Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Zimowa aktywność, czyli jak bezpiecznie spędzić czas na stoku?

Słuchaj artykułu

Aby uniknąć kontuzji podczas zimowego szaleństwa, należy odpowiednio się przygotować. Istotny jest m.in. zakup odpowiedniego sprzętu, rozgrzewka przed treningiem, stabilizacja stawów w trakcie treninguposiłek i prawidłowy poziom nawodnienia oraz wykonanie ćwiczeń po treningu.

Zimowa aktywność, czyli jak bezpiecznie spędzić czas na stoku?

Sezon narciarski w pełni, jednak zimowe aktywności często oskarża się o to, że nadmiernie obciążają stawy i są kontuzjogenne. Winą jest jednak niewłaściwe przygotowanie oraz nieodpowiedni sposób wykonywania ćwiczeń. Co zatem robić, aby odpowiednio zadbać o układ ruchu i cieszyć się aktywnością nawet zimą?  

Wzmacnianie 

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie robić niczego ponad swoje możliwości. Aktywność zimą dostosuj do ogólnej kondycji swojego organizmu i stanu zdrowia. Zbyt ambitne cele treningowe nie sprzyjają stawom i mięśniom. Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie jakiekolwiek problemy z układem krążenia, oddechowym, nerwowym czy ruchowym, przestrzegaj zaleceń w kwestii doboru aktywności odpowiednich dla swojego organizmu. Miej też na względzie przewlekłe choroby oraz infekcje. 

Swoją aktywność zwiększaj stopniowo i staraj się ją urozmaicać. Mała różnorodność ćwiczeń powoduje, że nasz układ ruchu jest nadmiernie obciążonyDlatego wzmacniaj całe ciało! 


Zakupy z doradcą Gemini

Jesteś po kontuzji?  

Nie szkodzi. Każdy doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie udzielić fachowej rekomendacji formy ruchu, która nie zaszkodzi, a będzie sprzyjać zdrowiu pacjenta. Poszczególne sporty związane są z konkretnymi pozycjami ciała. Stąd też sporty zalecane komuś ze zwyrodnieniem nadgarstka wcale nie muszą być najlepszym rozwiązaniem dla osób z innym schorzeniem.  

Jeśli jednak towarzyszy Ci ból mięśni i stawów, nie lekceważ go! Może on być sygnałem ostrzegawczym, aby otoczyć szczególną troską daną partię ciała i zapobiec poważniejszej kontuzji. Na szczęście nie zawsze w takiej sytuacji musisz rezygnować z aktywności. Profilaktycznie możesz stosować opaskę lub stabilizator w celu zwiększenia komfortu podczas treningu. Opaski oraz stabilizatory pomagają chronić te partie ciała, które najczęściej ulegają urazom. Niwelują przeciążenia, amortyzują, stabilizują, i zapobiegają niebezpiecznym przemieszczeniom. Dodatkowo mogą usprawnić krążenie oraz zwiększyć temperaturę danej części ciała. 

Technika 

Nie sztuką jest wykonanie wielu ćwiczeń z dużą liczbą powtórzeń zrobionych „byle jak”. Skup się na technice, odpowiedniej pozycji i dokładności, aby trening był efektywny i bezpieczny.  

Ważna jest także technika upadania, które jest nieodzownym elementem sportów zimowych. Stosując się do kilku prostych zasad, można zmniejszyć skutki upadkówa w konsekwencji uniknąć poważniejszych kontuzji.   

  • Przede wszystkim postaraj się rozluźnić w czasie upadania. Może to być bardzo trudne, jednak pamiętaj o tym, że jeśli jesteś zbyt spięty, ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji jest znacznie większe.  
  • Jeśli czujesz, że zaraz się przewrócisz, nie broń się i pozwól na to, by to się stało.  
  • Jeśli to możliwe, staraj się upaść pod górkę, zmniejszy to ryzyko dalszego poślizgu i zjazdu na dół.  
  • Unikaj upadku na kolana i łokcie, staraj się skupić siłę upadku na biodrach, pośladkach i ramionach. W żadnym wypadku nie wystawiaj rąk przed siebie. 
  • Podczas upadku do przodu staraj się zamortyzować upadek siłą rąk i klatki piersiowej, a jeśli upadasz do tyłu, postaraj się upaść na mięśnie pośladkowe, oszczędzając kręgosłup i głowę. 

Ubranie i sprzęt 

Dostosuj strój do sportowej aktywności. Ważne, by nie krępował ruchów, był maksymalnie wygodny i niezbyt ciężki – ciężar odzieży zimowej i trudniejsze warunki terenowe zwiększają koszt energetyczny wysiłku fizycznego w zimowych warunkach. Wystarczy porównać bieg na bieżni z biegiem po śniegu. Istotne jest także to, aby odzież oddychała i odprowadzała wilgoć.  

Przy braku doświadczenia w doborze zimowego stroju ciężko zdecydować się na odpowiedni sprzęt, odpowiadający fizycznym predyspozycjom. Dlatego ekwipunek najlepiej dobierać w towarzystwie innej, zaufanej osoby, zaznajomionej z tematyką jazdy na nartach czy snowboardziePrzy wyborze sprzętu warto postawić na nieco droższe, ale profesjonalne wyposażenie, zwłaszcza że będzie nam ono służyć dłużej niż jeden czy dwa sezony. Narty i buty z wiązaniami można kupować również w komisach, gdzie ceny są niższe, a sprzęt często nie odbiega jakościowo od tego dostępnego w sklepach 

Jazda na nartach

Rozgrzewka 

Intensywny wysiłek bez stopniowego przygotowania do niego mięśni i stawów to błąd. Nie zapominaj o tym! Wykonaj ćwiczenia zarówno w luźnym stroju sportowym jeszcze przed wyjściem na stok, jak i z pełnym ekwipunkiem już przed samym zjazdem. Mięśnie szybko „stygną”, zwłaszcza w niskiej temperaturze 

Ćwiczenia wykonywane przed wyjściem na stok powinny obejmować ćwiczenia stabilizujące kręgosłupnp. czworakowanie z utrzymaniem równowagi na jednej nodze i przeciwnej ręce oraz ćwiczenia przygotowujące stawynp. krążenia tułowia, bioder, kolan, stawu skokowego, nadgarstków, ramion. 

Rozgrzewka na stoku polega na wykonaniu ćwiczeń: 

  • aktywizujących różne grupy mięśni: wspięcia na palce, wykroki, skłony 
  • ćwiczeń równoważnych: „jaskółka”, stanie na jednej nodze, wykroki na jednej nodze; 
  • ćwiczeń dynamicznych typu przysiady i półprzysiady w zmiennym tempie 

Po treningu 

Ćwiczenia relaksacyjne po intensywnym treningu są tak ważne, jak rozgrzewka przed nim. Po wyczerpującej zabawie na stoku zasługujesz na chwilę oddechu.  

Stabilizacja 

Jeśli odczuwasz dyskomfort i ból w czasie aktywności, poradź się specjalisty, który pomoże Ci w doborze odpowiedniej opaski bądź stabilizatora. Opaski i stabilizatory zostały zaprojektowane w celu terapeutycznego odciążenia stawów, mięśni i ścięgien. Są wykonane ze specjalnie dobranych materiałów. Nie ograniczają ruchów w czasie aktywności, można je wygodnie zakładać, zdejmować i nosić pod ubraniem. Mają różne rozmiary, dzięki czemu dopasowują się do ciała. Są wyjątkowo elastyczne i zapewniają odpowiednią stabilizację, a także niwelują ból w czasie treningów. 

Posiłek i odpowiedni poziom nawodnienia 

Dbaj nie tylko o witaminy i minerały w diecie, ale też o odpowiednią ilość spożywanych kalorii. Wzrost tempa przemian metabolicznych pochłania mnóstwo energii. Organizm potrzebuje jej nie tylko do wykonywania ćwiczeń, ale też do ogrzania całego ciała. 

W diecie narciarza około 1015% energii powinno pochodzić z białka, około 30% z tłuszczów, a reszta, czyli około 5560% – z węglowodanów.  

Częstym błędem podczas zabaw zimowych jest nieodpowiednia ilość płynówZimą nie odczuwamy tak dużego pragnienia, jak latem i łatwiej o odwodnienie. Co ciekawe, w niskiej temperaturze im mniejsze jest ciśnienie pary wodnej w otaczającym powietrzu, tym większa utrata wody przez układ oddechowy. 

Jak wid, istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do powstania kontuzji: od złej rozgrzewki, braku koncentracji czy odpowiedniego odżywiania aż do źle przygotowanego sprzętu i nieodpowiedniego obuwia. Wiele z tych elementów można wyeliminować, dzięki czemu korzystanie z zimowych atrakcji stanie się bezpieczniejsze.  

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę