Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
568

Rumianek lekarski. Właściwości i 10 najważniejszych zastosowań

Słuchaj artykułu

Rumianek to jedna z najbardziej pospolitych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Najbardziej znane są jego przeciwzapalne właściwości, ale jest to tylko jedna z licznych korzyści zdrowotnych związanych ze stosowaniem rumianku. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać?

Rumianek lekarski. Właściwości i 10 najważniejszych zastosowań

Rumianek – co to za roślina?

Rumianek lekarski (łac. Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla L.) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Rozpoznasz ją po pierzastych liściach oraz koszyczkach składających się od zewnątrz z białych, podłużnych płatków oraz wewnętrznych rurkowatych żółtych kwiatów.

Rumianek możemy spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach oraz w przydomowych ogródkach. Ta światłolubna roślina może osiągnąć wysokość nawet do 60 cm. Dla niektórych jest zwykłym chwastem, jednak dla większości osób rumianek to znakomite lekarstwo.

Cenne składniki rumianku

W ziołolecznictwie znaczenie mają koszyczki rumianku, zbierane w początkowym okresie kwitnienia. Służą do przygotowania naparów, herbat, maści, nalewek, okładów czy płukanek. Wykorzystanie koszyczków rumianku w fitoterapii czyli ziołolecznictwie związane jest z bogactwem związków aktywnych.

Wśród nich możemy wymienić:

  • olejki eteryczne (zawierające m.in. bisabobol i azuleny),
  • flawonoidy,
  • kumaryny,
  • spirocykliczne poliacetyleny,
  • kwasy fenolowe,
  • polisacharydy śluzowe.

Dlaczego warto sięgać po rumianek? Właściwości

Rumianek wykazuje działania:

  • przeciwzapalne – obecność substancji aktywnych, takich jak flawonoidy, powoduje, że wyciąg z rumianku hamuje niektóre z enzymów biorących udział w powstawaniu stanu zapalnego; jest to potwierdzone wieloma badaniami naukowymi, dlatego podczas przeziębienia warto sięgnąć po napar z rumianku; przeciwzapalne działanie rośliny może być także wykorzystane przy użyciu zewnętrznym, np. kompresy z rumianku wspaniale działają na stany zapalne spojówek i uciążliwy jęczmień na oku;
  • przeciwwrzodowe – w tym wypadku największe znaczenie ma bisabobol; substancja ta wpływa na zmniejszenie uszkodzenia błony śluzowej żołądka, co w chorobie wrzodowej działa protekcyjnie i łagodząco;
  • przeciwcukrzycowe – rumianek działa ochronnie na trzustkę oraz pomaga zapobiegać nadmiernemu wzrostowi glukozy we krwi; to kolejny powód, dla którego warto sięgać po napar z rumianku, zamiast po klasyczną czarną herbatę.
  • spazmolitycznewyciąg z rumianku pomaga skrócić czas trwania biegunki; jest też częstym składnikiem herbatek dla dzieci, gdyż w połączeniu z koprem włoskim czy anyżem może przynieść ulgę w bólu brzuszka i kolkach jelitowych;
  • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze – wyciąg i olejek z rumianku pomagają w leczeniu zakażeń wywołanych m.in. bakterią Staphylococcus aureus czy drożdżakiem Candida albicans;
  • wyciszające – rumianek może pomóc zwalczyć lęki i zredukować nadmierny stres; to wszystko za sprawą apigeniny, która jest substancją należącą do flawonoidów; herbata rumiankowa wypita przed snem pozwoli wyciszyć emocje i ułatwi zasypianie;
  • ułatwiające leczenie infekcji górnych dróg oddechowych – napar z rumianku możesz śmiało stosować do inhalacji, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy przeziębienia; taki zabieg rozrzedzi wydzielinę i ułatwi oddychanie;
  • regenerujące skórę stosowanie okładów z rumianku zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie ran, a nawet pomaga leczyć oparzenia; kojące i przeciwzapalne działanie rumianku na skórę jest porównywane z preparatami zawierającymi glikokortykosteroidy, np. hydrokortyzonem;
  • w leczeniu hemoroidów – rumianek działa przeciwzapalnie, kojąco i regenerująco na zmienione chorobowo miejsca, dlatego stosowanie okładów i nasiadówek jest w tym wypadku bezcenne;
  • wspomagające leczenie infekcji dróg moczowych – dzięki zawartości licznych substancji przeciwzapalnych nasiadówki z rumiankowego naparu przyniosą ulgę także w zapaleniu cewki moczowej.

Rumianek
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rumianek jest kwiatem jadalnym, który może być wykorzystywany w eksperymentach kulinarnych oraz do ozdabiania potraw. Śmiało możesz więc dorzucać rumianek do zup, sałatek, galaretek lub udekorować ciasto biało-żółtymi koszyczkami.

Rumianek jest także wspaniałą alternatywą dla komercyjnych płukanek do włosów. Stosowanie ziołowego naparu podczas mycia włosów doda im blasku i witalności. Zabieg ten powinny szczególnie docenić osoby, które pragną uzyskać efekt świetlistych refleksów na swoich blond kosmykach.

Czy rumianek jest dla wszystkich bezpieczny?

Naukowcy zgodnie twierdzą, że rumianek nie jest toksyczny oraz nie wykazuje właściwości teratogennych (nie powoduje uszkodzeń płodu).

Natomiast dane literaturowe odnośnie alergenności rumianku są sprzeczne. Wiadomo, że każda roślina zawierająca substancje biologicznie aktywne może wywołać niepożądane reakcje immunologiczne. Znane są przypadki (bardzo nieliczne) wystąpienia alergii i wstrząsu anafilaktycznego po zastosowaniu rumianku u osób uczulonych dodatkowo na chryzantemy czy astry. Z kolei inne doniesienia dowodzą wręcz o antyalergicznym działaniu rumianku, u podstaw którego leżą jego właściwości przeciwhistaminowe.

Choć rumianek ostatecznie został zakwalifikowany przez FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration) jako surowiec bezpieczny, to mimo wszystko warto zachować ostrożność przy podawaniu go dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom obciążonym pozytywnym rodzinnym wywiadem alergicznym.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek–pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Postępy fitoterapii, 2014.
  • Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski–dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Lek w Polsce, 2013.
  1. 29 maja 2021, 13:20
    Alicja

    Świetny artykuł, przypomniał mi zapomniane już niektóre właściwości niepozornego, a pięknie pachnącego rumianku zapamiętanego od dzieciństwa – dziękuję.

    1. 29 maja 2021, 16:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Jest nam bardzo miło! 🙂 Wkrótce kolejne teksty dotyczące właściwości ziół!

  2. 30 sierpnia 2021, 20:57
    Kasia

    Bolało mnie kolano od 3-4 tygodni i zaczęłam pić właśnie herbatkę z rumianku i ból kolana zaczął ewidentnie niknąć, powoli ale zanika.

  3. 31 sierpnia 2021, 22:26
    Sławek

    Zioła to nasze zdrowie. Natura dała nam wszystko co potrzebujemy tylko my już zapomnieliśmy o tym. Warto sięgnąć po stare zielniki i odświeżyć wiedzę, która pomoże nam żyć i cieszyć się nim. Z zasadą wszystko w umiarze.

  4. 5 grudnia 2021, 14:49
    Inga

    Bardzo przydatny poradnik,rewelacja, dziękuję, że mogłam skorzystać

    1. 6 grudnia 2021, 12:28
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂 Cieszymy się, że informacje były przydatne

  5. 13 kwietnia 2022, 10:13
    Beata

    Dziękuję za artykuł :).

  6. 19 maja 2022, 21:23
    krzyś

    Czy rumianek działa na bakterie e coli w moczu

    1. 20 maja 2022, 12:15
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, spożywanie dużej ilości naparu z rumianku wiąże się ze wzrostem poziomu hipuranu i glicyny w moczu, co może wiązać się ze zwiększoną aktywnością przeciwbakteryjną, jednak nie stwierdzono jej dla bakterii e. coli. Najlepszym wyborem będzie zastosowanie konwencjonalnej metody leczenia.

  7. 5 grudnia 2022, 13:26
    Mark

    Piję rumianek dziennie rano i wieczorem jest ok pomaga

  8. 13 stycznia 2023, 23:46
    EWA

    Rumianek to cudowne zioło. Herbatą rumiankową ratuje swój żołądek skłonny do stanów zapalnych błony śluzowej. Już po trzech dniach poczułam niesamowitą ulgę.

  9. 14 stycznia 2023, 11:35
    Iwona

    Piję rumianek codziennie po przebudzeniu. Dziękuję za artykuł, przydatne informacje.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę