Angiolog. Czym zajmuje się ten lekarz?
Choroby naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, dlatego nie możemy ich lekceważyć. Zajmują się nimi lekarze różnych specjalności. Jednym z nich jest angiolog. Kiedy warto się do niego udać? Jak przygotować się do wizyty?
Angiolog – co to za lekarz?
Angiolog to lekarz specjalizujący się w zakresie angiologii (z gr. angeion – naczynie i logos – nauka), czyli dziedziny medycyny zajmującej się układem naczyniowym. W zależności od płynu krążącego w naczyniach w organizmie człowieka wyróżniamy naczynia krwionośne (krąży w nich krew) i naczynia limfatyczne, inaczej chłonne (krąży w nich limfa/chłonka). Naczynia krwionośne dzielimy ze względu na budowę i funkcje na tętnice, naczynia włosowate i żyły.
Angiologia w Polsce to stosunkowo młoda specjalizacja. Lekarzem angiologiem można zostać po odbyciu 5-letniej specjalizacji w systemie modułowym (3 lata interny + 2 lata angiologii) lub po 2 latach w przypadku lekarzy posiadających już specjalizację z chorób wewnętrznych albo chirurgii naczyniowej.
Angiolog a chirurg naczyniowy
Angiologia to specjalizacja będąca dziedziną chorób wewnętrznych (interny). Zatem angiolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem nieoperacyjnym chorób naczyń. Chirurg naczyniowy również zajmuje się diagnostyką, ale przede wszystkim operuje naczynia, np. tętniaki aorty i tętnic obwodowych, żylaki, poszerza i udrażnia światło naczyń krwionośnych, np. zwężonych miażdżycowo. Angiolog może być jednocześnie chirurgiem naczyniowym. Te dwie specjalizacje się nie wykluczają.
Angiolog a flebolog
Flebolog zajmuje się leczeniem chorób żył, m.in. żylaków czy zapalenia żył. W Polsce nie jest to odrębna specjalizacja lekarska. Zajmują się tym angiolodzy, chirurdzy naczyniowi i lekarze innych specjalności.
Kiedy warto udać się do angiologa?
Skonsultuj się z angiologiem w przypadku m.in.:
- braku tętna na tętnicach rąk i nóg,
- bólu nóg podczas chodzenia, który ustępuje w spoczynku (tzw. chromanie przestankowe),
- pajączków i żylaków nóg,
- częstych skurczów mięśni łydek,
- uczucia ciężkich nóg po długim przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej,
- wieczornych obrzęków kostek i stóp,
- niepokojących przebarwień skórnych,
- uczucia mrowienia, drętwienia lub braku czucia w nogach,
- zimnych dłoni i stóp,
- ciężko gojących się ran w obrębie podudzi.
Konsultacja angiologiczna jest często wskazana u pacjentów z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko zaburzeń ze strony naczyń. Przykładem mogą być osoby chore na cukrzycę, u których występuje znacznie większe ryzyko rozwoju miażdżycy (makroangiopatia) oraz zaburzeń ze strony małych naczyń (mikroangiopatia), co może skutkować m.in. pojawieniem się stopy cukrzycowej.
Angiolog – jakie choroby diagnozuje?
Angiolog może zdiagnozować:
- miażdżycę tętnic (powoduje powikłania zakrzepowo-zatorowe i niedokrwienie rąk i nóg, mózgu, serca i innych narządów),
- tętniaki (poszerzenia tętnic),
- zapalenia naczyń (infekcyjne i autoimmunologiczne),
- chorobę i zespół Raynauda (napadowe blednięcie palców rąk lub stóp pod wpływem zimna, emocji lub bez żadnej uchwytnej przyczyny),
- zatory, w tym zatorowość płucną,
- zakrzepicę tętniczą,
- żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,
- przewlekłą niewydolność żylną (pajączki naczyniowe, żylaki, owrzodzenia żylakowate podudzi),
- nadciśnienie tętnicze,
- nowotwory układu naczyniowego;
- powikłania naczyniowe chorób metabolicznych, w tym cukrzycy (stopę cukrzycową),
- wady wrodzone i uwarunkowane genetycznie choroby naczyń,
- zaburzenia układu krzepnięcia,
- narządowe powikłania chorób naczyń,
- choroby układu chłonnego (przewlekła niewydolność oraz choroby zapalne układu chłonnego),
- rany przewlekłe z zaburzeniami ukrwienia.
Metody leczenia w angiologii
Angiolog po ustaleniu diagnozy decyduje o leczeniu, które może obejmować:
- leczenie zachowawcze – polega na modyfikacji stylu życia przez pacjenta (zalecenia odnośnie wysiłku fizycznego, zmiany diety, redukcji masy ciała, rzucenia palenia), leczeniu farmakologicznym (np. leki obniżające ciśnienie i stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, przeciwzakrzepowe, uszczelniające naczynia krwionośne) czy kompresjoterapii (leczenie uciskowe stosowane w przewlekłej niewydolności żylnej);
- leczenie małoinwazyjne – często stosowane w przypadku niewydolności żylnej (pajączki naczyniowe, żylaki) przy użyciu lasera lub skleroterapii (polega na podaniu środka chemicznego do światła naczynia w celu wywołania włóknienia i zarośnięcia naczynia);
- leczenie inwazyjne – w tym przypadku wymaga ono najczęściej udziału chirurga naczyniowego i obejmuje m.in. wszczepianie stentów czy udrażnianie i rekonstrukcję tętnic.
Jak przygotować się do wizyty u angiologa?
Wizyta u angiologa zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Zabierz ze sobą pełną dokumentację medyczną – szczególnie wyniki ostatnich badań obrazowych i laboratoryjnych oraz listę przyjmowanych leków.
Jak przebiega wizyta u angiologa?
Zwykle wizyta u angiologa składa się z takich samych elementów jak każda wizyta lekarska.
Należą do nich:
- badanie podmiotowe – lekarz dokładnie zbiera wywiad, szczególnie w kierunku objawów i czynników ryzyka chorób naczyń;
- badanie przedmiotowe – specjalista osłuchuje i ogląda pacjenta, bada go palpacyjnie ze szczególnym uwzględnieniem oceny układu naczyniowego;
- badania dodatkowe – angiolog może zlecić badania laboratoryjne (np. morfologię krwi, parametry układu krzepnięcia, lipidogram itp.) lub obrazowe (np. arteriografię, flebografię, angio-TK, angio-MR itp.). Niektóre z nich, np. USG-Doppler, może wykonać samodzielnie w gabinecie. Badanie USG-Doppler to jedno z podstawowych badań, które pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.
Na podstawie wyników badań angiolog stawia diagnozę i decyduje o dalszym leczeniu lub kieruje pacjenta na konsultację do innych lekarzy, np. chirurga naczyniowego, kardiologa, diabetologa czy reumatologa.
- Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J.: Angiologia. Warszawa, 2004, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, wyd. 1.
- Sieroń A., Ziaja K., Stanek A.: Angiologia w Polsce i w Europie. Streszczenia – VI Międzynarodowy Kongres Polskich Towarzystw Naczyniowych, Katowice, 5-7 czerwca 2014, https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/view/38556/34659 (dostęp: 29.05.2023).
- Program specjalizacji w dziedzinie angiologii (moduł podstawowy i moduł specjalistyczny) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny oraz Program specjalizacji w dziedzinie ANGIOLOGII dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytułu specjalisty w dziedzinie chirurgii naczyniowej lub chorób wewnętrznych https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/lekarze-i-lekarze-dentysci/modulowe-programy-specjalizacji-lekarskich-2023 (dostęp: 29.05.2023).
- Strona Polskiego Towarzystwa Flebologicznego: http://ptf.org.pl/czytaj-e-119-2-0.htm (dostęp: 29.05.2023).
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/;3869507 (dostęp: 29.05.2023).
- Strony internetowe przychodni/centrów medycznych/prywatnych gabinetów zajmujących się angiologią i/lub chirurgią naczyniową (dostęp: 29.05.2023):
- http://www.awimed.pl/blog/czym-zajmuje-sie-angiolog
- https://medix.wroc.pl/artykuly/czym-zajmuje-sie-angiolog/
- https://inter-med.pl/kim-jest-angiolog/
- https://inter-med.pl/czym-zajmuje-sie-chirurg-naczyniowy/
- https://www.premiumclinic.wroclaw.pl/poradnie/angiologiczna/