Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
51

Makijaż permanentny. Jak się do niego przygotować?

Słuchaj artykułu

Makijaż permanentny to dla wielu kobiet oszczędność czasu podczas codziennej pielęgnacji, a także pewność siebie i komfort na basenie lub wakacjach. Dzięki niemu możemy mieć idealnie zaznaczone brwi, kontur ust czy perfekcyjną kreskę na powiece. Jak przygotować się do tego zabiegu? Czy każdy może z niego skorzystać?

Makijaż permanentny. Jak się do niego przygotować?

Makijaż permanentny – na czym polega?

Makijaż permanentny (mikropigmentacja) jest trwałą metodą, która polega na umieszczeniu pigmentu pod powierzchnią naskórka za pomocą igły. Po zabiegu pojawia się ochronny strup, który wynika z reakcji obronnej organizmu na delikatne uszkodzenie miejscowej tkanki. Gdy strup samoistnie się złuszczy, kończy się proces gojenia. Przez następne 28-50 dni trwa regeneracja naskórka. Zależy ona od naszego rodzaju cery i wieku. W tym okresie następuje utrwalenie makijażu permanentnego, dlatego dopiero po 4-6 tygodniach możemy wykonać korektę, czyli zabieg korygujący i wzmacniający.

Osoba, która wykonuje makijaż permanentny, to linergistka.

Permanentny makijaż – jak długo się utrzymuje?

Pigment utrzymuje się w skórze średnio od roku do trzech lat. Po tym okresie powinnyśmy odświeżyć makijaż. Pamiętajmy, że skóra to część żywego organizmu i nigdy nie wiadomo, jak zachowa się przy danym zabiegu i jaki ostatecznie będzie jego efekt.

Na trwałość makijażu permanentnego wpływają:

  • wiek – u młodych kobiet makijaż utrzymuje się krócej, ponieważ naskórek złuszcza się i odnawia szybciej niż u kobiet dojrzałych;
  • rodzaj cery – w skórze suchej pigment utrzymuje się dłużej ze względu na wolniejszą i mniej intensywną regenerację naskórka niż w skórze tłustej;
  • sposoby pielęgnacji skóry;
  • ekspozycja na promienie słoneczne – im więcej kąpieli słonecznych, tym szybciej makijaż się rozjaśnia;
  • zabiegi złuszczające (kwasy, peelingi, mikrodermabrazja) – powodują złuszczanie naskórka, rozjaśniając tym samym makijaż;
  • głębokość umieszczenia w skórze pigmentu i jego rodzaj;
  • przyjmowane leki.    

Makijaż permanentny – jak się do niego przygotować?

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do makijażu permanentnego, możesz uzyskać lepszy i trwalszy efekt. Sposób pielęgnacji zależy od miejsca, w którym ma być wykonany zabieg. Podstawą jest jednak zadbanie o ogólną kondycję Twojej skóry.

Jeśli skóra jest przesuszona, minimum tydzień przed makijażem permanentnym wykonaj zabieg odżywczo-nawilżający. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, np. za pomocą elektrolitów.


Elektrolity

2-3 tygodnie przed pigmentacją nie opalaj się na słońcu ani w solarium, a minimum 2 tygodnie przed wykonaniem makijażu permanentnego zrezygnuj z zabiegów głęboko złuszczających lub podrażniających skórę. Unikaj kosmetyków z kwasami AHA, BHA, retinolem czy witaminą C w dużych dawkach. Ze względu na działanie złuszczające mogą negatywnie wpłynąć na pigmentację. 

24 godziny przed zabiegiem nie pij alkoholu ani napojów z kofeiną (kawa, energetyki, mocna herbata). Te substancje rozrzedzają krew, utrudniając tym samym prawidłową pigmentację. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, przed zabiegiem skonsultuj ze swoim lekarzem możliwość ich odstawienia.

Jeśli stosujesz zioła o działaniu oczyszczającym (np. czystek, skrzyp, ostropest czy pokrzywę), odstaw je przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.

Na proces gojenia wpływa również dieta. Jeśli brakuje w niej witamin, przed zabiegiem warto suplementować preparaty wielowitaminowe albo witaminy C, E oraz z grupy B.


Preparaty multiwitaminowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania makijażu permanentnego są:

  • infekcja górnych dróg oddechowych,
  • gorączka,
  • czynne zmiany skórno-bakteryjne i grzybicze,
  • infekcje wirusowe i aktywna opryszczka,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • choroby serca,
  • choroby krwi (hemofilia),
  • choroba nowotworowa – w trakcie leczenia oraz do 2 lat po jego zakończeniu (w innym przypadku za zgodą lekarza prowadzącego),
  • zakażenie wirusem HIV lub wirusem zapalenia wątroby,
  • skłonności do tworzenia się blizn i keloidów,
  • choroby skóry (bielactwo, łuszczyca),
  • ciąża i laktacja,
  • stany zapalne spojówek i oka, jaskra (w przypadku mikropigmentacji powiek),
  • przyjmowanie sterydów, antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych i antydepresyjnych,
  • występowanie zmian skórnych w obrębie planowanego zabiegu.

Niektóre, niewymienione wyżej choroby przewlekłe i leki przyjmowane na stałe również mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania makijażu permanentnego. Przed zabiegiem powiadom o nich linergistkę.

Makijaż permanentny brwi

Przez miesiąc przed zabiegiem nie depiluj brwi. Dzięki temu linergistka będzie mogła dobrać odpowiedni kształt względem naturalnej linii łuku. Zadbaj również o skórę pod brwiami i wokół nich. Jeżeli jest ona zbyt sucha, nawilżaj ją np. nakładając maseczkę. Na zgrubiałej i matowej skórze wykonaj delikatny peeling (może być grubo- lub drobnoziarnisty). Skórę zbyt tłustą należy dokładnie oczyścić. 

Efekt wygładzenia i elastyczność pozwoli nam uzyskać zabieg mikrodermabrazji. Tak przygotowana skóra lepiej wchłonie pigment, przez co makijaż dłużej się utrzyma.

Po pigmentacji skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego musisz traktować ją delikatnie:

  • Przez ok. 7 dni po zabiegu nie mocz, nie trzyj, nie drap ani nie podrażniaj miejsca zabiegu i przede wszystkim nie odrywaj strupów.
  • Nie myj brwi mydłem ani preparatami na bazie alkoholu.
  • Nie nakładaj makijażu na uszkodzoną skórę.
  • Przez dwa dni po zabiegu smaruj brwi dwa razy dziennie cienką warstwą preparatu otrzymanego po zabiegu. Zwykle jest to maść z alantoiną lub witamina E.
  • Podczas regeneracji naskórka unikaj upału i zimna. Zrezygnuj również z sauny, basenu i solarium (minimum 2 tygodnie po zabiegu).
  • Po zagojeniu chroń skórę na łuku brwiowym przed wysuszeniem i stosuj filtry UV.
  • Unikaj agresywnych peelingów w miejscu makijażu trwałego. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernym procesom złuszczania się naskórka, a tym samym rozjaśniania makijażu.

Maści z alantoiną i witaminą E

Makijaż permanentny brwi – jak długo się utrzymuje?

Jeśli odpowiednio zadbasz o skórę, makijaż permanentny brwi może utrzymać się nawet do 2 lat. Oczywiście wszystko zależy również od rodzaju i kondycji Twojej skóry, a także od zastosowanego pigmentu. Jego wysoka jakość i odpowiedni dla Twojej karnacji odcień barwników to gwarancja trwałego i subtelnego efektu.

Jeśli linergistka wprowadziła pigment za płytko lub podczas zabiegu wdała się infekcja, makijaż szybko zblednie. W przypadku niepokojących zmian niezwłocznie skontaktuj się z salonem kosmetycznym lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Makijaż permanentny ust

Jeśli Twoje usta są wąskie, blade czy asymetryczne, możesz podkreślić je za pomocą makijażu permanentnego. To dobry sposób, aby nabrały wyrazu i znacznie trwalsze rozwiązanie niż codzienne malowanie.

Spierzchnięte i popękane usta gorzej przyjmą pigment, dlatego kilka dni przed zabiegiem wykonaj delikatny peeling. Możesz sięgnąć po gotowe peelingi do ust lub przygotować go samodzielnie. Wystarczy tylko wymieszać cukier z oliwą z oliwek lub wymasować usta za pomocą czystej szczoteczki do zębów.


Peelingi do ust

Przeciwwskazaniem do pigmentacji ust jest aktywna opryszczka. Zabieg powinno się wykonać dopiero po dwóch tygodniach od jej całkowitego wygojenia. 3 dni i przed 3 dni po zabiegu możesz przyjąć lek przeciwwirusowy. Wcześniej skonsultuj się jednak z lekarzem.

Przed zabiegiem poinformuj linergistkę o wcześniej wykonywanych wypełnieniach czy ostrzykiwaniach ust. A jeśli je planujesz, wykonaj je po makijażu permanentnym. Po pigmentacji ust postępuj analogicznie jak po makijażu permanentnym brwi.

Makijaż permanentny powiek

Przy makijażu permanentnym oczu również musisz zadbać o nawilżenie i wygładzenie skóry. Miesiąc przed planowanym zabiegiem możesz zastosować kurację preparatem zawierającym rutynę i witaminę C. W ten sposób wzmocnisz ścianki naczyń krwionośnych, szczególnie kruchych i płytko umiejscowionych w cienkiej i delikatnej skórze powiek. Jeśli Twoje powieki są wrażliwe i skłonne do opuchnięć, możesz smarować je kremem z arniki.


Na wrażliwe powieki

Dwa miesiące przed zabiegiem zrezygnuj z odżywki do rzęs. Podczas pigmentacji nie możesz mieć również przedłużonych rzęs.

W pielęgnacji pozabiegowej, tak jak w przypadku brwi i ust, traktuj powieki ze szczególną delikatnością. Nie myj, nie trzyj ani nie drap ich. Jednak w odróżnieniu od brwi i ust tydzień po zabiegu nie smaruj ani nie nawilżaj powiek. Przez kilka dni nie wolno również malować powiek ani tuszować rzęs. Dopiero po zagojeniu powinnaś nawilżać pigmentowane miejsce.

Wiele kobiet chwali sobie makijaż permanentny ze względu na wygodę i piękny wygląd niezależnie od sytuacji. Dzięki temu zabiegowi możesz uzyskać wymarzone brwi, piękny kontur i kolor ust czy idealną, trwałą kreskę na powiece. Pamiętaj jednak, że podczas pigmentacji następuje przerwanie ciągłości naskórka. Ważne jest zatem, aby skóra mogła się odpowiednio zregenerować i wygoić. Nawet najpiękniejszy makijaż permanentny lub tradycyjny nie będzie zachwycał, jeśli nie zadbamy o stan naszej skóry.

Przeczytaj również:
Mikropigmentacja medyczna piersi. Poznaj inne oblicze makijażu permanentnego

  1. 1 maja 2022, 08:10
    Elzbieta

    Witam serdecznie. CZy przed zabiegiem brwi permanentnych osoby z niedoczynnością tarczycy, mogą zażywać witaminy np. A,E, D,B12,kwas foliowy, żelazo, cynk?

    1. 5 maja 2022, 12:46
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, przyjmowanie witamin i mikroelementów nie stanowi przeciwskazania do zabiegu. Niedoczynność tarczycy może wpłynąć na mniejszą trwałość pigmentu. Przed zabiegiem proszę poinformować o tym kosmetologa wykonującego zabieg.

    2. 7 października 2022, 11:58
      Kamila

      Dzień dobry czy operacja łuku brwiowego
      ( osteosynteza płytkowa 15 lat temu ) jest przeciwwskazaniem do zabiegu? Czy może to mieć jakiś negatywny wpływ na wygląd makijażu i odczuwanie bólu przy zabiegu?

    3. 10 października 2022, 11:40
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Szczegółowych odpowiedzi na pytania udzieli Pani doświadczona osoba wykonująca makijaż permanentny lub chirurg.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę