Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
186

Świerzb. Jak go wyleczyć?

Słuchaj artykułu

Świerzb jest chorobą zakaźną skóry wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego. Charakteryzuje się występowaniem na skórze powierzchniowych ran, silnym świądem i wtórnymi zakażeniami. Czy świerzb jest zaraźliwy? Jak go leczyć?

Świerzb. Jak go wyleczyć?

Świerzb – co to jest?

Świerzb to choroba zakaźna wywołana świerzbowcem ludzkim. Jest on gatunkiem zewnątrzpasożytniczego roztocza. Ma białawy kolor, a jego wielkość nie przekracza 0,5 mm. Odżywia się płynem tkankowym i zrogowaciałą warstwą naskórka żywiciela, w której drąży tunele. W ślepo zakończonych norkach samice składają 2-3 jaja, z których wylęgają się larwy. W ciągu 3 tygodni przekształcają się w dojrzałe świerzbowce. 

Świerzb – zaraźliwość

Okres wylęgania świerzbu wynosi od 3 dni do 3 tygodni. Jest to czas, w którym jeszcze nie pojawiają się żadne objawy, ale już możesz zarażać innych. W związku z tym leczenie muszą podjąć wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego, nawet te, u których nie występują żadne objawy. Po 4-6 tygodniach rozwija się reakcja alergiczna na obecność białek świerzbowców i kału w wydrążonych norach, co powoduje intensywne swędzenie i wysypkę.

Do zarażenia świerzbem może dojść przez bezpośredni kontakt z chorym (w większości przypadków) lub w wyniku kontaktu z przedmiotami zanieczyszczonymi żywymi świerzbowcami, np. pościel, ręcznik, ubranie (rzadziej).

Na zakażenie świerzbem szczególnie narażeni są współdomownicy, z czego najbardziej wrażliwe są dzieci i osoby starsze. Im dłużej pasożyt przebywa na żywicielu, tym większe ryzyko przeniesienia zakażenia na inną osobę.

Świerzb – objawy

Charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd. Nasila się on po rozgrzaniu ciała, szczególnie w nocy lub po kąpieli.

Zmiany skórne przypominają wysypkę alergiczną i bywają z nią często mylone. Mają postać grudkowo-pęcherzykową. 

Wysypka obejmuje najczęściej:

  • przestrzenie międzypalcowe rąk,
  • łokcie,
  • zgięcia i fałdy skórne,
  • tułów (głównie okolice pępka),
  • brodawki sutkowe u kobiet,
  • okolice narządów płciowych (zwłaszcza u mężczyzn),
  • pośladki.

U dorosłych głowa, szyja, dłonie, stopy i plecy zazwyczaj nie są objęte chorobą. Nory świerzbowcowe są zazwyczaj widoczne na rękach i nadgarstkach, natomiast grudki i guzki pojawiają się w pozostałych okolicach. 

U dzieci świerzb zajmuje również dłonie i stopy, a także owłosioną skórę głowy. Dodatkowo może wystąpić na tułowiu, dłoniach i stopach, gdzie pojawiają się zmiany pęcherzykowe, krosty i guzki.

Uporczywy świąd prowadzi do ciągłego drapania skóry i uszkodzeń naskórka. Stwarza to doskonałe warunki do nadkażeń bakteryjnych i przenoszenia zakażenia na inne części ciała. W przypadku nieleczonego długo trwającego świerzbu pojawiają się poważniejsze objawy niż jedynie łuszczące się grudki i pęcherzyki.

Zaliczamy do nich:

  • przeczosy – linijne nadżerki naskórka spowodowane intensywnym drapaniem,
  • strupy i objawy wtórnej infekcji (liszajca).

W rzadkich przypadkach może wystąpić typ świerzbu zwany świerzbem norweskim.

Na ten rodzaj zakażenia są narażone osoby:

  • z obniżoną odpornością,
  • w podeszłym wieku,
  • o złym stanie zdrowia.

Przy świerzbie norweskim występują nasilone zmiany skórne, które zajmują również twarz, owłosioną skórę głowy i grzbiet. Na ciele mogą pojawić się obszary nawarstwionej złuszczonej skóry w postaci cienkiej skorupy. 

U osób chorujących na świerzb norweski nie muszą pojawiać się charakterystyczne symptomy tej choroby (silny świąd i wysypka). Ten typ świerzbu jest niezwykle zaraźliwy. Chorzy mogą rozsiewać infekcję przez bezpośredni kontakt (nawet podanie ręki) oraz zainfekowanie pasożytami rzeczy w swoim otoczeniu: odzieży, pościeli czy mebli.


Wsparcie w leczeniu świerzbu
Zakupy z doradcą Gemini

Jak leczyć świerzb?

W leczeniu świerzbu stosujemy:

  • 5% krem ​z permetryną – jest to najczęstszy sposób leczenia świerzbu, który może być stosowany u dzieci od 2. miesiąca życia. Krem stosujemy jednorazowo na całe ciało, a w razie potrzeby (zwłaszcza u dzieci) również na twarz i skórę głowy z pominięciem okolic oczu i ust. Preparat pozostaw na skórze na co najmniej 8 godzin (najlepiej na noc), a po upływie tego czasu jego pozostałości zmyj wodą z mydłem. Zazwyczaj wystarczy jednorazowe zastosowanie preparatu. Niekiedy wskazane jest powtórzenie kuracji po 7-14 dniach;
  • 10% roztwór benzoesanu benzylu – możesz zaaplikować go na owłosioną skórę głowy. Preparat stosuj na umytą i osuszoną skórę (szczególnie między palcami, pod pachami, w pachwinach, na podbrzuszu). Pozostaw go na skórze przez 24 godziny, następnie umyj ciało gorącą wodą przy użyciu szarego mydła i wytrzyj je czystym ręcznikiem. Preparat stosuj u wszystkich domowników przez 5 kolejnych dni, najlepiej wieczorem;
  • maść siarkową (5-20%) – może być stosowana u kobiet ciężarnych, w okresie laktacji i u niemowląt. Maść siarkową aplikujemy najczęściej w dwóch schematach leczniczych: 2 razy dziennie przez 3 dni lub raz dziennie przez 5 dni;
  • krotamiton w postaci maści lub płynu – jest skuteczny w łagodzeniu świądu skóry o różnej etiologii, jednak badania wskazują na niską efektywność tego leku w terapii świerzbu. Krotamiton nakładaj na całą skórę (oprócz głowy) raz na dobę przez 3-5 dni, a po 2-3 dniach od ostatniej aplikacji weź kąpiel i wymień pościel;
  • iwermektynę – badania wykazały, że 1% krem z iwermektyną (zarejestrowany w Polsce w leczeniu trądziku różowatego) ma skuteczność porównywalną do 2,5% preparatu permetryny.

Dodatkowo lekarz może przepisać miejscowy lek steroidowy (łagodzi obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie) lub lek przeciwhistaminowy (pomaga zminimalizować świąd).

 Jak przebiega leczenie?

  • Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci stosujemy leki przeciw świerzbowi aplikowane zewnętrznie. Mają one postać płynów, szamponów, kremów lub maści.
  • Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leku wziąć kąpiel lub prysznic. Następnie wmasuj lek w czystą, suchą skórę.
  • Pozostaw preparat na skórze przez 8 do 14 godzin.
  • U dorosłych lek nakładaj na całą powierzchnię skóry (z pominięciem głowy). Zwróć szczególną uwagę na fałdy, przestrzenie międzypalcowe i okolice narządów płciowych.
  • W przypadku dzieci posmaruj również skórę głowy.

Świerzb to choroba o długim okresie wylęgania, która bardzo łatwo przenosi się przez bezpośredni kontakt i styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Jedynym sposobem na jej wyleczenie jest włączenie terapii u osoby zarażonej i jej bliskich.


Produkty do prania

Przeczytaj również:
Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Żelazny I., Nowicki R., Sobjanek M., Scabies – frequent dermatosis, difficult diagnosis, Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 2007; 10 (8):68-73.
  • https://www.aad.org/public/diseases/contagious-skin-diseases/scabies#treatment.
  • http://pssebrzesko.wsse.krakow.pl/attachments/article/332/Zalacznik%20nr%201.pdf.
  • https://podyplomie.pl/medycyna/23445,swierzb-najnowsze-zasady-diagnostyki-leczenia-i-profilaktyki?page=4.
  1. 14 listopada 2020, 13:47
    Krystyna

    Czy przy jednorazowym spędzeniu nocy z osobą zaraz ona świerzb em można się już zarazić?

    1. 16 listopada 2020, 10:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Świerzb to zaraźliwa choroba, a więc jest to bardzo prawdopodobne.

    2. 20 maja 2021, 00:41
      Jakub

      hmm

    3. 14 listopada 2022, 00:05
      Lars

      Nie trzeba nocy, wystarczy uścisk dłoni lub ubranie…

  2. 15 maja 2021, 08:23
    Aneta

    Czy w samochodzie możne dojść do zakażenia? Syn przeszedł leczenie i wszystko wydawało się dobrze. Niestety znów zaczyna go swędzić. Mam przypuszczenia, że do ponownego zakażenia dochodzi w jego samochodzie.

    1. 17 maja 2021, 13:04
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Istnieje możliwość ponownego zakażenia przez kontakt z roztoczami, które znajdują się w tapicerce samochodu. Można się również zarazić poprzez korzystanie z zakażonej pościeli, ręczników, ubrań itp. Aby wykluczyć możliwość ponownego zakażania, należy wyprać tapicerkę w aucie.

  3. 12 listopada 2021, 06:39
    Agata

    Czy kupie w waszej aptece maść siarkową bez recepty na świerzb?

    1. 13 listopada 2021, 12:06
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry. Są dostępne wspomagające preparaty bez recepty, zawierające siarkę i dzięgieć o które można spytać w aptece.
      Na lek recepturowy jakim jest np. maść siarkowa należy mieć receptę z dokładnym przepisem od lekarza. Muszą być wymienione wszystkie składniki. Popularna maść siarkowa zawiera Sulfuris praecipitati 30,0
      Adipis suilli ad 100,0. Taki lek na podstawie recepty zostanie sporządzony w aptece.

    2. 24 listopada 2023, 11:56
      Joanna

      Niedawno odkryłam krem siarkowy 15% od Cxscabies można kupić przez internet i jest dostępna bez recepty.

  4. 8 marca 2024, 15:03
    Anna

    Wiele miesięcy zmagałam się ze świerzbem. Skóra swędząca nie do wytrzymania, cały czas stosowałam kurację, sprzątałam. Skóra była mocno wysuszona.. Znajoma poleciła mi przeprowadzić kurację benzoesanem benzylu ale 25% jest już dostępny w Polsce bez recepty. Smarowałam ciało według instrukcji pomiędzy nawilżałam skórę,, Pomogło.. Jestem zdrowa i mam nadzięję że ten pasożyt już nie wróci.

    1. 30 maja 2024, 17:24
      Nina

      Gdzie kupić ten benzoesan benzylu?
      Od półtora miesiąca borykam się z tym problemem i jestem po kuracjach .
      Maści robionych i płynu oraz leków pasela i ivermectin, oraz infectoscab krem .
      Głowa i uszy czuję jakbym trzymała w mrowisku.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę