Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory

Sanatoria

Sortuj wg

Sanatoria – porady i wskazówki 

Pobyt w sanatorium to jedna z form leczenia uzdrowiskowego. Korzystanie z niego pozytywnie wpływa na stan zdrowia oraz poprawia zdolność do pracy. Wiąże się również ze zmianą miejsca pobytu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Na czym polega pobyt w sanatorium i kiedy warto z niego skorzystać? Czytaj więcej...

Sanatorium – co to jest?  

Sanatorium to miejsce, w którym kontynuowane jest leczenie chorób przewlekłych, które dotychczas prowadzone było w warunkach szpitalnych albo ambulatoryjnych. Placówki te są również przystosowane do przeprowadzania rehabilitacji. Sanatoria zwykle usytuowane są w miejscach o dużych walorach rekreacyjnych, przyrodniczych i naturalnych. Miejsca występowania wód termalnych, mineralnych, borowiny, ozonu, soli mineralnych pozwalają skorzystać z naturalnych procesów leczenia i pobudzić mechanizmy obronne organizmu. Pobyt w sanatorium stwarza również warunki do rekreacji i spotkań z innymi kuracjuszami.  

Kiedy powinniśmy pojechać do sanatorium?  

Skierowanie na pobyt w sanatorium wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W trakcie oceny konieczności podjęcia leczenia uzdrowiskowego uwzględnia on przede wszystkim stan zdrowia pacjenta ubiegającego się o skierowanie, dotychczasowe wyniki leczenia w sanatorium w przypadku wcześniejszego korzystania z usług sanatorium, ewentualne przeciwwskazania i częstotliwość ubiegania się o pobyt. 

Pobyt w sanatorium jest szczególnie rekomendowany w przypadku pacjentów po operacjach i urazach oraz cierpiących na choroby przewlekłe nasilające się w wyniku wykonywania pracy zawodowej. Pobyt w sanatorium jest finansowany przez ZUS w zakresie leczenia chorób układu krążenia, narządów ruchu, wrzodów żołądka i schorzeń krtani. 

Jakie zabiegi wykonuje się w sanatoriach? 

Pobyt w sanatorium rozpoczyna się spotkaniem z lekarzem, który zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta oraz przeprowadza z nim wywiad. Na podstawie zebranych informacji zleca zestaw dedykowanych zabiegów.  

W czasie leczenia w sanatorium wykonywane są przynajmniej 4 zabiegi dziennie przez 6 dni w tygodniu. Przeglądając listę zabiegów wykonywanych w uzdrowiskach, można zauważyć, że wykorzystują one naturalne walory przyrodnicze placówek. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w sanatorium należą: 

  • masaż klasyczny, 
  • masaż relaksacyjny, 
  • gimnastyka, 
  • sport i rekreacja, 
  • hydromasaż – masaż wodny, 
  • fizykoterapia – wykorzystuje m.in. lampy Sollux do naświetleń promieniowaniem podczerwonym i widzianym, 
  • elektroterapia – zabiegi z wykorzystaniem prądu elektrycznego, 
  • laseroterapia – ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, 
  • krioterapia – leczenie niskimi temperaturami ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne,  
  • kąpiel solankowa – poprawia krążenie krwi, zmniejsza pobudliwość nerwów, 
  • zabiegi borowinowe – działają rozluźniająco i przeciwbólowo, wykorzystują właściwości borowiny – rodzaju torfu. 

Kuracjusze skierowani do sanatorium przez NFZ, ZUS lub KRUS mogą zapytać o możliwość dokupienia wykonywanych zabiegów. Ważne jednak, by zostały one skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.  

Pobyt w sanatorium wpływa korzystnie na zdrowie kuracjuszy, ale daje im także możliwość zmiany otoczenia, nawiązania nowych znajomości i oderwania od codziennych obowiązków.  

Źródła:  

  • Leczenie uzdrowiskowe, www.nfz-warszawa.pl [dostęp: 12-03-2021].
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę