Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
18

Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?

Słuchaj artykułu

Wyjazd do sanatorium do świetny sposób na urlop, w którym zarówno będziemy mieli możliwość wypoczynku, jak i rehabilitacji. Należy jednak odpowiednio przygotować się do tego wyjazdu. Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą? Jak spakować walizkę do sanatorium?

Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?

Sanatorium to miejsce lecznictwa uzdrowiskowego wykorzystujące rekreacyjne, przyrodnicze oraz naturalne walory miejsca, w którym występuje. Współczesne sanatoria dają możliwość prowadzenia rehabilitacji po urazach oraz operacjach, pobudzenia mechanizmów obronnych organizmu oraz stymulacji naturalnych procesów samoleczenia. 

Wyjazd do sanatorium to doskonały sposób na odpoczynek od pracy i obowiązków życia codziennego. Wyjazd taki możemy zorganizować na „własną rękę”, płacąc pełne koszty za zabiegi oraz pobyt. Możemy także postarać się o dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dokładną procedurę dofinansowania opisywaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem skupimy się na niezbędnych dokumentach oraz przedmiotach, jakie należy zabrać ze sobą do sanatorium. 

Przeczytaj również: 
Sanatorium – kto może z niego skorzystać i na czym polega?
Jak się przygotować do sanatorium?


Produkty wspierające zdrowie seniora
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie dokumenty należy przygotować do sanatorium? 

Wyjazd do sanatorium to nie tylko wypoczynek. Pamiętajmy, iż jest to przede wszystkim korzystanie ze specjalistycznych kuracji uzdrowiskowych. Udając się do sanatorium, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które ułatwią nam bezpieczny pobyt na miejscu. Pamiętajmy zatem, by zabrać ze sobą: 

 • Skierowanie – aby skorzystać z turnusu refundowanego przez NFZ, nie zapomnijmy o skierowaniu. Jest to dokument wiążący, dzięki któremu ubiegamy się o leczenie. Bez skierowania rejestracja w sanatorium nie będzie możliwa. Oczywiście kuracjusze udający się do sanatorium „na własną rękę” nie potrzebują skierowania, ponieważ sami opłacają wszystkie koszty związane z pobytem i zabiegami. 
 • Dowód tożsamości – pamiętajmy, by zabrać ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najczęściej jest nim dowód osobisty. 
 • Dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie zdrowotne
 • Jeżeli kuracjuszem jest dziecko – nie zapomnijmy, by spakować legitymację szkolną
 • Pełną dokumentację medyczną – udając się do sanatorium, warto mieć ją ze sobą. Każda informacja o naszym stanie zdrowia może być istotna dla lekarza w sanatorium. W związku z tym zaleca się, aby kuracjusze zabierali ze sobą dokumentację wraz z wynikami badań diagnostycznych, a także zaleceniami lekarskimi. 

Sanatorium – jakie przedmioty warto ze sobą zabrać? 

Oprócz zestawu wymaganych dokumentów warto także pamiętać o niezbędnych przedmiotach. Zabierzmy ze sobą do sanatorium: 

 • Leki – przede wszystkim te, które używamy na co dzień. Należy przygotować je w ilości wystarczającej na wszystkie dni pobytu, a także profilaktycznie – zapewnić ich zapas. 
 • Pieniądze – mimo wyjazdu ze skierowania nie wszystkie koszty zostają zrefundowane. Musimy opłacić dojazd do sanatorium, zakwaterowanie i wyżywienie. Wśród dodatkowych opłat możemy wyróżnić: opłaty klimatyczne oraz dopłaty do pokojów o podwyższonym standardzie. Sanatoria mogą oferować także rozrywkę, np. w postaci wycieczek, za które także płacą kuracjusze
 • Odpowiednia odzież – pamiętajmy, iż pogoda w sanatoriach może być nieco odmienna od naszej. Wybierając sanatorium górskie, musimy brać pod uwagę zmienność pogody, a także kilkustopniową różnicę temperatury w porównaniu z terenami leżącymi w innych częściach Polski. Dlatego warto przygotować ubrania na każdą pogodę. Odzież powinna być przede wszystkim wygodna, w sportowym stylu, niekrępująca naszych ruchów. Możemy także przygotować nieco bardziej elegancki zestaw, który założymy na wieczorek zapoznawczy lub kolację. Obowiązkowo zabierzmy kurtkę oraz płaszcz przeciwdeszczowy! 
 • Zestaw na basen – udając się do sanatorium, zabierzmy ze sobą klapki basenowe, czepek oraz strój kąpielowy. Możemy także wziąć szlafrok. 
 • Wygodne obuwie do spacerów i wędrówek. 
 • Dodatkowy ręcznik – warto zabrać go ze sobą, ponieważ podczas kąpieli borowinowych w sanatoriach bardzo łatwo zabrudzić ręcznik – miejmy pewien zapas. 
 • Kosmetyczka – zabierzmy niezbędne kosmetyki: środki higieny osobistej, a także krem do opalania
 • Telefon komórkowy wraz z ładowarką – nie zapomnijmy zabrać ze sobą sprawnego telefonu, by pozostać w kontakcie z bliskimi. 

Inne przedmioty, które możemy zabrać do sanatorium 

Oprócz zestawu niezbędnych nam rzeczy warto pomyśleć także o: 

 • Książce – w razie nieciekawej pogody, warto zabrać ze sobą ulubioną lekturę, by nie nudzić się w czasie pomiędzy zabiegami. 
 • Laptopie – może okazać się równie pomocny w sytuacji złej pogody. 
 • Preparacie odstraszającym komary – jest przydatny podczas pieszych wędrówek. 
 • Stoperach do uszu – gdy mamy trudności w zasypianiu, zabierzmy je ze sobą. 

Sposób na ciężką walizkę 

Jeżeli lista rzeczy do spakowania jest bardzo długa, a Ty martwisz się, w jaki sposób wszystko spakować i bezpiecznie dowieźć na miejsce – warto zadzwonić do sanatorium. Być może suszarka do włosów, którą właśnie spakowaliśmy, jest w każdym pokoju, a zestaw ręczników dostępnych na miejscu jest na tyle bogaty, iż wystarczy nam tylko jeden zapasowy. To doskonały sposób, by nieco odchudzić walizkę! 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Kotarski D., Określanie celów i zadań sanatorium uzdrowiskowego na potrzeby kontroli zarządczej. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. 53/2012. 
 2. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyjechac-na-leczenie-do-uzdrowiska/ 
 3. https://uzdrowiska-pgu.pl/co-zabrac-do-sanatorium-43/n 
 4. https://www.abckuracjusza.pl/pobyty-lecznicze/co-zabrac-ze-soba-do-sanatorium/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 20 stycznia 2023, 10:23
  Karolina

  Jeśli chodzi o leki warto zabrać je w oryginalnych opakowaniach wraz z informacją o dawkowaniu w sanatorium tego wymagają przynajmniej w tych w których byłam – jeśli bierzemy stale jakiś lek personel może nawet zająć jego podawaniem ale pielęgniarka musi mieć informacje o dawce i godzinach podania leku najlepiej od naszego lekarza.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę