Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaką wybrać?

Słuchaj artykułu

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która z nich będzie odpowiednia dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej? Często można spotkać się z takim dylematem. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się zarówno z zaletami, jak i wadami obu typów szczoteczek. Dzięki temu dokonanie właściwego wyboru będzie łatwiejsze, a przemyślany zakup zapewni zadowolenie z użytkowania produktu dopasowanego do naszych potrzeb.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaką wybrać?

Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest tak istotne? 

Podczas spożywania posiłków i przyjmowania napojów na zębach gromadzą się resztki pokarmowe. Są one znakomitą pożywką dla bakterii, a także elementem płytki nazębnej, która sprzyja rozwojowi próchnicy i ubytków zębowych. Próchnica objawia się zmianami na szkliwie zębów, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty zęba. W pierwszych etapach rozwoju nie powoduje ona objawów bólowych, dlatego tak ważne jest zapobieganie jej wystąpieniu, ponieważ gdy już się pojawi, jej leczenie sprawia wiele trudności.


Szczoteczki elektryczne i soniczne
Zakupy z doradcą Gemini

Aby uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej, konieczne jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Najistotniejszym spośród zabiegów higienicznych w tym obszarze jest szczotkowanie zębów. Znaczenie mają tutaj: 

  • właściwa technika,  
  • dobór szczoteczki,  
  • czas szczotkowania, 
  • częstotliwość szczotkowania – co najmniej 2 razy dziennie,  

Właściwe mycie zębów pozwala w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej. Dla osiągnięcia właściwego efektu nie należy również zapominać o dwóch pozostałych składowych właściwej higieny jamy ustnej – nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici i taśm dentystycznych lub flosserów oraz płukaniu jamy ustnej z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu płukanek. 

Aby szczotkowanie zębów odbywało się w prawidłowy sposób, warto zadbać o odpowiednią szczoteczkę. Warto zwrócić uwagę na twardość włókien, jak i zastosowanie nowoczesnych technologii. Ciekawymi propozycjami są szczoteczki elektryczne i soniczne

Szczoteczka elektryczna – wady i zalety 

Szczoteczkami elektrycznymi nazywamy te urządzenia, które posiadają wbudowane akumulatory. Zasilanie z akumulatora pozwala na wprawianie w ruch końcówki szczoteczki czyszczącej zęby. Patrząc na to pojęcie z tej perspektywy, szczoteczkę soniczną można zaliczyć do szczoteczek elektrycznych. 

Biorąc pod uwagę sposób oczyszczania zębów, szczoteczki elektryczne można podzielić na: 

  • szczoteczki soniczne,  
  • szczoteczki z obrotową główką zwane rotacyjnymi lub obrotowymi. 

Szczoteczki elektryczne rotacyjne (obrotowe) w czasie mycia wykorzystują szybkie ruchy obrotowe główki wokół osi wyznaczonej przez środek koła, jakim jest powierzchnia myjąca. Szczoteczki posiadają wymienne końcówki. Możliwy jest dobór odpowiedniej twardości włókien w zależności od preferencji użytkownika.  

Zdecydowaną korzyścią większości modeli jest wbudowany timer pozwalający na odmierzanie czasu potrzebnego do prawidłowego szczotkowania zębów. Niektóre urządzenia posiadają także czujniki nacisku, które sygnalizują, gdy do mycia przykładamy zbyt dużą siłę. 

Pomimo licznych zalet należy wspomnieć też o wadach szczoteczek elektrycznych rotacyjnych. Do najczęściej wymienianych należy cena – na jej zakup należy przeznaczyć od 100 do nawet kilkuset złotych. Konieczność cyklicznego ładowania oraz ograniczony czas działania pomiędzy poszczególnymi ładowaniami mogą być uciążliwe np. podczas podróży. Szczoteczka elektryczna zajmuje też zdecydowanie więcej miejsca niż tradycyjna szczoteczka. 

Szczoteczka soniczna – wady i zalety 

Szczoteczka soniczna jest szczególnym typem szczoteczki elektrycznej. Jest zasilana akumulatorowo, wymaga cyklicznego ładowania, a do mycia zębów wykorzystuje wymienne końcówki o różnym stopniu twardości włókien. Większość modeli posiada także timer dla zapewnienia prawidłowego czasu mycia zębów. 

Od rotacyjnych szczoteczek elektrycznych odróżnia je sposób działania. Szczoteczki soniczne wykorzystują drgania wywołane przez fale dźwiękowe, które przenoszone są na główkę Częstotliwość drgań wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy na minutę

Jeśli chodzi o zalety szczoteczek sonicznych, ich stosowanie może przyczynić się do lepszego oczyszczania zębów i przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmowych. Delikatne drgania podczas szczotkowania pozwalają efektywniej usunąć zalegającą płytkę nazębną, która jest przyczyną poważnych chorób jamy ustnej i zębów, np. wspomnianej wcześniej próchnicy. 

W czasie użytkowania szczoteczek sonicznych nie jest wskazane przykładanie dużej siły podczas szczotkowania, a wiele modeli sygnalizuje, gdy nacisk jest zbyt mocny. Jest to zdecydowana korzyść dla osób borykających się z nadwrażliwość dziąseł i ich krwawieniem podczas codziennej higieny. 

Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje, np.: 

  • tryb wybielający, 
  • tryb delikatny, 
  • tryb polerujący, 
  • tryb czyszczący. 

Do trudności związanych ze stosowaniem szczoteczki sonicznej można zaliczyć konieczność jej ładowania, by zapewnić prawidłowy poziom drgań podczas szczotkowania oraz regularną wymianę końcówki czyszczącej. Można to uznać za wadę, jednak przy regularnym użytkowaniu nie powinno to stwarzać problemów. 

Do mankamentów szczoteczek sonicznych należy zaliczyć ich cenę, która mieści się w przedziale od 150 zł do nawet 1000 zł, w zależności od producenta i stopnia zaawansowania produktu. 

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice 

Pierwszą cechą rozróżniająca oba typy szczoteczek jest wygląd końcówki czyszczącej. W przypadku szczoteczek elektrycznych rotacyjnych jest ona okrągła, a przy sszczoteczce sonicznej owalna lub podłużna i przypomina główkę tradycyjnych szczoteczek manualnych. 

Drugą różnicą jest sposób działania i ruch, jaki wykonuje końcówka myjąca w czasie czyszczenia zębów. W przypadku szczoteczek rotacyjnych są to ruchy obrotowe wokół osi przechodzącej przez środek koła wyznaczonego przez kształt powierzchni myjącej. Ruch ten ma na celu „wymiatanie” zalegających resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Szczoteczki soniczne natomiast wykorzystują drgania o dużej częstotliwości zachodzące w jednej płaszczyźnie, co ułatwia usuwanie płytki nazębnej. Ich działanie jest delikatniejsze, choć skuteczność czyszczenia jest porównywalna. 

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać? 

Wybór szczoteczki jest uzależniony od osobistych preferencji, wymagań, efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz ewentualnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, z jakimi się borykamy. 

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i szczoteczki elektryczne rotacyjne występują w modelach zaopatrzonych w czujniki nacisku. Jest to ważna cecha, na którą powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na nadwrażliwość dziąseł i nawracające krwawienia. 

Osoby nastawione na osiągnięcie efektu wybielania mogą skusić się na szczoteczki dysponujące taką funkcją. 

Ułatwieniem w codziennej higienie będzie również funkcja timera odmierzająca czas mycia poszczególnych stref oraz sygnalizująca konieczność zmiany miejsca szczotkowania. 

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jaką szczoteczkę wybrać nie jest jednoznaczna. Wymaga wzięcia pod uwagę indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Szczoteczka soniczna – kto powinien ją wybrać? 

Dobór konkretnej szczoteczki jest indywidualną decyzją. Szczoteczki soniczne mają jednak pewne cechy, które mogą czynić je bardziej atrakcyjnymi dla użytkowników. Z uwagi na mechanizm działania z wykorzystaniem drgań o wysokiej częstotliwości mogą one okazać się wysoko efektywne w usuwaniu płytki nazębnej u osób borykających się z problemem jej nadmiernego odkładania.  

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej nie wymaga przykładania dużej siły w czasie mycia zębów, co minimalizuje ryzyko podrażnień tkanek miękkich. W związku z tym może ona okazać się przydatna u osób cierpiących na nadwrażliwość dziąseł.   

Dla kogo szczoteczka elektryczna? 

Szczoteczka elektryczna rotacyjna jest dobrym wyborem dla osób, które chcą na co dzień odpowiednio zadbać o swoje uzębienie. Obrotowa końcówka pozwala na doczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Timer sygnalizujący czas mycia poszczególnych stref pomaga w wypracowaniu systematyczności i dokładności. Jest to doskonały wybór również dla dzieci.   

Jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej? 

Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej. Najważniejszą z nich jest szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie. Zazwyczaj zęby szczotkuje się rano i wieczorem. W trakcie tej czynności należy wymyć wszystkie powierzchnie zębów, tak by usunąć z nich zalegającą płytkę nazębną. Podczas szczotkowania nie należy zapominać także o higienie języka, na którym również mogą gromadzić się bakterie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią technikę szczotkowania, która pozwala na efektywne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i pozwoli uniknąć podrażnienia dziąseł, co może powodować krwawienia.  

Do codziennej higieny jamy ustnej warto włączyć również nić dentystyczną. Dzięki niej można usunąć zlegające resztki pokarmowe z miejsc, do których nie dociera szczoteczka.  

Istotną kwestią w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej jest dobór pasty do zębów oraz płukanek do jamy ustnej. Przy wyborze tych produktów powinniśmy się kierować stanem swojego uzębienia oraz tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Do wyboru mamy np. pasty wybielające, wzmacniające szkliwo zębowe czy regenerujące dziąsła i redukujące płytkę nazębną. 

Aby w pełni dbać o stan zdrowia jamy ustnej, zaleca się, by raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Podczas wizyty dentysta określi faktyczny stan uzębienia i tkanek jamy ustnej oraz wskaże, czy konieczne jest podjęcie leczenia. Udzieli także cennych rad i wskazówek dotyczących przeprowadzania zabiegów higienicznych, które mogą pozwolić na zachowanie zdrowych zębów na dłużej. 

Przeczytaj również:
Rodzaje szczoteczek do zębów
Próchnica zębów – jak dbać o zęby?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Jerzy T.  Marcinkowski, Jolanta Świderska, Przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, Hygeia Public Health, 2011,46(1), 83-88. 
  2. Mariola Król, Magdalena Grobelny, Wiedza dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego na temat zastosowania przyborów higienicznych w profilaktyce próchnicy zębów, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 3, 335–340. 
  3. A. Kopeć, I. Brukwicka, B. Błaszczak, Z. Kopański, J. Rowiński, J. Strychar, Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 1/2017. 
  4. Zwykła szczoteczka do zębów czy elektryczna? Którą wybrać?, z portalu internetowego Medycyna praktyczna dla pacjenta. 
  5. Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci, z portalu internetowego Medycyna praktyczna dla pacjenta – pediatria. 
  6. Iwona Tomaszewska, Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, z portalu internetowego Medycyna praktyczna dla pacjenta – stomatologia.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę