Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
21

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) – co warto ze sobą zabrać?

Słuchaj artykułu

Zgłaszasz się na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izbę Przyjęć? Pamiętaj, że to miejsca przeznaczone dla pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Jeśli do nich należysz, na pewno uzyskasz pomoc. Czym jest Szpitalny Oddział Ratunkowy? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać? Co warto ze sobą zabrać na SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) – co warto ze sobą zabrać?

Kto i kiedy powinien zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy?

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) to część szpitala, w której personel medyczny świadczy usługi zdrowotne osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Stan nagły oznacza nagłe lub przewidywane w krótkim czasie pogorszenie się zdrowia, które może spowodować uszkodzenie ciała, funkcji organizmu, a nawet utratę życia. Do symptomów stanu nagłego zaliczamy:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • silne krwawienie z dróg moczowych lub rodnych,
  • drgawki,
  • nagły silny ból brzucha,
  • zatrucie,
  • uraz.

Pamiętaj! W stanie nagłym należy niezwłocznie podjąć medyczne czynności ratunkowe i leczenie.

Na SOR i Izbę Przyjęć nie trzeba mieć skierowania. Nieistotne jest również miejsce zamieszkania, ponieważ z pomocy medycznej można skorzystać w dowolnym miejscu w Polsce. Nie ma też znaczenia, czy przywiózł Cię Zespół Ratownictwa Medycznego, Transportu Medycznego, czy zgłosiłeś się samodzielnie, a o kolejności przyjęcia zadecyduje personel medyczny. Wizyta na SOR-ze obejmuje wstępną diagnostykę i leczenie niezbędne do przywrócenia i ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Gdy to nastąpi, pacjent może zostać wypisany do domu lub, w razie potrzeby, przekazany do dalszego leczenia we wskazanym oddziale. Jeśli konieczny będzie transport medyczny do innej placówki, SOR lub Izba Przyjęć go zapewni.

Zabandażowana ręka

Kiedy należy zgłosić się do Nocnej i Świątecznej Obsługi Chorych?

Pamiętaj, jeżeli Twoja dolegliwość nie jest stanem zagrożenia życia lub zdrowia, a jedynie nagłym zachorowaniem lub pogorszeniem stanu zdrowia, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego.

W przypadku, gdy będzie on niedostępny, w dni powszednie od godziny 18:00 do 8:00 rano, przez całą dobę w soboty, niedziele, święta i inne dni ustawowo wolne od pracy możesz zgłosić się do Nocnej i Świątecznej Obsługi Chorych. Z NOCH lub NiŚOZ może skorzystać każdy ubezpieczony pacjent, u którego istnieje ryzyko znacznego pogorszenia stanu zdrowia podczas oczekiwania na otwarcie przychodni.

Wizytę na NiŚOC zawsze należy zapisać w dokumentacji medycznej pacjenta. Lekarz może odmówić przyjęcia pacjenta – taka sytuacja również musi zostać odnotowana w dokumentach. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość, by lekarz NiŚOC przyjechał do mieszkania pacjenta.

Co zabrać ze sobą na SOR?

  1. Placówka medyczna nie odpowiada za rzeczy osobiste pacjentów podczas wizyty na SOR-ze, dlatego warto wziąć ze sobą tylko najpotrzebniejsze przybory:
  • dowód osobisty,
  • dokumentację medyczną.

Jeśli pacjent będzie musiał zostać w szpitalu, powinien mieć ze sobą na SOR-ze także:

  • piżamę,
  • kapcie,
  • środki higieniczne,
  • wodę,
  • ręcznik,
  • kubek czy sztućce (w razie dłuższego pobytu w szpitalu).

Wartościowe przedmioty można zostawić w depozycie.

2. Przyjmowane leki – rozpisz na kartce dokładną nazwę, dawkę i pory ich przyjmowania. Warto przynieść swoje leki, ponieważ nie wszystkie preparaty mogą być w danym momencie dostępne na SOR-ze, a niektóre z nich mogą zostać wydane jedynie z receptą. Warto zapisać także leki, na które pacjent jest uczulony.

3. W przypadku pacjenta w utrudnionym kontakcie słowno-logicznym należy przygotować ostatni wypis ze szpitala (a w miarę możliwości również wcześniejsze) i podać wszystkie choroby przewlekłe. Jeśli pacjent kiedykolwiek miał udar mózgu, zawał mięśnia sercowego lub zabiegi operacyjne, należy wskazać dokładną datę zdarzenia i najświeższe EKG pacjenta. W przypadku osób z chorobami kardiologicznymi także zaleca się przyniesienie najświeższego EKG w celu porównania.

4. W przypadku otrzymania od lekarza skierowania na SOR lub Izbę Przyjęć pacjent powinien zgłosić się do placówki jak najszybciej. Jeżeli skierowanie jest do konkretnego specjalisty, warto przed wizytą sprawdzić, gdzie przyjmuje dany lekarz. Oczywiście w stanach zagrożenia życia pacjent zostanie przyjęty w każdej placówce zdrowia.

5. W przypadku pacjenta ubezwłasnowolnionego osoba opiekująca się danym pacjentem powinna przynieść oryginał zaświadczenia potwierdzającego ubezwłasnowolnienie.

6. Warto mieć przy sobie kartkę z kontaktem do najbliższej osoby (numer telefonu, adres, imię i nazwisko).

7. Przy podejrzeniu zatrucia danym produktem, np. lekami, należy zrobić mu zdjęcie lub przynieść opakowanie.

8. Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta z osobą towarzyszącą, która w przypadku nagłego pogorszenia pacjenta będzie mogła przekazać wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego stanu zdrowia.

Podsumowując, zwykłe przeziębienie lub inna dolegliwość, z którą możemy zgłosić się swojego lekarza rodzinnego, nie są wskazaniem do wizyty na SOR-ze. Pamiętajmy, że Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, w którym powinny znajdować się jedynie osoby w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Niestety wiele osób wciąż o tym nie pamięta, przyczyniając się do coraz większych kolejek na SOR-ze.

Źródło:

https://www.bpp.gov.pl/dla-pacjenta/abc-praw-pacjenta/kiedy-zglosic-sie-na-sor-a-kiedy-skorzystac-z-nisoz/

  1. 1 listopada 2022, 12:40
    lekarz KOR UCK

    Proszę także pamiętać, aby zabrać swoje leki na SOR. Czasem czas oczekiwania na Oddziale ratunkowym jest na tyle długi, że konieczne jest przyjęcie swoich codziennych leków, w trakcie oczekiwania, Dodatkowo SOR może nie posiadać dostępu do leków przyjmowanych na co dzień przez pacjenta.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę