., Demoruelle M. K., Kelmenson L. B. i wsp., Genetic and environmental risk factors for rheumatoid arthritis, Best Pract Res Clin Rheumatol 2017; 31 (1): 3-18.
- Almutairi K., Nossent J., Preen D. i wsp., The global prevalence of rheumatoid arthritis: a meta-analysis based on a systematic review, Rheumatol Int 2021; 41 (5): 863-877.
- Ho C. T. K., Mok C. C., Cheung T. T. i wsp., Hong Kong Society of Rheumatology. Management of rheumatoid arthritis: 2019 updated consensus recommendations from the Hong Kong Society of Rheumatology, Clin Rheumatol. 2019; 38 (12): 3331-3350.
- Aletaha D., Smolen J. S., Diagnosis and Management of Rheumatoid Arthritis: A Review, JAMA 2018; 320 (13): 1360-1372.
- Radu A. F., Bungau S. G., Management of Rheumatoid Arthritis: An Overview, Cells 2021; 10 (11): 2857.
- Fraenkel L., Bathon J. M., England B. R. i wsp., American College of Rheumatology Guideline for the Treatment of Rheumatoid Arthritis, Arthritis Care Res (Hoboken) 2021; 73 (7): 924-939.