Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
2544

Saturacja krwi – co to jest, jak mierzyć, normy i objawy niskiej saturacji

Słuchaj artykułu

W medycynie saturacja jest terminem określającym ilość związanej we krwi hemoglobiny z molekularnym tlenem do całkowitej ilości hemoglobiny w organizmie. Człowiek do życia potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Saturacja jest określana jako piąty parametr życiowy obok pulsu, temperatury ciała, ciśnienia krwi i częstotliwości oddechu.

Saturacja krwi – co to jest, jak mierzyć, normy i objawy niskiej saturacji

Czym jest saturacja? 

Tlen jest najważniejszym pierwiastkiem niezbędnym do życia człowiekowi oraz organizmom żywym na Ziemi. Wszystkie organy człowieka potrzebują go do przeżycia i prawidłowego funkcjonowania. Najbardziej narażone na szkody wywołane niedostateczną ilością tlenu są mózg, serce oraz nerki. Tlen w organizmie jest przenoszony za pomocą hemoglobiny – białka zawartego w erytrocytach, która nadaje krwi kolor czerwony. Hemoglobina zawiera cztery grupy hemowe, w których znajduje się atom żelaza mający zdolność wiązania tlenu. Saturacja określa ilość hemoglobiny związanej w danym momencie z tlenem do hemoglobiny niezwiązanej.  Tlen dostaje się do organizmu podczas procesu oddychania. Z wdechem wprowadzamy wraz z powietrzem tlen do układu oddechowego, który przedostaje się do płuc. Następnie w pęcherzykach płucnych dochodzi do wiązania tlenu z hemoglobiną. To połączenie zwane jest oksyhemoglobiną. Oksyhemoglobina wraz z krwią w tętnicach dostarczana jest do tkanek w całym organizmie. Niewielka ilość tlenu jest przenoszona także przez krew w postaci niezwiązanej. Krew natlenowana jest dostarczana do tkanek w sposób ciągły dzięki regularnej pracy serca.  


Produkty stosowane w zakażeniu COVID-19
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U zdrowego pacjenta jeden gram hemoglobiny jest w stanie związać 1,34 ml tlenu. Oznacza to, że 100 ml krwi przenosi 20 ml tlenu.  Serce pompuje 5000 ml krwi na minutę, czyli tkanki i narządy otrzymują około 1000 ml tlenu na minutę. Tkanki wykorzystują około 250 ml tlenu do przeżycia na minutę, co oznacza, że zapas tlenu w tkankach jest niewielki. Bez odpowiedniej podaży tlenu tkanki są w stanie utrzymać swoje funkcje fizjologiczne przez około 3 minuty. Po tym czasie mogą pojawić się pierwsze uszkodzenia.  

Niska saturacja może być spowodowana różnymi wadami narządów oraz chorobami układu oddechowego, takimi jak: 

  • astma,  
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,  
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne układu oddechowego,  
  • mieszanie się krwi natlenowanej z nienatlenowaną,  
  • wady serca z przeciekiem,  
  • przecieki płucne,  
  • malformacje naczyniowe.  

Przyczyną niskiej saturacji może być także zatrucie gazami, na przykład związkami azotowymi, tlenkiem węgla. Budowa krwinek także ma wpływ na wartość saturacji, na przykład sierpowaty kształt krwinki przy anemii sierpowatej nie pozwala na efektywne przenoszenie tlenu przez krew do tkanek. Na poziom saturacji wpływają też warunki geograficzne, czyli miejsca z obniżonym ciśnieniem atmosferycznym. Są to strefy położone na wysokości powyżej 2500 metrów nad poziomem morza.

Kiedy bada się saturację krwi?

Pomiar saturacji wykorzystywany jest w warunkach ambulatoryjnych jako jeden z parametrów życiowych. Często niedotlenienie jest niewidoczne, pacjent nie wykazuje żadnych objawów, a jest to stan zagrażający życiu.  

Wskazaniem do pomiaru poziomu saturacji w szpitalu są sytuacje, w których może dojść do niedotlenienia organizmu. Są to na przykład: 

  • przeprowadzane planowe lub nieplanowane operacje, 
  • znieczulenie ogólne, 
  • operacje w obrębie jamy ustnej lub nosowej, 
  • badanie endoskopowe układu pokarmowego, 
  • cewnikowanie serca, 
  • poród oraz stany przedporodowe, 
  • śpiączka farmakologiczna. 

Pomiar saturacji standardowo wykonuje się podczas zabiegów operacyjnych, aby w sytuacji gdy natlenienie krwi spadnie wdrożyć odpowiednie działania mające na celu ochronę tkanek przed zbyt małą ilością dostarczanego tlenu. Parametr ten służy także monitorowaniu tlenoterapii oraz przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego.

Saturację mierzą także wspinacze wysokogórscy, gdyż na obszarach górskich łatwiej dochodzi do niedotlenienia organizmu. Z tego parametru często korzystają też piloci, skoczkowie spadochronowi czy sportowcy.  

Pomiar saturacji  

Saturację krwi mierzy się metodą pulsoksymetrii. Pomiar wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego pulsoksymetrem. Mierzy on procent związania hemoglobiny z tlenem we krwi. Zasada działania pulsoksymetru opiera się na pochłanianiu promieniowania przez krwinki czerwone światła czerwonego oraz podczerwonego. Erytrocyt, który przenosi tlen, ma inną barwę niż erytrocyt bez tlenu. Wynik kalibrowany jest w urządzeniu oraz podawany w wartości procentowej. Saturację krwi oznacza się skrótem SpO2, a przykładowy wynik jest przedstawiany w formie zapisu, na przykład SpO2 98%. Saturację za pomocą pulsoksymetru u osób dorosłych mierzy się zazwyczaj na opuszku palca lub płatku ucha. U noworodków saturację mierzy się za pomocą pulsoksymetru na nadgarstku lub stopie.  

Zasadę działania pulsoksymetrów przedstawiono w artykule:
Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki? 

Normy natlenienia krwi u dorosłych 

Saturacja zagrażająca życiu (wartość krytyczna) 

Wartości saturacji mniejszej niż 70% są klasyfikowane jako zagrażające życiu. Utrzymujące się niskie wartości natleniowania krwi prowadzą do ciężkich uszkodzeń mózgu, zaburzeń percepcji bodźców, a następnie do śmierci.  

Niska wartość saturacji 

Każda wartość saturacji poniżej 95% oznacza zagrożenie hipoksją. Hipoksja to stan, w którym krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek. Taki stan może ograniczać się do całego organizmu lub jednego narządu. Objawy niedotlenienia mogą być różne w zależności od prędkości powstawania niedotlenienia, stopnia prężności tlenu oraz od możliwości rekompensowania niedoboru tlenu.

Jakie są objawy niskiej saturacji?

Głównymi objawami hipoksji są: 

  • duszność, 
  • trudności w oddychaniu, 
  • oddech typu Cheyne’a-Stokesa, czyli narastające, a następnie zmniejszające się oddechy, 
  • zaburzenia koordynacji ruchowej, 
  • niewyraźna mowa, 
  • niewyraźne widzenie, 
  • tachykardia, 
  • wzrost częstości i głębokości oddychania, 
  • utrata przytomności.  

Jednym z objawów jest także sinica – choroba, która powstaje w stanach niedostatecznej podaży tlenu do tkanek. Krew z niską zawartością tlenu ma ciemniejsze zabarwienie niż krew natlenowana. Sinica swoją nazwę wzięła od charakterystycznego, błękitnego zabarwienia tkanek, skóry i błon śluzowych. Zabarwienie pojawia się głównie na wargach, języku i w jamie ustnej, gdy saturacja ma wartość poniżej 85%.

Prawidłowe nasycenie hemoglobiny tlenem 

W przypadku gdy hemoglobina jest wysycona tlenem w każdym możliwym miejscu wiązania, osiąga saturację 100%. W organizmie człowieka tylko niewielka ilość hemoglobiny z krwi nie przepływa przez płuca w celu natlenowania.  

Saturacja – normy 

Zdrowy, dorosły człowiek ma saturację krwi w tętnicach w granicach 95-99%. W praktyce wartość saturacji na poziomie 98-100% to wartości charakterystyczne, które obserwuje się u osób przechodzących tlenoterapię. W razie niepokojących wyników poniżej 95% konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co zwiększa saturację krwi?

Niezależnie od tego, czy u pacjenta występuje ciężki problem płucny, taki jak śródmiąższowa choroba płuc lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), duszność związana z epizodami astmy, czy też zakażenie COVID-19, odczuwaną duszność związaną ze zmniejszoną saturacją można łagodzić za pomocą kilku technik oddechowych.

W pierwszej z technik ważne jest, aby powietrze wdychać powoli przez nos i powoli wydychać je przez lekko zaciśnięte usta. Wydech powinien trwać zawsze dłużej niż wdech. Natomiast oddech przeponowy to taki, w którym w trakcie dolne żebra oddalają się od siebie, a podczas wydechu przybliżają się. Taki oddech sprawia, że łuki żebrowe poszerzają się, dając miejsce na większą objętość tlenu w klatce piersiowej.

Oczywiście na poprawę saturacji krwi wpływa także aktywność fizyczna, której intensywność powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia, jak również zmiana nawyków żywieniowych. Niewątpliwie, aby móc efektywniej oddychać zalecane jest także oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.

W przypadku niskiego nasycenia hemoglobiny tlenem u pacjentów np. chorych na COVID-19, u których poziom saturacji spadł poniżej normy włącza się tlenoterapię. Ta metoda leczenia polega na zastosowaniu urządzenia, tzw. koncentratora tlenu, który pozwala na zwiększenie steżenia tlenu we wdychanym powietrzu, które trafia do płuc. Dzięki temu tlen dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych i możliwe jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego poziomu saturacji krwi.

Tlenoterapia w domu jest niezwykle ważnym elementem wspomagania pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi. Jednak podanie tlenu w warunkach domowych możliwe jednak wyłącznie w przypadku, gdy, stan chorego jest stabilny. W innym przypadku tlenoterapia prowadzona jest w szpitalu. Decyzję o tym, czy można podać tlen w warunkach domowych zawsze podejmuje lekarz.

Czy COVID-19 wpływa na saturację krwi?

Od pewnego czasu o pomiarze saturacji zrobiło się niezwykle głośno w związku z szalejącą pandemią COVID-19. Jednym ze sposobów skontrolowania, czy układ oddechowy funkcjonuje prawidłowo o czy organizm jest odpowiednio dotleniony, jest sprawdzenie właśnie parametru SpO2 za pomocą dostępnych na rynku pulsoksymetrów. Samodzielny pomiar wysycenia hemoglobiny tlenem jest wskazany, jako podstawowy parametr do oceny stanu zdrowia pacjenta przebywającego na izolacji domowej.

Niedotlenienie, czyli hipoksja to jeden z najgroźniejszych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Stan ten może pojawić, gdyż wirus COVID-19 najczęściej atakuje drogi oddechowe, w tym płuca, które objęte zakażeniem nie produkują dostatecznie dużej ilości tlenu, co skutkuje obniżonym poziomem saturacji.

W sytuacji, gdy nasycenie tlenem gwałtownie spada, na co wskazuje badanie pulsoksymetrem oraz pojawiają się duszności, stan określany jest jako poważny. W takiej sytuacji zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem, a nawet wezwanie karetki.

Niestety zdarza się, że w przebiegu zakażenia mimo, że stopień wysycenia krwi tlenem jest niewystarczający, u pacjenta nie występują charakterystyczne objawy spadku saturacji. Dlatego właśnie niska saturacja przy COVID-19 bywa nazywana ukrytą hipoksją.

Saturacja u palacza 

Palenie papierosów jest jedną z najpopularniejszych używek w dzisiejszych czasach. Dym papierosowy wpływa zarówno na palacza, jak i na osoby znajdujące się w jego otoczeniu, czyli biernych palaczy. W dymie papierosowym znajdują się substancje negatywnie oddziałowujące na organizm ludzki: nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór. Nikotyna po przedostaniu się do dolnego odcinka dróg oddechowych ulega wchłonięciu przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. W zależności od czasu wdychania dymu papierosowego, głębokości oddechu i pH dymu we krwi znajduje się od 31 ng/ml do 41 ng/ml nikotyny.  

Palenie papierosów wpływa szkodliwie na wiele narządów oraz tkanek w organizmie człowieka. Może doprowadzić do szeregu chorób: 

  • miażdżycy,  
  • zwiększonego ryzyka zawału serca,  
  • udaru mózgu,  
  • rozedmy płuc,  
  • zwiększonego ryzyka infekcji dróg oddechowych,  
  • nowotworów płuc, gardła, przełyku, jamy ustnej, trzustki, żołądka i innych.  

Palenie papierosów jest przyczyną śmierci 20-40% osób w krajach rozwiniętych oraz 40-60% osób w krajach rozwijających się.  

Przeprowadzono badanie, w którym przeanalizowano wpływ palenia papierosów na poziom saturacji krwi. W badaniu wzięło udział 406 osób – palaczy, którzy nie mieli zdiagnozowanych żadnych chorób (189 osób) oraz niepalących (217). Osoby uczestniczące w badaniu mierzyły poziom saturacji za pomocą pulsoksymetru w godzinach 16:00-18:00. Saturacja była mierzona na palcu, a osoby uczestniczące w badaniu nie mogły mieć sztucznych paznokci ani paznokci pomalowanych lakierem czy henną. 

Badanie wykazało, że saturacja u palaczy znajdowała się na poziomie 97,28% ± 1,19, a u osób niepalących saturacja wyniosła 97,92% ± 1,09. Zgodnie z wynikami poziom saturacji u palaczy jest niewiele niższy niż u osób niepalących. Palenie papierosów ma niewielki wpływ na wysycenie tlenem hemoglobiny, czyli saturację. Niemniej jednak palenie papierosów prowadzi do poważnych chorób, które znacząco obniżają jakość życia palaczy, a także mogą doprowadzić do śmierci.  

Wartość saturacji u noworodka i dziecka 

Saturacja jest jednym z parametrów, które należy zbadać w pierwszej dobie życia dziecka. Saturację bada się pomiędzy 2. a 24. dobą po urodzeniu. Pomiaru dokonuje się za pomocą pulsoksymetru na prawej dolnej kończynie dziecka. Pomiar trwa około 2-3 minuty i jest bezbolesny. Saturacja u zdrowego dziecka powinna wynieść więcej niż 95%. Wynik saturacji pozwala określić, czy dziecko nie cierpi na poważne ukryte wady serca jak na przykład serce jednokomorowe, czy wspólny przedsionek. Wynik saturacji niższy niż 95% oznacza u noworodka niedotlenienie. Jest to bardzo poważny stan, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego czy powstania mózgowego porażenia dziecięcego. Niska wartość saturacji u noworodka poniżej 95% jest wskazaniem do wykonania dalszych badań, na przykład echokardiografii. Zazwyczaj po stwierdzeniu niskiej saturacji na nóżce dziecka dokonuje się ponownego pomiaru na prawym nadgarstku.  

Wyższa saturacja w kończynie górnej może oznaczać występowanie chorób takich jak: 

  • hipoplazja lewego serca,  
  • krytyczne zwężenie zastawki aortalnej,  
  • atrezja zastawki mitralnej,  
  • przerwanie ciągu łuku aorty,  
  • krytyczna koarktacja aorty.  

Niska saturacja zarówno w kończynie górnej, jak i dolnej może wskazywać na schorzenia takie jak: 

  • artrezja zastawki trójdzielnej lub tętnicy płucnej,  
  • skrajny zespół Fallota, 
  • anomalia Ebsteina.  

Aby zapobiec poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniom, dziecku podaje się tlen oraz podłącza do aparatury wspomagającej oddychanie. 

Co zrobić, gdy saturacja krwi jest nieprawidłowa?

Niska saturacja oznacza, że komórki, tkanki i narządy nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania czynności życiowych na właściwym poziomie. Niewątpliwie jest to stan niepokojący i wymaga bardzo często pomocy medycznej.

Niski poziom tlenu w organizmie na poziomie 90-92% oznacza, że pacjent może potrzebować dodatkowego tlenu lub że mogą pojawić się problemy, które wpłyną na funkcjonowanie płuc. Natomiast wynik poniżej 90% wskazuje, że do komórek organizmu nie dociera odpowiednia ilość niezbędnego tlen. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zwrócić się o pomoc lekarską.

Przeczytaj również:
Maski typu FFP2 i FFP3 – czym się od siebie różnią?
Szczepionka na koronawirusa – co warto o niej wiedzieć?
Ukryta hipoksja u pacjentów z COVID-19 – jak rozpoznać?

Data aktualizacji: 18.07.2022 r.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Pulse oximetry training manual, WHO Library Cataloguing-in-Publication Data, 
  2. Brant B. Hafen; Sandeep Sharma, Oxygen Saturation, 2020, 
  3. A. Cysewska-Sobusiak, Nieinwazyjne spektrofotometryczne monitorowanie utleniania krwi, 2000, 
  4. www.wada-serca.pl Sinica i powikłania zatorowo-zakrzepowe
  5. M. Ozdal, Z. Pancar, V. Cinar, M. Bilgic; Effect of smoking on oxygen saturation in healthy sedentary men and women, 2017, 
  6. M. Roszkowska, Co to jest saturacja u nowrodka? Jak się ją mierzy? 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 grudnia 2020, 20:57
    Adam

    Dobry wieczór ! Jak mierze saturacje pulsoksymetrem to wynik wynosi 97 a zaraz spada do 95,94,93,92 i ponownie 95. To jak mam czytać ten wynik.Jestem zdrowy i mierze tak kontrolnie.Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam

    1. 9 grudnia 2020, 08:12
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Adamie, pulsoksymetry pokazują wynik z dokładnością do +/-3%, stąd prawdopodobne są wahania podczas pomiarów.

    2. 26 stycznia 2021, 20:02
      Pomiarowiec

      Proszę Państwa – podstawowym warunkiem uzyskania wiarygodnych wyników pomiarów, jest prowadzenie pomiarów w prawidłowy sposób za pomocą wiarygodnego urządzenia tzn.
      1. Przed włożeniem palca do pulsoksymetru należy dokładnie umyć ręce aby były czyste !
      2. Paznokcie nie mogą być pokryte lakierem !
      3. Dodatkowo oczyścić / zdezynfekować palec alkoholem do celów medycznych (70%)
      4. Usiąść swobodnie i dokładnie włożyć palec do urządzenia, opuszką palca w stronę emitera światła
      5. Włączyć urządzenie i nie ruszać ręką czekając aż pojawi się wynik pomiaru.
      6. Powtórzyć pomiar 2 – 3 krotnie – wyniki powinny być bardzo zbliżone, jeżeli nie, i pojawiają się duże rozbieżności np., 95%, 99%, 92%, 98% – to znaczy że urządzenie które posiadamy jest tanią chińską zabawką i nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.

    3. 28 maja 2021, 11:34
      Kalina

      O kurka wodna! ja też tak mam. I się przerazilam. Tak odpowiedź mnie uspokoiła. Też mierzyłam z ciekawości.

  2. 15 grudnia 2020, 18:15
    Adam

    Witam… Mam dokładnie to samo pytanie ponieważ odpowiedź świadczy że nie do końca odpowiadający przeanalizował pytanie Adama, nie chodzi o dokładność wskazań a o to, które wskazanie brać za obowiązujące czy to pierwsze czy po pewnym czasie, które się zmienia np maleje.
    Pozdrawiam

  3. 18 grudnia 2020, 17:35
    Jacek

    Witam dzis mierzylrm sobie saturacje i wyszlo mi 87% to zle?

    1. 28 grudnia 2020, 09:31
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym (jeśli jest taka możliwość) lub pogotowiem. Na wartość saturacji mogą wpływać choroby towarzyszące, mogła być ona również nieprawidłowo zmierzona. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem, który przeprowadzi wywiad z pacjentem.

  4. 19 grudnia 2020, 23:40
    Ewa

    Dobry wieczór, chciałam zapytać o osobę chorą na cukrzycę. Czy u takiej osoby pomiar saturacji i jego wynik może zależeć od poziomu cukru w organizmie? Bo np. przy cukrze 160 wynik jej saturacji wynosi 84-86. Pozdrawiam

    1. 4 stycznia 2021, 11:06
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Ewo, poziom cukru i wynik saturacji nie mają na siebie wpływu. Niemniej jednak tak niska saturacja jest niepokojąca i w tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

    2. 10 września 2022, 14:34
      gosc

      Chce dodac ze poziom cukru moze wplywac na krazenie krwi wiec mocno rozmasuj palec i dopiero wtedy mierz saturacje, na pewno okaze sie ze jest w normie.

  5. 26 grudnia 2020, 22:22
    Sławek

    Witam.Czy niska saturacja może byc odpowiedzialna za przejściowy udar mózgu ?

    1. 28 grudnia 2020, 09:04
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, jest to bardzo możliwe.

  6. 28 grudnia 2020, 15:37
    AdamS

    Czy pulsoksymetry nadgarstkowe będą miały dokładniejsze odczyty niż te proponowane wszędzie działające na podstawie odczytów z palca ?

    1. 29 grudnia 2020, 10:44
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, pulsoksymetry na palec są dokładniejsze niż te zakładane na nadgarstek. Ponadto pulsoksymetry napalcowe są zwykle wyrobami medycznymi, a nadgarstkowe to urządzenia łączące w sobie wiele funkcji, m.in. również zegarka.

  7. 29 grudnia 2020, 10:50
    Paul

    Moja przypadloscia jest chrapanie na bardzo ekstremalnym poziomie z wieloma bezdechami, caly dom sie trzesie…czesto po nocy czuje brak energii, chociaz staram sie zdrowo odzywiac i prowadze zdrowy tryb zycia…gdy w ktoryms programie uslyszalem o oxymetrze postanowilem sobie takowy sprawic na prezent swiateczny, dobrej klasy firmy Viatom, jest to przyrzad medyczny z funkcja bluetooth sprzerzona z aplikacja na komorce, gdzie zapisuje sie rowniez pomiar nocny podczas snu…w sumie nagralem 5 godzin a monitoring wprawil mnie w oslupienie…te ekstremalne poziomy spadku saturacji siegaly bowiem ponizej 60 % a wiekszosc snu to parametry ponizej 90, 80 i 70 % saturacji…najgorsze byly dwa przedzialy czasowe, jeden okolo 30 minut z wartosciami ponizej 70 i 60 % i drugi krotszy okolo 15 minut…wedlug tego powinienem juz prawie nie zyc ( notabene mialem juz nawet sny , ze umieram) ale pewnie chec zycia byla silniejsza…wiem, ze na chrapanie tak naprawde nie ma lekarstwa, ale obawiam sie, ze dalsze trwanie na tym speedzie moze wyslac mnie na druga , mam 63 lata i poza tym nic mi nie dolega, tylko to oslabienie ogolne po nocach…czy cwiczenia oddechowe typu pranajama czy cwiczenia Wima Hofa mogly by tu cos zaradzic, czy konieczne sa badania kliniczne…mieszkam i pracuje w Niemczech wiec to nie byloby problemem…

    1. 26 marca 2021, 20:21
      Ula

      Odwiedz lekarza HNO, czasem przyczyna lezy w trywialnych sprawach. Maz miewal bezdechy i chrapal, winne okazaly sie powiekszone malzowiny nosowe i krzywa przegroda. Po operacji problem zniknal 🙂

    2. 14 kwietnia 2021, 05:43
      Marcin

      Witam, jedną z możliwych przyczyn chrapania jest zwiotczenie podniebienia. Często towarzyszy ono nadwadze, więc jeśli masz nadmierne kilogramy to warto zrzucić, ale piszesz, że poza tym zdrowy jak ryba, więc zakładam, że nadwagi nie masz. Jeśli zaobserwowałeś takie niskie saturacje, to warto zgłosić się na profesjonalne badanie jakości snu. Na jedną noc kładziesz się w klinice, podłączą Ci bardzo dużo kabelków i zbierają dane przez noc nie tylko o saturacji. Na tej podstawie lekarz decyduje co dalej. Jedną z możliwości jest zabieg polegający na laserowym nacinaniu podniebienia (nie jestem fachowcem – ale poszukaj info). Blizny jakie się w kontrolowany tworzą powodują ściągnięcie zwiotczałego podniebienia i często redukuje lub eliminuje to problem. Pozdrawiam

  8. 1 stycznia 2021, 13:39
    Jerzy

    Witam, mam 63 lata mój pomiar waha się od 91 do 93 % . Czy mam problem ?

    1. 4 stycznia 2021, 10:29
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Jerzy, wszystko zależy od tego, czy saturacja została prawidłowo zmierzona, czy ma Pan jakieś choroby towarzyszące itp. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wynik pomiaru. Jeśli obawia się Pan o swoje zdrowie, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym (jeśli jest taka możliwość) lub pogotowiem ratunkowym.

  9. 3 stycznia 2021, 00:07
    Halina

    Mój pulsoksymetr wyświetla wyniki w kolorze czerwonym czy to mofmalne

    1. 4 stycznia 2021, 10:24
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Halino, być może ten model wyświetla wyniki właśnie w ten sposób. Prosimy jednak o podanie wartości, które są wyświetlane na pulsoksymetrze.

  10. 7 stycznia 2021, 20:14
    Paweł

    Witam jestem z rodziną za granicą i mam tutaj kolegę ,który ma problem ze ciągle jest nie wyspany . Więc kupił urządzenie do badania poziomu tlenu we krwii i w nocy jak śpi pokazało mu ze ma stężenie 50% co on teraz ma zrobić w pandemii dzięki za odpowiedź pozdrawiam Pawel

    1. 3 lutego 2021, 08:31
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Pawle, w tej sytuacji kolega musi skontaktować się z lekarzem.

  11. 22 stycznia 2021, 17:56
    Kasia

    Dzień dobry, saturacja w nocy jest na poziomie 83-87% oraz ilość oddechów na minutę wynosi 7, o czym to może świadczyć? Młoda, zdrowa, wysportowana osoba.

    1. 28 stycznia 2021, 08:58
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Należy skonsultować się z lekarzem i znaleźć przyczynę. Może to być jeden z objawów bezdechu sennego.

  12. 24 stycznia 2021, 14:37
    krzysiekniepieklo

    Mam pytanie. Jaki wpływ na saturację mają te szmaciane maski, które każą nam nosić? No bo ja w takiej masce się duszę.

    1. 26 stycznia 2021, 08:09
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Saturacja może spaść, ale nieznacznie. Odczucie braku powietrza jest normalne, ponieważ wdychamy trochę więcej wydychanego powietrza, które zawiera dwutlenek węgla. Jest to jednak nieszkodliwe dla zdrowia.

  13. 25 stycznia 2021, 14:59
    Agnieszka

    Dzień dobry!
    Na który palec, które ręki należy zakładać pulsometr?

    1. 26 stycznia 2021, 08:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Agnieszko, pulsoksymetr należy zakładać na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Dla prawidłowego pomiaru należy pamiętać, by palce nie były zimne, a paznokcie nie były pomalowane.

  14. 26 stycznia 2021, 20:01
    Pomiarowiec

    Proszę Państwa – podstawowym warunkiem uzyskania wiarygodnych wyników pomiarów, jest prowadzenie pomiarów w prawidłowy sposób za pomocą wiarygodnego urządzenia tzn.
    1. Przed włożeniem palca do pulsoksymetru należy dokładnie umyć ręce aby były czyste !
    2. Paznokcie nie mogą być pokryte lakierem !
    3. Dodatkowo oczyścić / zdezynfekować palec alkoholem do celów medycznych (70%)
    4. Usiąść swobodnie i dokładnie włożyć palec do urządzenia, opuszką palca w stronę emitera światła
    5. Włączyć urządzenie i nie ruszać ręką czekając aż pojawi się wynik pomiaru.
    6. Powtórzyć pomiar 2 – 3 krotnie – wyniki powinny być bardzo zbliżone, jeżeli nie, i pojawiają się duże rozbieżności np., 95%, 99%, 92%, 98% – to znaczy że urządzenie które posiadamy jest tanią chińską zabawką i nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.

  15. 27 stycznia 2021, 13:13
    Maria

    Witam mój mąż jest chory na covid-19 jego parametry tlenu to od 90 do 96%wachają sie jak załozy na palec pulsoksymetr to ma 90%i rośnie przez okoła 10-15 sekund do 95%czu mam sie skontaktować z lekarzem prowadzącym??

    1. 28 stycznia 2021, 09:00
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

    2. 14 lutego 2021, 15:23
      Anonim

      Dzień dobry.
      Mam pytanie w związku z różnicą w saturacji.
      Choruje na pochp. Od kilku dni moja saturacja bardzo się zmienia. Raz wacha się w granicach 92do 95 %, by po pół godz. wzrosnąć do 97%.
      Czy to oznacza, że pusoksymetr jest
      do niczego. Zaznaczam, że a byłam go w sklepie medycznym.
      Wiadomo, że przy pochp wartości pozostają niezmienne z powodu uszkodzenia oskrzeli. Nie stosuje żadnych wziewow, więc bardzo dziwi mnie ta rozbieżność. Pozdrawiam.

  16. 30 stycznia 2021, 13:48
    Pawel.

    Moja mam zdjagnozowanego Covid19 i przy pomiarze saturacji wychodzi 84%. Czy to kwalifikuje się do leczenia szpitalnego czy jeszcze nie?

    1. 1 lutego 2021, 08:01
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Pawle, to dosyć niski poziom saturacji. W tej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem.

  17. 25 lutego 2021, 15:19
    Elżbieta

    Witam, ja natomiast chciałam zapytać, co oznacza, jak się ma wynik 97-105 saturacji?

    1. 9 marca 2021, 10:51
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wynik 97% to wartość saturacji, natomiast 105 to puls. Zatem wynik pomiaru saturacji mieści się normie, natomiast prawidłowe tętno powinno być na poziomie 60-100 uderzeń serca na minutę. U Pani drugi wskaźnik jest nieznacznie podwyższony. Jeśli czuje się Pani w porządku, nie ma powodu do obaw. Natomiast jeśli towarzyszą temu inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

  18. 27 lutego 2021, 21:01
    Angelika

    Witam, przeszłam Covid. Miałam 97/207, teraz mam 82/188.

  19. 2 marca 2021, 10:51
    Andrzej

    Kilka razy zdarzyło mi się mieć wynik na poziomie 60 i zapewniam Was, że nie umierałem. Czułem się bardzo dobrze, rozmawiałem podczas pomiaru ze znajomymi, nawet pstrykałem sobie zdjęcia na dowód, że wynik jest tak niski.

    1. 19 maja 2021, 17:30
      Dariusz

      To ze czul sie pan dobrze nie znaczy ze nie ma zadnych spustoszen 2 organizmie.

    2. 20 maja 2021, 00:39
      Xd

      Pewnie źle zmierzyło

    3. 29 listopada 2021, 13:26
      Katarzyna

      Dzień dobry mój wynik saturacji wynosi 92 ale teraz mam zapalenie oskrzeli czy to ma wpływ na niższy pomiar tlenu?

    4. 6 grudnia 2021, 13:10
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, obniżenie saturacji może być spowodowane zapaleniem oskrzeli. Wynik saturacji 92% jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem.

  20. 7 marca 2021, 11:20
    Basia

    Jaki wynik muszi być u dzieci w przedziale 10-14 lat ? Taki sam jak u osoby dorosłej ?

    1. 8 marca 2021, 13:01
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      U dzieci w wieku 10-14 lat wynik saturacji powinien być taki, jak u osoby dorosłej.

  21. 12 marca 2021, 14:27
    Ewa

    Cov19

  22. 16 marca 2021, 16:40
    marek

    czy saturacja 92 moze miec wplyw na dretwienie rak w czasie snu?

    1. 17 marca 2021, 08:51
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Marku, raczej nie. Drętwienie rąk jest powiązane z układem nerwowym, a niedotlenienie raczej nie ma z tym nic wspólnego. Jeśli jednak drętwienie rąk będzie się utrzymywać przez dłuższy czas i stanowić powód do niepokoju, warto zwrócić się do lekarza.

  23. 16 marca 2021, 19:36
    Kinga

    A jaki jest właściwy poziom saturacji u 2,5 letniego dziecka?

    1. 17 marca 2021, 08:48
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Kingo, saturacja u 2,5-letniego dziecka powinna być na tym samym poziomie co u człowieka dorosłego, czyli w granicach 95-99%.

  24. 18 marca 2021, 13:46
    Stanislaw

    saturacja 80 przy 100% tlenu co to oznacza

    1. 29 marca 2021, 14:29
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Jeśli chodzi o wartość saturacji 80 w momencie, kiedy oddycha się 100% tlenem (w szpitalu), to wówczas oznacza to, że organizm jest poważnie niedotleniony.

  25. 18 marca 2021, 13:51
    Monika

    Dzień dobry, 47 latek chory na covid w domu. Bez chorób przewlekłych. 4 lata temu przechodził obustronne zapalenie płuc leczony szpitalnie. Wczoraj wieczorem miał saturację 91, za 3 godziny 97, a dziś przed południem 94. Od jakiej wartości saturacji powinniśmy się zwrócić do lekarza POZ, a od jakiej wzywać pogotowie?

    1. 26 marca 2021, 15:06
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wyniki powyżej 95 są w normie. Z lekarzem warto się skontaktować, jeśli wartości poniżej 95 będą się utrzymywać. Gdy pojawią się dodatkowe objawy, np. duszności, osłabienie, kołatanie serca itp., wówczas sugerujemy wezwanie pogotowia ratunkowego.

  26. 20 marca 2021, 10:50
    Cogito

    Twoje pytanie świadczy o tym, że nie do końca przeanalizowałeś odpowiedź “pomiarowca”. Skoro pomiary znacznie różnią się od siebie w krótkim przedziale czasowym to znaczy, że urządzenie jest wadliwe lub proces pomiaru nieprawidłowy.

  27. 20 marca 2021, 17:58
    Grażyna

    Właśnie choruję na covid zarażona prawdopodobnie przez głupią nieodpowiedzialną koleżankę z pracy, której żal było stracić 20% na kwarantannie i nie zrobiła testu mając gorączkę i inne objawy. Gdyby można było to oddałabym trzy dni tego potwornego bólu i duszności. Młodzi ludzie myślą, że są niezniszczalni ale w tym wszystkim zapominają o tych starszych i słabszych.

    1. 29 maja 2021, 14:26
      Jaga

      Tylko 3 dni? Faktycznie to straszna choroba, widać nigdy wczesnuej pani nie chorowała

  28. 20 marca 2021, 19:49
    Grażyna

    Dobre wyjaśnienia

  29. 21 marca 2021, 12:11
    robert

    Dzień dobry. Wskazania na pulsoksymetrze pokazywały 95/40. Co oznaczają? Dodam, że taki stan utrzymuje się od kilkunastu dni.

    1. 24 marca 2021, 09:00
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wartość 95 oznacza saturację, która u Pana jest w normie. 40 najprawdopodobniej oznacza puls. Puls w spoczynku powinien mieścić się w w przedziale 50-100. Czasami wyniki pulsu poniżej 50 u osób uprawiających sport są wynikiem adaptacji organizmu, ale mogą też świadczyć o bradykardii, czyli zbyt wolnej akcji serca. Wówczas należy zwrócić się do kardiologa, aby określić przyczynę takiego stanu.

  30. 26 marca 2021, 12:49
    Andrzej

    Witam. Przy jakim poziomie spo2 należy bezwzględnie wzywać pogotowie?

    1. 29 marca 2021, 14:27
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Przy wartości poniżej 95 powinno się skonsultować z lekarzem. Wartość poniżej 90 to niedotlenienie, zatem wówczas przy występowaniu innych objawów, np. duszności, powinno się wezwać pogotowie ratunkowe.

  31. 31 marca 2021, 12:02
    R.Grajber

    Witam.Mam 85 lat.Zaawansowane zwloknienie pluc.Ciesze sie z resztek zycia,mam zone,gotuje w domu lubie dobrze i duzo zjesc.Zmartwienia kumuluje i bede nimi sie zajmowal po smierci.Moje pomiary mieszcza sie w granica 92-95.Podobno humor jest bardzo dobrym lekie.Jestem zaszczepiony.Glowa do gory,nie zatruwaj zycia innym

    1. 14 września 2021, 02:40
      Joanna

      Życzę dużo zdrowka:))))

  32. 31 marca 2021, 16:26
    pocovidowiec

    Witam. Przeszedłem prawdopodobnie covid bo moja mama była chora 2 tyg temu (wynik pozytywny a ja 1-sze objawy miałem ponad 2 tyg temu tez (stan podgorączkowy, katar i niewielki kaszel). Dziś rano mierzyłem saturację po raz 1-szy nowym pulsyksometrem, który zakupiłem w aptece i się wystarszyłem. Gdyż miłaem 92 %, skoczyło do 96 i znów spadło do 92. Później powtarzałem pomiary i miałem cały czas 99%, raz tylko 97-95-96% (pisze jak wskazywalo urządzenie) a tak to cały czas 99% zarówno na palcu lewej i prawej ręce. Czy to mogło byc chwilowe niedotlenienie czy jakiś błąd pomiaru, chodzi o ten 1szy.. pomiar tak to cały czas mam teraz 99%. Jakbym miał chore płuca to do takiego wyniku chyba bym nie dobił? Ale ten 1-szy pomiar mnie zaniepokoił. Czy możliwe jest takie chwilowe wahnięcie saturacji? Dodam ze to było niedługo po przyjsciu z apteki, a na 3 piętro wszedłem bez problemów.

    1. 6 kwietnia 2021, 08:52
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, pomiaru nie należy dokonywać na zimnych dłoniach, a takie właśnie mogły być po powrocie z apteki. W związku z tym ten pierwszy pomiar mógł być błędny. Jeśli kolejne wyniki przekraczają 95, nie ma powodów do niepokoju.

  33. 31 marca 2021, 16:59
    Pankracy

    Przeszedłem Covida miesiąc temu od 2 tygodni saturacja częściej poniżej 95 , tz 94-93 ale bywa też 97- 96 w okolicach serca mam cały czas lekki ból , ucisk, dyskomfort i cały czas pieczenie poniżej gardła – prześwietlenie płuc w normie , EKG w normie , ciśnienie w normie byłem kilka razy u lekarza na temat saturacji mój lekarz milczał skierował teraz do pulmonologa – najpierw miałem tabletki na refluks może minimalnie pomogły – teraz z własnej inicjatywy przyjmuję Alugastrin – niepokoi mnie ten ból w okolicy serca nie mostku – 64 lata

  34. 1 kwietnia 2021, 20:51
    Andrzej

    Witam serdecznie. Jak to jest z tą saturacją? Bo mierzę pulsoksymetrem, pokazuje 99 % i nagle spada do 88 by póżniej znów pokazało 99, czy są możliwe aż takie wahania saturacji czy pulsoksymetr mnie straszy? Jestem prawdopodobnie po albo jeszcze w trakcie choroby covid19, objawy to lekki kaszel, uczucie zalegania za tchawicą, niewielkie duszności (na tle nerwowym podejrzewam bo dusznosci mam juz pod ponad 2 tygodni co drugi dzien).Gorączka pojawila sie w jeden dzien dosłownie i to ponad 2 tygodnie temu w poniedziałek tak to brak. Najczęściej mam saturację 99% ale potrafi nagle spasc z tej wartosci do np 92, 91 a zdarzało sie ze do 80 czy nawet do 58. Jak ostatnio spadło do 92 to wyłączyłem i zmierzyłem ponownie i znów było 99-97 itp.. czyli cos tu nie gra albo z przyrządem albo ze mna. Czy mogą być aż takie wahania saturacji.. dzwoniłem już do rodzinnego w tej sprawie, ale mówił że to wina że coś źle zakładam albo coś źle mierzę. Bo przy np saturacji 82 to bym byl słaby i nie miałbym chyba sił chodzić.. a tu mam siły itp. Czy to może byc cos nie tak z przyrządem czy jednak mam zmiany w płucach mi sie jakies nie robią? Trochę przyznaję straszy mnie ten pulsoksymetr.. tymi nagłymi spadkami o tyle wartości. Proszę o odpowiedź.

    1. 2 kwietnia 2021, 08:20
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Andrzeju, tak duże wahania faktycznie mogą wynikać z błędnego pomiaru lub wadliwości urządzenia.

  35. 2 kwietnia 2021, 17:44
    Michal

    Mierzylem mamie saturacje ..wynik pierwszy 94 drugi 96 o 17.30 godzinie 94..jest obawa ze robi sie niedobrze?

    1. 6 kwietnia 2021, 08:45
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Michale, saturacja poniżej 95 może stanowić powód do niepokoju, dlatego w tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

  36. 4 kwietnia 2021, 00:19
    Anonim

    Witam, rok temu, gdy mierzyłam saturacje puldoksymetrem to wynosiła ponad 70, teraz jest 80, ale nigdy nie dobijała 90, czuje się zdrowa jak ryba, nie mam astmy ani innych wykazanych chorób, nie pale, w takim razie co może być ze mną nie tak ?

  37. 6 kwietnia 2021, 19:06
    Michał

    Saturacja poniżej 95% jest poniżej normy i zagraża zdrowiu, fakt. Mam 44 lata , ogólnie dobrą kondycję i brak chorób przewlekłych. Normalnie moja saturacja wynosi 96-97%. Gdy zakładam maseczkę moja saturacja po 3minutach spada do 85-86%. Czyli tymi maskami chcą nas zabić ? Jak żyć ?

  38. 9 kwietnia 2021, 20:33
    Darka

    Dzień dobry mój wynik 96/267 co to za wynik? Do tego bole w klatce piersiowej i gorąco na policzkach. Kobieta 28 lat

    1. 12 kwietnia 2021, 08:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Darko, o ile wartość 96 jest prawidłowa, o tyle 267 to wynik bardzo wysoki. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

  39. 13 kwietnia 2021, 12:44
    Andrzej

    moja żona ma 92%, a gdzie się po południu skontaktuję z jakimś konowałem? wszystko to pic na wodę i fotomontaż

  40. 15 kwietnia 2021, 21:16
    emilia

    Ja mam bardzo niski poziom natlenowania krwi. Co to może oznaczać? Dokładnie mam 67 do 80.

    1. 23 kwietnia 2021, 09:53
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

      W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem.

  41. 16 kwietnia 2021, 10:09
    Elzbieta

    Czy po uzyskaniu pozytywnego testu i łagodnym przebiegu choroby (temperatura do 39 stopni i saturacji 94-95% bez innych objawów) powinno się stosować ochronnie antybiotyk?

    1. 23 kwietnia 2021, 09:51
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

      Antybiotyku nie stosuje się w ramach ochrony. O jego podawaniu zawsze decyduje lekarz.

  42. 17 kwietnia 2021, 21:25
    Janusz

    Saturacja 77%u kobiety. Nikt im nie powiedział, żeby mierzyli saturację. Przechodzili kwarantannę w domu. Powikłania?

    1. 23 kwietnia 2021, 09:43
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Saturacja na poziomie 77 jest wartością, którą należy skonsultować z lekarzem.

  43. 23 kwietnia 2021, 13:03
    Hannah

    Bardzo pomocny artykuł. Dziękuję

  44. 27 kwietnia 2021, 19:44
    Ewa

    Witam, od tygodnia miewam lekkie dusznosci skoki cisnienie i tetna i tak jak do tej pory saturacje zawsze mialam wzorowa 99% tak nagle pojawiaja sie chwilowe spadki do 94%, sprawdzane na 2 urzadzeniach, nawet dzis kupilam trzeci pulsoksymetr w aptece dla pewnosci, wyglada to tak ze siedze sobie z tym pulsoksymetrem na palcu i jest sobie 99% a nagle saturacja zaczyna spadac do 95% nawet 94% i tak jest przez kilka sekund a pozniej rosnie spowrotem, dlaczego tak moze sie dziac?

  45. 5 maja 2021, 12:51
    Iwona

    Dzisiaj saturacja jest 86/82. Co to oznacza?

    1. 10 maja 2021, 09:25
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Przy saturacji niższej niż 95% należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

  46. 13 maja 2021, 18:58
    Bozena

    Dzien Dobry
    Moj maz ma saturacje 83 ale wyszedl 3 dni temu z szpitala, byl pod respiratorem .Teraz w domu ma tlenoterapie kompersator tlenu na dzien,a na noc maske na bezdech senny .Czy ta saturacja mu sie poprawi czy mam sie zaczac martwic

    1. 17 maja 2021, 13:07
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

      Dzień dobry.
      Przy saturacji niższej niż 95% należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

  47. 1 czerwca 2021, 18:26
    Zofia

    Mam saturację o wartości 85,84, 83
    Co powinnan zrobić.Zgłaszałam lekarzowi rodzinnemu–bez reakcji.

    1. 15 czerwca 2021, 08:12
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      W dalszym ciągu należy monitorować poziom saturacji i informować lekarza o wynikach. Jeśli stan ulegnie pogorszeniu, należy udać się na oddział ratunkowy.

  48. 9 czerwca 2021, 09:12
    Michal

    Wczoraj robiłem test maseczkowy. W naseczce po 10 min 94 a bez 98 do 99

  49. 2 października 2021, 08:49
    Janina

    Bardzo dobry artykuł pozwalający zrozumieć natlenienie krwi.

    1. 3 października 2021, 14:17
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry. Dziękujemy! Cieszymy się, że nasz artykuł się podoba 🙂

    2. 6 grudnia 2021, 20:38
      Przemax

      Dużo cierpliwości w odpowiadaniu na powtarzające się pytania. Podziwiam i dziękuję 🙂

  50. 21 października 2021, 14:13
    Ola

    Dzień dobry. Jest napisane że norma wynosi 95-99 %. Chciałam zapytać co to oznacza w takim razie kiedy jest 100% ? Brakuje tej informacji. A ja zawsze mam 100. I nie czuje się dobrze.

    1. 25 października 2021, 08:50
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, saturacja na poziomie 100% oznacza, że 100% hemoglobiny jest związane z tlenem. Jest to wynik wzorcowy, oznacza że organizm jest efektywnie zaopatrywany w tlen. Złe samopoczucie musi być wynikiem innych dolegliwości.

  51. 23 października 2021, 01:43
    MM

    Jaka jest prawidłowa saturacja W NOCY u dziecka ?
    Syn ma najczęściej 92-94% saturacji gdy śpi.Ma 2,5 roku.Ma astmę oskrzelową ale z tego co widzę jest dobrze kontrolowana wiec nie ma napadów typowych dla duszności.
    Po prostu mierzona saturacja w nocy wynosi to 92-94%.Czy to powód do niepokoju?

    1. 25 października 2021, 11:43
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, normy saturacji dla dzieci są niższe niż dla dorosłych, prawidłowa saturacja u dzieci to co najmniej 95%, jednakże w nocy ten poziom może być niższy. Określa się, że saturacja poniżej 90% występująca w nocy może być powodem do niepokoju. Astma może mieć wpływ na wartości saturacji, dlatego warto obserwować dziecko, kontrolować saturację oraz być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

  52. 26 października 2021, 22:31
    Tomek

    Ja. Choruje albo na astmę albo na pochp. Moja saturacja waha się i potrafi spadać do 92-91.a jak leżę utrzymuje się na poziomie 91-93.biore wziewy co robić??

    1. 2 listopada 2021, 17:55
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Saturacja u pacjentów z astmą, POChP czy u palaczy jest niższa niż w przypadku zdrowych osób, u których norma wynosi 95-98% ( osób powyżej 70 roku życia norma to 94-98%). Wskazaniem do podjęcia działań jest spadek SpO2 o 3% w stosunku do standardowego pomiaru u danej osoby. Ponadto należy pilnie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia bólu lub szumu w uszach, uczucia mrowienia w dłoniach i stopach, zasinienia płytki paznokcia, mdłości czy zwiększenia ilości oddechów.

  53. 27 listopada 2021, 22:29
    Magda

    Dzień dobry jakie są dobry pomiar u dzieci

    1. 1 grudnia 2021, 08:24
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, saturacja u zdrowego dziecka powinna wynieść więcej niż 95%

  54. 3 grudnia 2021, 17:29
    Maria

    Ja mam 74 Maria

    1. 10 grudnia 2021, 09:30
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Saturacja u zdrowego człowieka powinna wynosić min. 95%. Przy wartości SO2 wynoszącej 74% należy się upewnić, że pomiar wykonywany jest prawidłowo. Jeśli wynik utrzymuje się należy pilnie uzyskać pomoc medyczną.

  55. 23 grudnia 2021, 17:15
    Konrad

    Witam,mój sąsiad ma 85%co zrobić w tej sytuacji?ma 67 lat.

    1. 3 stycznia 2022, 10:05
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Wartość saturacji poniżej 95% należy skonsultować z lekarzem.

  56. 29 stycznia 2022, 08:41
    Roman

    Jak rozumieć dwie poniższe definicje, które jednak wydają się być inne?
    1.”W medycynie saturacja jest terminem określającym ilość związanej we krwi hemoglobiny z molekularnym tlenem do całkowitej ilości hemoglobiny w organizmie.”
    2. “Saturacja określa ilość hemoglobiny związanej w danym momencie z tlenem do hemoglobiny niezwiązanej.”
    A co z hemoglobiną w żyłach, gdzie już nie jest związana z tlenem?

    1. 3 lutego 2022, 11:36
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, obie definicje mówią o tym samym, czyli o tym, że saturacja określa stosunek hemoglobiny związanej z tlenem do tej niezwiązanej w całej objętości krwi człowieka. Nie określa się tutaj krwi tętniczej czy żylnej.

  57. 4 lipca 2022, 11:28
    Alka

    Dlaczego lekarze lekceważą problem bezdechu sennego? Wiem, że zegarek to nie jest przyrząd medyczny, ale jeśli w ciągu dnia wskazania saturacji na zegarku są zgodne ze wskazaniami pulsoksymetru, to może jednak warto przyjrzeć się problemowi, skoro w nocy saturacja (wg zegarka) przez jakiś czas jest na poziomie około 80%, poza tym występują u mnie objawy w ciągu dnia senność, zmęczenie, spadek wydolności. Zgłosiłam rodzinnemu, kardiologowi – zlekceważyli sprawę

    1. 5 lipca 2022, 11:06
      mgr farm. Agnieszka Działo
      mgr farm. Agnieszka Działo

      Dzień dobry.
      Faktycznie wyniki zanotowane na zegarku lub pulsoksymetrze nie stanowią precyzyjnej informacji diagnostycznej, gdyż asortyment tych sprzętów na rynku jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości. Zaniepokojenie sennością, zmęczeniem i spadkiem wydolności jest jak najbardziej uzasadnione. Diagnostyką zaburzeń snu zajmują się poradnie oraz ośrodki zaburzeń snu, w których pacjent zazwyczaj spędza całą noc w celu precyzyjniejszego monitorowania jego parametrów lub nawet podlega dłuższej obserwacji. Jeśli nie jest to placówka prywatna, to zazwyczaj wymagane jest skierowanie do poradni neurologicznej. Z kolei pacjenci z pierwotnymi zaburzeniami snu, takimi jak zaburzenia oddychania podczas snu/ chrapanie powinni zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie do lekarza pulmonologa lub laryngologa, którzy zajmują się diagnozowaniem zaburzeń oddychania podczas snu.

  58. 25 sierpnia 2022, 21:58
    Doris

    Witam man 4 letniego Synka ma saturacja między 95 a 98 choć było przez chwilę 93 i 94 dodamtylko ze ma biegunkę i bolal go brzuszek. Ma ma bloki 2°. Co to oznacza jak mogę mu pomóc? W przyszłym tygodniu mamy holter

    1. 26 sierpnia 2022, 11:12
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, saturacja jest w normie, podczas pomiaru mogą zdarzać się skoki wyników, ponieważ saturacja nie jest stała, zależy od natlenowania krwi w chwili pomiaru. Podczas biegunki warto dbać o odpowiednią podaż płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Jeśli biegunka jest uciążliwa, można podać dziecku lek Smecta. Powinna się Pani także skonsultować jak najszybciej z pediatrą – ze względu na obecność choroby serca.

  59. 12 czerwca 2023, 14:43
    Andrzej

    Przeszedłem COVID w ubiegłym roku a ponieważ jestem w grupie ryzyka, to postanowiłem wyposażyć się w urządzenie, które regularnie mierzy saturację, ciśnienie, puls i temperaturę ciała. Urządzenie jest w formie zegarka na rękę. Zegarek praktycznie wyeliminował z mojego biurka zestaw sprzętów, których używałem do tej pory – zastąpił pulsoksymetr, termometr, ciśnieniomierz. Historia wszystkich pomiarów jest zapisywana w aplikacji, a jeśli jakiś parametr przekracza normę, to dostaję od razu powiadomienie. Polecam, jeśli chcecie mieć święty spokój i nie zagracać połowy pokoju różnymi przyrządami.

  60. 12 czerwca 2023, 20:13
    Monika Karpińska - Głowacka

    Kupiłam tacie zegarek, który na bieżąco monitoruje saturację (podobnie jak ciśnienie i puls). Kilka razy dostałam alarmowy sms z powiadomieniem, że saturacja spadła do 80%, co – jak czytam – jest już bardzo poważną sprawą. Zastanawiam się, czy w taty wieku 83 lat takie sytuacje są już normą, czy można jakoś im zapobiegać / reagować? Dodam, że tata nigdy nie palił papierosów, więc ta przyczyna odpada. W każdym razie jeśli ktoś opiekuje się starszą osobą, to bezpieczniejsze od pulsyksometra są urządzenia, jak ten zegarek, które regularnie prowadzą pomiary a do tego alarmują właściciela i opiekują, jak coś jest nie w porządku. Dla mnie to zdecydowanie większy spokój na co dzień.

    1. 13 czerwca 2023, 08:47
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Spadki saturacji mogą występować w przypadku chwilowego niedotlenienia, np. przy wysiłku fizycznym. Nie jest to stan wymagający specjalistycznej interwencji (o ile saturacja wróci do normy). Warto przedstawić wyniki pomiarów z zegarka lekarzowi rodzinnemu podczas wizyty kontrolnej.

  61. 7 listopada 2023, 11:09
    Kasia

    Witam, czy saturacja 99 i cisnienie 100/60 może wykluczyć przejściowy udar? Dretwieje mi prawa strona glowy od dwóch dni. Przechodzi i znowu. Boli mnie też mięsień przy dotyku na barku.

    1. 7 listopada 2023, 14:33
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Proszę skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę