Jakie krople do nosa wybrać? Przegląd
W kroplach do nosa znajdują się różne substancje, dlatego łatwo się w tym pogubić. Czy wiesz, jaki produkt wybrać w przypadku infekcji, a jaki przy alergii? Sprawdź nasz przegląd!
Wodnista wydzielina, uczucie zatkania nosa, świąd, obrzęk to objawy, które towarzyszą infekcjom lub alergiom. Na szczęście dostępne są preparaty, które skutecznie walczą z katarem i przynoszą ulgę. Jaki preparat wybrać spośród wielu aerozoli do nosa? Który preparat będzie skuteczny na dany rodzaj kataru? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Krople do nosa z ksylometazoliną i oksymetazoliną
Te dwie substancje aktywne działają obkurczająco na śluzówkę nosa, przez co hamują wydzielanie kataru. Mogą być stosowane w przypadku infekcji wirusowych czy alergii. Stosowane zgodnie z zaleceniami szybko przynoszą ulgę w katarze, a ich działanie utrzymuje się aż do 12 godzin. Pamiętaj, że możesz ich używać maksymalnie przez 7 dni. Stosowane dłużej mogą prowadzić do uzależnienia i trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa. Substancje te są dostępne w różnych dawkach, także dostosowanych do dzieci.
Wśród aerozoli z ksylometazoliną i oksymetazoliną możemy wyróżnić produkty:
- w formie roztworu, bez substancji dodatkowych
- w formie roztworu z substancjami dodatkowymi
W aerozolach oprócz substancji obkurczającej błonę śluzową mogą znajdować się substancje o działaniu regenerującym. Są to najczęściej dekspantenol lub hialuronian sodu. Składniki te mają na celu ochronę i nawilżenie błony śluzowej nosa. Polecane są osobom, które odczuwają suchość śluzówki, często obserwują drobne krwawienia po aplikacji leku. Są rekomendowane dzieciom, które mają delikatniejsze błony niż osoby dorosłe.
- w formie żelu
Aerozole w formie żelu z oksymetazoliną i ksylometazoliną ograniczają ściekanie preparatu do gardła oraz działają nawilżająco. Produkty w formie żelu polecane są dla dzieci oraz osób z suchością błony śluzowej nosa.
Sterydy donosowe
Ta grupa leków jest wskazana w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, który objawia się:
- wodnistą wydzieliną z nosa,
- wielokrotnym kichaniem,
- swędzeniem i uczuciem zatkanego nosa.
Bez recepty dostępne są aerozole do nosa z furoinianem mometazonu. Sterydy podane miejscowo nie wchłaniają się do krwi. Można je stosować do 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Po aplikacji do nosa aerozol działa po 12 godzinach od podania.
Krople do nosa o działaniu przeciwhistaminowym
W leczeniu kataru alergicznego możesz stosować leki o działaniu przeciwhistaminowym. Łagodzą one kichanie, świąd, nadmierne wydzielanie kataru. Skutecznie zmniejszają uczucie zatkanego nosa.
W aerozolach o działaniu przeciwhistaminowym znajdziemy substancje takie jak azelastyna, kromoglikan sodu czy maleinian mepiraminy.
Krople do nosa ze srebrem
W aerozolach do nosa można znaleźć dodatek nanosrebra. Substancja ta ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Srebro w formie aerozolu hamuje namnażanie drobnoustrojów i tworzy warstwę ochronną. Przyczynia się do udrożnienia i oczyszczenia nosa.
Preparaty ze srebrem stosuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nie przekraczaj dziennej dawki określonej przez producenta.
Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa
Krople do nosa z wyciągami roślinnymi i olejkami eterycznymi
Substancje pochodzenia naturalnego także znajdują zastosowanie w kroplach do nosa. Możemy w nich znaleźć olejki eteryczne, które udrażniają nos i hamują wydzielanie kataru. Najczęściej są to olejki: eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy czy tymiankowy.
Wyciągi roślinne, najczęściej z pelargonii, oczaru czy aloesu, nawilżają błonę śluzową nosa. W tego typu aerozolach możemy znaleźć także dodatek glicerolu, pantenolu czy witamin A i E, które dodatkowo regenerują śluzówkę.
Krople do nosa z ektoiną
Ektoina to naturalnie występująca cząsteczka, która działa ochronnie na komórki. Łagodzi stany zapalne, wspiera regenerację błony śluzowej nosa, zmniejsza uczucie świądu.
Aerozole z ektoiną możesz stosować przy katarze infekcyjnym i alergicznym.
Krople do nosa na bazie olejów
Oleje nawilżają i regenerują błonę śluzową. Skutecznie redukują suchość i zapobiegają powstawaniu strupów we wnętrzu nosa.
Wybierz je, jeśli:
- często przebywasz w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach;
- stosujesz leki wysuszające śluzówki, np. glikokortykosteroidy, preparaty doustne na trądzik;
- leczyłeś/-aś się tlenem lub miałeś/-aś wykonywaną radioterapię w obrębie głowy;
- zmagasz się ze znacznym wysuszeniem błony śluzowej po infekcji.
W takich preparatach najczęściej znajdują się oczyszczony olej sezamowy lub oliwa z oliwek.
Woda morska
To inaczej roztwór wodny, w którym rozpuszczony jest chlorek sodu. W aerozolach dostępna jest w dwóch stężeniach: izotonicznym i hipertonicznym.
Izotoniczna woda morska
Polecana jest do oczyszczania nosa podczas infekcji czy alergii. Może być bezpiecznie podawana dzieciom od 1. roku życia. Ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny i nawilża śluzówkę nosa.
Hipertoniczna woda morska
Ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż płyny znajdujące się w komórkach organizmu. Dzięki temu wyciąga wodę z komórek i je obkurcza. Możesz stosować ją w przypadku silnego kataru, który utrudnia oddychanie. Hipertoniczne wody morskie można stosować zazwyczaj od 6. miesiąca życia.
Przeczytaj również:
Jakie krople do oczu wybrać? Przegląd