Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
12

Rezerwa jajnikowa. Co to jest i jak ją sprawdzić?

Słuchaj artykułu

Rezerwa jajnikowa jest jednym z parametrów świadczących o szansach kobiety na zajście w ciążę. Polega ona na oszacowaniu ilości pęcherzyków jajnikowych możliwych do przekształcenia się w komórki jajowe zdolne do zapłodnienia.

Rezerwa jajnikowa. Co to jest i jak ją sprawdzić?

Rezerwa jajnikowa – od czego zależy?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na rezerwę jajnikową jest wiek kobiety. Liczba oocytów (komórek dających początek komórce jajowej) zmienia się – im kobieta jest starsza, tym jest ich mniej. W momencie narodzin dziewczynka ma 1-2 milionów oocytów, w okresie dojrzewania pozostaje ich 300-500 tysięcy, z czego zaledwie 400-500 dojrzewa i ulega owulacji. W okresie menopauzy liczba tych komórek jest niewykrywalna.

Wpływ na zmniejszenie rezerwy jajnikowej mają też:

  • palenie tytoniu,
  • wczesna menopauza w rodzinie,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przebyte operacje na jajnikach.

Badanie rezerwy jajnikowej

Diagnostyka zmniejszonej rezerwy jajnikowej opiera się na wykonaniu następujących badań:

  • badania FSH,
  • badania AMH,
  • badania AFC.

Są one wykonywane z krwi, niezależnie od pory dnia.

Badanie AMH

Skrót AMH oznacza hormon antymullerowski, który produkowany jest w jajnikach. Jego produkcja zaczyna się już w trakcie życia płodowego. Warunkuje on prawidłowy rozwój narządów płciowych. Poziom AMH u dziewczynek wzrasta w okresie dojrzewania, po czym spada w wieku rozrodczym. Niski poziom lub brak hormonu obserwuje się po menopauzie. Jest to marker, który informuje o pozostałym potencjale rozrodczym kobiety, czyli określa rezerwę jajnikową.

Normy AMH wynoszą:

  • 20-24 lata – 1,52-9,95 ng/ml,
  • 25-29 lat – 1,20-9,05 ng/ml,
  • 30-34 lata – 0,71-7,59 ng/ml,
  • 35-39 lat – 0,41-6,96 ng/ml,
  • 40-44 lata – 0,06-4,44 ng/ml,
  • 45-50 lat – 0,01-1,79 ng/ml,
  • kobiety z PCOS – 2,41-17,1 ng/ml.

Jeśli wynik badania AMH wynosi poniżej 1,0 ng/ml, wskazuje to na obniżoną rezerwę jajnikową. U młodych kobiet za niski wynik może wskazywać na przedwczesne wygasanie czynności jajników. Warto skonsultować to z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności.

Wynik zbyt wysoki wskazuje na zespół policystycznych jajników (PCOS).
Badanie poziomu AMH możesz wykonać w dowolnym dniu cyklu. Jego poziom jest stały, bez względu na cykl miesięczny. Na jego poziom nie wpływa stosowana terapia hormonalna (np. przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych).

Badanie FSH

FSH, czyli hormon folikulotropowy, jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Dzięki temu hormonowi w trakcie cyklu zachodzą zmiany w endometrium, odpowiada on za rozwój pęcherzyka Graffa w jajniku. W związku z tym w pierwszej fazie cyklu stężenie FSH jest wysokie. Po owulacji poziom FSH obniża się.
Stężenie FSH najlepiej badać pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu. W 3. dniu cyklu norma wynosi 3,5-12,5 mIU/ml.
Za wysoki poziom FSH może świadczyć o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników. Taki wynik wskazuje obniżoną rezerwę jajnikową i powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Badanie AFC

AFC to parametr ultrasonograficzny oceniający ilość pęcherzyków antralnych w jajnikach w trakcie miesiączki. Pęcherzykiem antralnym nazywamy komórki w jajnikach o średnicy 2-8 mm. Są one gotowe do wzrostu pod wpływem gonadotropin i mają zdolność do przekształcenia się w pęcherzyk Graffa.

Badanie najlepiej przeprowadzić w 2-3 dniu cyklu. Optymalną liczbą jest kilka-kilkanaście pęcherzyków antralnych. Zarówno niska (1-2), jak i wysoka (powyżej kilkunastu) liczba pęcherzyków może sugerować problemy z zajściem w ciążę.

Przeczytaj również:
Bezpłodność a niepłodność – jakie są między nimi różnice?


Wspomaganie płodności
Zakupy z doradcą Gemini

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Tal R., Seifer D. B., Ovarian reserve testing: a user’s guide, American Journal of Obstetrics & Gynecology, 2017.
  • Krawczyńska M., Słowińska-Srzednicka J., Zastosowanie oznaczeń stężeń hormonu antymüllerowskiego (AMH) w diagnostyce chorób endokrynnych,  Borgis – Postępy Nauk Medycznych 12/2016.
  • https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/114776,ocena-rezerwy-jajnikowej-opinia-acog.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę