Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
96

Wirus Epsteina-Barr – objawy, przebieg, diagnostyka

Słuchaj artykułu

Wirus Epsteina-Barr, szerzej znany nie z pełnej nazwy, a jej skrótu EBV, to patogen odpowiedzialny za rozwój mononukleozy zakaźnej. Infekcja wirusem może mieć również inne skutki zdrowotne. Jakie? W jaki sposób wirus EBV dostaje się do organizmu i jak można go wykryć?

Wirus Epsteina-Barr – objawy, przebieg, diagnostyka

Czym jest wirus EBV?

Wirus Epsteina-Barr to patogen należący do Herpesviridae – tej samej grupy, do której zaliczamy wirus opryszczki zwykłej (HSV) czy cytomegalii (CMV). Został odkryty w 1964 roku przez Michaela Epsteina i Yvonne Barr, którym zawdzięcza również swą nazwę. Wirus ten jest szeroko rozpowszechniony w społeczeństwie. Wynika to z faktu, że stosunkowo często zakażenie nim przebiega bezobjawowo, a zakaźność utrzymuje się przez 6, a niekiedy nawet 18 miesięcy od zakażenia pierwotnego. 

Jedynym rezerwuarem wirusa jest człowiek. Jest on obecny w ślinie i to kontakt z nią – bezpośredni, na przykład w wyniku pocałunku, lub pośredni, poprzez dzielenie się żywnością, picie z tej samej butelki lub używanie wspólnych sztućców, stanowi drogę przenoszenia infekcji. W bardzo rzadkich przypadkach możliwa jest transmisja EBV w przebiegu transfuzji krwi, przeszczepu komórek krwiotwórczych lub narządów od dawcy będącego nosicielem do zdrowego biorcy. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak wirus EBV dostaje się do organizmu?

Wirus po dostaniu się do ludzkiego organizmu w pierwszej kolejności wnika do komórek nabłonka wyściełającego gardło. Tam wstępnie się namnaża i zakaża limfocyty B, komórki krwi należące do białych krwinek, odpowiedzialne za wytwarzanie przeciwciał biorących udział w swoistej odpowiedzi na zakażenia. Zainfekowane limfocyty B ulegają aktywacji. Zaczynają produkować liczne, nieswoiste przeciwciała, które trafiają do krwiobiegu. Ponadto pobudzają namnażanie innej populacji limfocytów – limfocytów T, czego skutkiem jest powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby. W ten sposób rozwija się aktywne zakażenie EBV.

Poza aktywacją zarażone limfocyty B przechodzą pewną przemianę, zapewniającą wirusowi przetrwanie w ludzkim organizmie do końca życia. Jedną z ich funkcji jest przekształcenie w komórki plazmatyczne – nieśmiertelne „bazy danych” o napotkanych patogenach, pozwalające w sytuacji prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego na szybkie „przypomnienie” rodzaju przeciwciał potrzebnego do walki z ponownie napotkanym drobnoustrojem. Wirus EBV pozostaje uśpiony w komórkach plazmatycznych do końca życia zainfekowanego człowieka. Jego wiriony są również w stanie przetrwać w komórkach nabłonka jamy ustnej. 

Przeczytaj również:
Małpia ospa – objawy, leczenie, jak uniknąć zakażenia?

Wirus Epsteina-Barr – objawy i przebieg zakażenia

Okres inkubacji od momentu dostania się wirusa do organizmu do rozwoju pierwszych objawów wynosi od 30 do 50 dni. Zakażenie EBV często przebiega bezobjawowo lub z objawami niecharakterystycznymi. Najczęściej przebieg taki dotyczy niemowląt i osób w podeszłym wieku. U części zainfekowanych dochodzi do rozwoju typowej manifestacji infekcji EBV – mononukleozy zakaźnej. W jej przebiegu obserwuje się:

  • objawy zwiastunowe przypominające grypę – rozbicie, bóle mięśniowo-kostne, stany podgorączkowe, pojawiają się one ok. 1-2 tygodnie przed rozwojem właściwej choroby,
  • zapalenie gardła i migdałków z zaczerwienieniem błony śluzowej i obecnością nalotu, przebiegające z silnym bólem, dużymi trudnościami w przełykaniu, wysoką gorączką sięgającą 40°C, a u dzieci niekiedy również z obrzękiem powiek i okolicy nasady nosa,
  • powiększenie węzłów chłonnych – u dorosłych zwykle okolicy szyi, u dzieci możliwe uogólnione. Utrzymuje się nawet do pół roku od pierwotnego zakażenia,
  • powiększenie śledziony – rozwija się w 2-3 tygodniu infekcji i dotyczy jedynie połowy chorych. Jeśli występuje, należy zachować szczególną ostrożność w dotykaniu brzucha, gdyż może dojść do pęknięcia narządu, 
  • zapalenie wątroby z lub bez jej powiększenia,
  • wysypkę – najczęściej drobnoplamistą lub drobnogrudkową, możliwe są również inne rodzaje. Występuje u niewielkiego odsetka chorych. Charakterystyczne jest pojawienie się wysypki sprowokowane podaniem antybiotyku, zwykle ampicyliny lub amoksycyliny. Przybiera ona wówczas postać plamisto-grudkową i powoduje świąd.

Mononukleoza leczona jest najczęściej objawowo przy zastosowaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W niektórych przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy. Rzadko konieczna bywa hospitalizacja.

Przeczytaj również:
Angina bakteryjna i mononukleoza u dzieci – jak je odróżnić i uniknąć powikłań?

Zakażenie EBV może być również przyczyną rozwoju innych patologii. Opisuje się przewlekłe aktywne zakażenie wirusem, objawiające się utrzymującymi się przez ponad 6 miesięcy objawami:

  • gorączkami, 
  • powiększeniem węzłów chłonnych, 
  • zapaleniem wątroby, 
  • pancytopenią,
  • zapaleniem płuc
  • zespołem przewlekłego zmęczenia, 
  • zapaleniem błony naczyniowej oka.

Wirus ma również właściwości onkogenne. Jego obecność może powodować rozwój zespołów limfoproliferacyjnych. Wiąże się ją z rozwojem chłoniaka Hodgkina, chłoniaka Burkitta, pozawęzłowych chłoniaków zlokalizowanych w jamie nosowej, agresywną białaczką NK oraz z rakiem nosogardła.

EBV test

Wykrywanie obecności wirusa EBV w organizmie

Do wykrywania wirusa EBV stosuje się metody serologiczne. Pozwalają one na wykrycie swoistych przeciwciał:

  • przeciw antygenowi kapsydowemu – przeciwciała te występują w:
    • klasie IgM – pojawiają się wcześnie w przebiegu infekcji, świadczą o jej aktywnym przebiegu i znikają po kilku miesiącach,
    • klasie IgG – pojawiają się później i utrzymują przez całe życie, świadcząc jedynie o przebytym zakażeniu,
  • przeciw wczesnemu antygenowi – świadczą o aktywnym zakażeniu,
  • przeciw antygenowi jądrowemu – utrzymują się przez całe życie, świadcząc o przebytym zakażeniu.

Zastosowanie znajduje tu również wykrywanie DNA wirusa w organizmie, szczególnie przydatne w przypadku nowotworów związanych z zakażeniem.

Źródła:

  • Marczyńska M., „Mononukleoza” w: Interna Szczeklika 2018, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków,
  • Ołdak E., „Mononukleoza zakaźna” w: Pediatria po Dyplomie 06, 2012 r.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 7 marca 2023, 18:06
    Zofia

    Dzieki za przekazanie waznych wiadomosci faktow związanych z tym wirusem.Dzieki naukowcom ktorzy badaja wplyw wirusow na organizm człowieka

    1. 8 marca 2023, 12:13
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł Pani się spodobał 🙂

  2. 17 października 2023, 10:09
    Monika

    Super artykuł, dziękuję. Szkoda, że Naukowcy i Państwa nie zjednoczą się by wynaleźć szczepionki na wirusa opryszczki i EBV i wszystkie pochodne tych wirusów. Jest to bardzo groźny wirus i powoli dziesiątkuje różne osoby, najpierw je osłabiając a potem powodując ich życie trudnym i mało komfortowym…;(

    1. 17 października 2023, 10:15
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł się Pani spodobał 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę