Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
10

Salbutamol – zastosowanie, przeciwwskazania, interakcje, działania niepożądane

Słuchaj artykułu

Salbutamol jest selektywnym agonistą receptorów β2-adrenergicznych, stosowanym w leczeniu ogólnym. Obecne na rynku farmaceutycznym dawki leków, zawierające w swym składzie salbutamol, oddziałują na receptory znajdujące się w oskrzelach. Tym samym dochodzi do rozkurczenia dróg oddechowych i poprawy wentylacji płuc. Salbutamol działa szybko (nawet już po 5 minutach), a efekt jego działania może utrzymywać się do 4-6 godzin.   

Salbutamol – zastosowanie, przeciwwskazania, interakcje, działania niepożądane

Sambutamol – wskazania  

Wskazaniami do stosowania salbutamolu są: 

  • ciężkie stany skurczowe dróg oddechowych (podaje się go wówczas dożylnie, podskórnie lub domięśniowo), 
  • leczenie astmy, 
  • leczenie skurczu oskrzeli, odwracalnych stanów skurczowych dróg oddechowych. 

Można go stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. 


Zakupy z doradcą Gemini

Sambutamol – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniem do stosowania sabutamolu jest: 

  • uczulenie na substancję czynną,  
  • stan poronienia zagrażającego życiu,  
  • ciąża do 22 tygodnia,  
  • sytuacja, kiedy przedłużenie życia płodu zagraża życiu ciężarnej,  
  • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. 

Stosowanie leków zawierających salbutamol jest przeciwwskazane w momencie, kiedy jego podanie wywołałoby niebezpieczne działania niepożądane, np. nadciśnienie płucne, zaburzenia czynności serca czy zwężenie odpływu krwi z lewej komory.  

Szczególną ostrożność w stosowaniu salbutamolu należy zachować w przypadku ciężkiej i/lub niestabilnej astmy. Nie należy wówczas stosować salbutamolu jako jedynego preparatu przeciwastmatycznego. Jedynie lekarz prowadzący może dobrać i ustalić ilość dawek salbutamolu, jakie musi zażyć chorujący na astmę. Pod żadnym pozorem nie należy ich dobierać samodzielnie.  

Szczególną ostrożność powinni też zachować chorujący na padaczkę, osoby wrażliwe na aminy sympatykomimetyczne oraz pacjenci z nadczynnością tarczycy. U tych ostatnich lekarz powinien ocenić przeważające korzyści oraz ryzyko zagrożeń związanych z leczeniem.  

Pacjenci z cukrzycą stosujący salbutamol powinni monitorować stężenie glukozy oraz kwasu mlekowego, gdyż salbutamol zwiększa stężenie glukozy we krwi. Zatem lekarz prowadzący powinien tak dopasować leczenie, by wykluczyć niebezpieczne skoki poziomu glukozy.  

Salbutamol może powodować niebezpieczne działania niepożądane również u osób z chorobami układu sercowonaczyniowego, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca oraz nadciśnieniem tętniczym.  

Nie zaleca się stosowania salbutamolu u kobiet karmiących, gdyż preparat ten prawdopodobnie przenika do mleka matki.  

Salbutamol – interakcje 

Salbutamol może wchodzić w interakcje z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO, co skutkuje nasilonymi działaniami salbutamolu na układ sercowo-naczyniowy.  

Przed zastosowaniem anestetyków halogenowych (środki znieczulające podczas zabiegów) należy zachować odstęp ok. 6 godzin od podania ostatniej dawki salbutamolu. W innym przypadku może dochodzić do zwiększania działania przeciwnadciśnieniowego salbutamolu. Grozi to ryzykiem wystąpienia komorowych zaburzeń rytmu serca oraz hamowaniem skurczów macicy z jej jednoczesnym krwawieniem.  

Salbutamol oraz β-adrenolityki działają przeciwstawnie. Nie należy zatem stosować ich jednocześnie, gdyż te drugie mogą prowadzić do skurczu oskrzeli. Dodatkowo salbutamol obniża ilość potasu znajdującego się w komórkach. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu salbutamolu i np. leków moczopędnych, digoksyny (również obniżają zawartość potasu).  

Salbutamol – działania niepożądane 

Do skutków ubocznych przyjmowania salbutamolu należą: 

  • pokrzywka, 
  • niedociśnienie tętnicze,  
  • skurcz oskrzeli,  
  • zapaść,  
  • hipokaliemia,  
  • drżenie,  
  • ból głowy,  
  • tachykardia, 
  • kołatanie serca.  

W razie ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu dobrania innego środka leczniczego. Pamiętajmy zatem, iż nie powinno się samodzielnie dobierać dawek oraz ich ilości w czasie leczenia. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę