Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
9

Emolienty w pielęgnacji skóry atopowej

Słuchaj artykułu

Suchość skóry jest jednym z problemów, które dotyczą dużej części populacji. Może być ona uwarunkowana genetycznie, jak i powstać wskutek czynników środowiskowych. Jej szczególnym przypadkiem jest atopowe zapalenie skóry - dolegliwość wymagająca intensywnej pielęgnacji przy pomocy emolientów.

Emolienty w pielęgnacji skóry atopowej

Czym są emolienty?

Do funkcji zdrowego naskórka należą głównie: nawilżenie, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, a także hamowanie utraty wody. Podstawą terapii przy objawach suchej skóry jest przede wszystkim intensywne nawilżanie, np. odpowiednimi emolientami. Emolienty to preparaty służące do stosowania miejscowego, których zadaniem jest utrzymanie oraz przywrócenie prawidłowego natłuszczenia i nawilżenia naskórka. Regularne stosowanie emolientów do skóry atopowej wpływa na funkcję ochronną bariery naskórkowej. Ich kolejną zaletą jest normalizacja keratynizacji, dzięki czemu zmniejsza się miejscowy stan zapalny i świąd. Emolienty składają się głównie z naturalnych tłuszczów roślinnych, wzbogaconych o różnorodne substancje. Do składników, które wpływają na uszkodzony naskórek i dbają o odpowiednią pielęgnację skóry atopowej, należą zawarte w emolientach: wazelina, dimetykon, koloidalne płatki owsiane i ceramidy.

Emolienty – idealne do skóry atopowej

Wskazaniem do zastosowania emolientów jest przede wszystkim suchość skóry. Utrata znacznej ilości wody przyczynia się do złuszczenia naskórka oraz zmniejszenia jego elastyczności. Skutkiem tego jest zwiększenie podatności skóry na czynniki zewnętrzne, co wiąże się z rozwojem podrażnień, infekcji, alergii czy stanów zapalnych.

Najczęściej występującą chorobą skóry jest atopowe zapalenie skóry (AZS), którego główne objawy to świąd, suchość i rany. Osoby zmagające się z AZS są narażone w większym stopniu na wnikanie mikroorganizmów, które dodatkowo nasilają złuszczenie naskórka oraz świąd. Osoby, które nie cierpią na tę dolegliwość, również mogą borykać się z okresowym zwiększeniem suchości naskórka. Wpływają na to warunki klimatyczne zależne od pory roku. Zimno, upały, promieniowanie UV czy wiatr – wszystkie te czynniki w zbyt długim kontakcie z naskórkiem mają na niego negatywny wpływ.

Składniki aktywne emolientów

Jednym z ważniejszych składników emolientów są ceramidy obecne również w rogowej warstwie naskórka. Ich funkcją jest utrzymanie stałej temperatury i elastyczności skóry, a także ochrona przed utratą wody. Liczba ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem.

Jakie działania wykazują składniki emolientów?

  • działanie hydrofobowe (hamowanie przed utratą wody) – parafina, wazelina, masło karite,
  • działanie nawilżające (na powierzchni naskórka) – kwas hialuronowy, kolagen,
  • działanie nawilżające (w naskórku) – mocznik, kwas mlekowy,
  • działanie modyfikujące warstwę rogową – ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol.

Osoby zmagające się z AZS powinny zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków, ponieważ niektórzy producenci dodają do emolientów tzw. składniki problematyczne. Należą do nich różnego rodzaju parabeny, a także substancje uczulające, takie jak: glikol propylenowy, alkohol lanoliny, kokamidopropylobetaina oraz półtoraoleinian sorbitanu. W przypadku osób zdrowych, zmagających się z naturalnie występującą suchością skóry, składniki te w odpowiednich ilościach nie wpływają negatywnie na skórę.

Zastosowanie w kosmetykach znalazły również pierwiastki metali, takich jak: miedź, cynk, selen i stront. Związki cynku wpływają na leczenie ran, grzybicy i łupieżu oraz regenerację naskórka po długotrwałej ekspozycji skóry na promienie UV. Związki miedzi przyczyniają się do tworzenia kolagenu i melaniny, a także przyspieszają gojenie ran. Selen wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, natomiast stront redukuje zaczerwienienia skóry.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology ,Volume 2, Issue 4, October–December 2015, s. 158-161,
  • Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Tom 2, Nr 1 (2016), s. 20-23,
  • Modrzejewski, M. Knapp, A. Dobrzyń, W. J. Musiał, J. Górski, Ceramidy i cząsteczki adhezyjne w stabilnej chorobie niedokrwiennej serca, 2008, s. 131-132,
  • Kordus, R. Śpiewak, Emolienty z apteki – pomoc czy zagrożenie dla chorych na wyprysk?, Alergia Astma Immunologia 2012, 17 (3): s. 147-153.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę