Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
15

Zioła i rośliny na zakażenia układu moczowego

Słuchaj artykułu

Zakażenia układu moczowego są w większości przypadków wynikiem infekcji bakteryjnej. Obecność drobnoustroju powoduje powstanie stanu zapalnego. W efekcie występować może ból oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Aby chronić się przed zakażeniami i zmniejszać ich objawy, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. 

Zioła i rośliny na zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego – czym się charakteryzują? 

W większości przypadków za powstanie zakażenia układu moczowego odpowiada bakteria Escherichia Coli, którą organizm został zainfekowany. Czynnikiem uspasabiającym do infekcji są wady układu moczowego wynikające na przykład z nieprawidłowej budowy anatomicznej organów.  

Problem infekcji bakteryjnych dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn.  

Jednym z powodów jest krótka cewka moczowa kobiet oraz bliskość jej ujścia i odbytu. Zakażeniom sprzyja również aktywność seksualna. Trend ten wyrównuje się w starszym wieku, gdy zakażenia układu moczowego występują równie licznie u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyną tego może być przerost gruczołu krokowego i zaleganie moczu w pęcherzu, ale też zła higiena narządów intymnych.   

Najczęstszymi objawami zakażeń układu moczowego są; 

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu, 
  • konieczność częstego oddawania moczu, 
  • ból w podbrzuszu. 

Produkty wspierające pracę układu moczowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zioła w leczeniu zakażeń układu moczowego 

Dzięki swoim właściwościom zioła znalazły zastosowanie w leczeniu infekcji układu moczowego. Związki chemiczne w nich zawarte wykazują działanie poprawiające efekty terapeutyczne preparatów przeciwdrobnoustrojowych i mogą zwiększyć szansę na szybsze wyleczenie. Za najważniejsze działanie ziół uznaje się działanie moczopędne, które sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Zawarte w składzie roślin flawonoidy, olejki eteryczne i saponiny zwiększają diurezę (czyli wydalanie moczu). Stanowi to główny czynnik oczyszczania dróg moczowych z bakterii wywołujących zakażenie. Do roślin charakteryzujących się znacznym działaniem moczopędnym zaliczyć można: 

  • ziele nawłoci, 
  • korzeń i ziele mniszka lekarskiego, 
  • korzeń lubczyku,   
  • owocnię fasoli, 
  • ziele skrzypu, 
  • ziele rdestu ostrogorzkiego, 
  • liść brusznicy, 
  • liść brzozy, tasznika, skrzypu,   
  • ziele rdestu ptasiego,   
  • wrzos, 
  • pietruszkę, 
  • korzeń i liść pokrzywy. 

Szczególną uwagę warto zwrócić również na mącznicę lekarską i żurawinę.

Mącznica lekarska 

Mącznica lekarska posiada w swoim składzie związki chemiczne (glikozydy fenolowe), które pod   

wpływem soku żołądkowego przekształcają się w arbutynę i metylochydrochinon. Związki te zostają częściowo wchłonięte do układu krwionośnego, skąd finalnie trafiają do nerek. Po dotarciu do nerek w środowisku zasadowym substancje te wykazują działanie bakteriobójcze na większość bakterii wywołujących zakażenie. Stosowanie mącznicy lekarskiej może skrócić czas infekcji i pozwolić na szybszy powrót do zdrowia. 

Przeczytaj również:
Mącznica lekarska – jakie są jej właściwości?

Żurawina

Owoce żurawiny są bogate w kwas benzoesowy, dzięki czemu sprzyjają leczeniu infekcji dróg moczowych. Kwas benzoesowy powoduje obniżenie pH moczu, co w konsekwencji prowadzi do stworzenia środowiska nieprzyjaznego dla patogenów. Regularne przyjmowanie preparatów zawierających żurawinę w trakcie infekcji może skrócić jej czas i działać wspomagająco w leczeniu skojarzonym z innymi lekami. Profilaktyczne przyjmowanie żurawiny może zmniejszyć prawdopodobieństwo kolejnej infekcji i uchronić przed nieprzyjemnymi doznaniami związanymi z zakażeniem. Żurawinę można przyjmować w postaci tabletek albo soków dostępnych w aptece. Innym sposobem jest przygotowanie domowych konfitur.

Przeczytaj również:
Niezwykłe właściwości żurawiny
Czym jest powikłane zakażenie układu moczowego i jak przebiega?
Zapalenie dróg moczowych u dzieci – jak je leczyć?
Furagina i spożywanie alkoholu – czy wiesz, jak bardzo to niebezpieczne?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę