Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
50

W jakich chorobach mogą wystąpić zawroty głowy?

Słuchaj artykułu

Zawroty głowy to nieprzyjemne doznanie zmysłowe, które może prowadzić do zaburzeń równowagi, utrudnień w wykonywaniu najprostszych obowiązków, a niekiedy nawet w codziennym funkcjonowaniu. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności lub wymioty. Wyróżniamy różne typy zawrotów głowy, w zależności od doświadczanych objawów oraz przyczyn ich powstawania. 

W jakich chorobach mogą wystąpić zawroty głowy?

Podział zawrotów głowy 

Ze względu na rodzaj odczuwanych dolegliwości zawroty głowy można podzielić na dwa zasadnicze typy: 

  1. Vertigo, inaczej nazywane układowymi zawrotami głowy. Ich cechami charakterystycznymi są odczucie kołowego ruchu dotyczącego otoczenia chorego lub jego własnego ciała. Są wyraźne i łatwe do zdefiniowania. Towarzyszyć im mogą nudności i/lub wymioty. 
  2. Dizziness, czyli nieukładowe zawroty głowy. W tym przypadku charakter dolegliwości przysparza choremu trudności w dokładnym zdefiniowaniu i opisaniu. Odczuwa on niespecyficzną niestabilność, niepewność w czasie chodu lub w pozycji pionowej. 

Krążenie mózgowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ze względu na przyczyny wywołujące zawroty głowy można wyodrębnić trzy zespoły: 

  1. Zawroty pochodzenia ośrodkowego – powstają w przebiegu patologii dotykających ośrodki równowagi zlokalizowane w mózgu. Mogą wynikać m.in. z ucisku na powyższe ośrodki wywieranego przez guzy, procesów zapalnych dotykających tkankę mózgową czy niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego w przebiegu chorób tętnic, które go zaopatrują. Zawrotom głowy towarzyszyć mogą inne objawy neurologiczne, takie jak ból głowy, niedowłady lub zaburzenia świadomości. Charakter zawrotów zwykle odpowiada zawrotom typu nieukładowego. 
  2. Zawroty pochodzenia obwodowego – są wynikiem patologii obwodowych elementów układu równowagi, czyli narządu przedsionkowego, na który składają się zlokalizowane w uchu wewnętrznym kanały półkoliste, woreczek i łagiewka oraz nerw przedsionkowy. Ich przyczyną mogą być guzy, choroby zapalne i urazy. Charakter zawrotów głowy zwykle odpowiada typowi układowemu. Mogą im towarzyszyć różnorodne zaburzenia słuchu. Objawy często nasilają się pod wpływem ruchów głowy. 
  3. Zawroty głowy występujące w chorobach ogólnoustrojowych – wynikają z wielokierunkowych zaburzeń powstających w chorobach, takich jak cukrzyca czy miażdżyca, w przebiegu infekcji oraz zatruć. 

Jakie choroby są najczęstszą przyczyną zawrotów głowy? 

Jako najczęstsze przyczyny zawrotów głowy wymienia się dwie grupy schorzeń – choroby neurologiczne oraz laryngologiczne. Wynika to z samego mechanizmu powstawania zawrotów głowy. Oto najczęstsze choroby, w których przebiegu mogą wystąpić zawroty głowy: 

  • guzy zlokalizowane wewnątrzczaszkowo, szczególnie w obrębie tylnej jamy czaszki, 
  • stwardnienie rozsiane, 
  • udary mózgu, pnia mózgu, móżdżku i rdzenia kręgowego, 
  • migrena, 
  • padaczka, 
  • zaburzenia krążenia mózgowego wynikające z miażdżycy tętnic domózgowych oraz mózgowych, 
  • polineuropatia cukrzycowa, 
  • łagodne położeniowe zawroty głowy, 
  • choroba Meniere’a, 
  • stany zapalne błędnika, 
  • urazy błędnika, 
  • guzy zlokalizowane w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego. 

Przeczytaj również:
Choroba Meniere’a i jej leczenie
Migrena a ból głowy. Jak rozpoznać różnicę?
Jak leczyć migrenę?

Zawroty głowy to niespecyficzny objaw, mogący występować w licznych chorobach neurologicznych, laryngologicznych i układowych. Niekiedy stanowią objaw alarmujący – w przebiegu udaru lub nowotworu, innym razem mają przebieg przewlekły, jak w chorobach tętnic mózgowych. We wszystkich przypadkach nie należy ich ignorować, a niepokojące symptomy powinno się skonsultować z lekarzem. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Zwolińska G, „Zawroty głowy i zaburzenia równowagi” w Interna Szczeklika 2019, wyd. Medycyna Praktyczna Kraków 2019, 2230-2231, 
  2. Guzik T., Undas A, Szczeklik A. „Miażdżyca” w Interna Szczeklika 2019, wyd. Medycyna Praktyczna Kraków 2019,148-153. 
  1. 21 czerwca 2021, 18:34
    Jurek

    Mam tak silne zawroty głowy ze praktycznie niemoge funkcjonować pani neurolog zdiagnozowano upośledzenie ukladu przedsiakowego czy przy tej chorobie bolą uszy na lewe ucho bardzo słabo słyszę

    1. 24 czerwca 2021, 06:22
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Przy zaburzeniach układu przedsionkowego nie występują zaburzenia słuchu. Ból uszu oraz niedosłyszenie są spowodowane innym zaburzeniem. Proszę udać się na konsultację do otolaryngologa.

  2. 2 września 2021, 15:28
    Grzegorz

    Mam silne zawroty głowy i przy tym towarzyszy mi ból wszystkich mięśni oraz miękkie nogi czym to możebyć spowodowane

    1. 6 września 2021, 09:10
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, na podstawie opisanych objawów ciężko wskazać jednoznacznie przyczynę. W tym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska.

  3. 13 września 2021, 18:21
    Milena

    Mam dziwne uczucie tak jakby mi się w głowie kręciło ale nie do końca mam wrażenie niestabilności .

    1. 14 września 2021, 14:30
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, proszę skonsultować zawroty głowy z lekarzem ogólnym, który w razie potrzeby skieruje na wizytę u neurologa lub laryngologa.

  4. 26 października 2021, 10:07
    Anna

    Witam. Dwa dni temu zaczęły mi się takie dolegliwości: śpiąc przekręcałam się na łóżku i doznałam dużego zawrotu głowy. Powtórzyło się to jakąś godzinę później. Gdy chciałam wstać usiadłam na łóżku i doznałam kolejnego dużego zawrotu głowy. W ciągu dnia jednak nic więcej się nie działo oprócz małego osłabienia. Wczoraj w poniedziałek rano czułam duże osłabienie. W ciągu dnia pojawiła się biegunka. Po południu zaczęły się nudności. Późnym wieczorem bardzo się nasiliły aż do wymiotów. Dziś rano pojawiło się “zatkane” prawe ucho. Czy powinnam udać się do lekarza?

    1. 2 listopada 2021, 17:57
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, koniecznie proszę udać się na konsultację do lekarza, najlepiej otolaryngologa. Objaw zatkanego ucha może sugerować infekcję ucha wewnętrznego oraz zaburzenia pracy błędnika, które spowodowały wystąpienie zawrotów głowy.

  5. 7 listopada 2021, 01:15
    Damian

    Ja mam zawroty głowy od dyskopatii szyjnej..doszedl zanik i niedowlad miesnia trojglowego i lekkie splaszczenie rdzenia bez ewidentnego ucisku..i do tej pory nie wiem w 100 % od czego mam bezposrednio zawroty..Czy to podloze neurologiczne czy psychiatryczne spowodowane ciaglym stresem..opis to zespol zawrotowy i tyle..

    1. 17 listopada 2021, 07:52
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, zwyrodnienia w odcinku szyjnym mogą wywoływać zawroty głowy poprzez ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. Proszę skonsultować się z neurologiem w celu dalszej diagnostyki.

  6. 16 kwietnia 2022, 22:21
    Przemek

    Witam. Pojawiły się u mnie zawroty głowy. Mam ogromne problemy z utrzymaniem równowagi podczas przemieszczania się, podobne do silnego upojenia alkoholowego po chwili zalewam się potem padam na ziemię i pojawiają się wymioty (po każdym upadku występują wymioty) dodam że odczuwam dosyć intensywny ból głowy. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

    1. 19 kwietnia 2022, 09:22
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, proszę pilnie zgłosić się na SOR lub wezwać karetkę.

  7. 7 marca 2023, 19:18
    Daniel

    Witam mam silne zawroty głowy w sytuacjach stresowych do jakiego lekarza się udać.

    1. 8 marca 2023, 13:54
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry,
      powinien Pan najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Po wykonaniu podstawowych badań skieruje on Pana do odpowiedniego specjalisty.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę