Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
14

Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Słuchaj artykułu

Domowe sposoby na wybielanie zębów opierają się głównie na zastosowaniu oleju (np. kokosowego), węgla aktywnego, sody oczyszczonej, wody utlenionej, octu jabłkowego, a także miąższu z owoców. Ponadto zaleca się odpowiednią higienę zębów, zmianę diety oraz zrezygnowanie z palenia papierosów.

Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Zdrowe, białe, błyszczące zęby są naszą wizytówką. Jeśli jednak nie jesteśmy zadowoleni z odcienia naszych zębów, możemy skorzystać z domowych sposobów na ich wybielenie.

Zewnętrzna warstwa zęba, czyli szkliwo, stanowi barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi. Szkliwo jest koloru białego. Niektóre czynniki mogą sprawiać, że staje się ono cieńsze, m.in.:

  • wiek,
  • stosowanie leków,
  • nadmierna suchość w ustach.

Działanie powyższych czynników sprawia, że odkryta zostaje kolejna warstwa zębów – zębina, która jest naturalnie w żółto-brązowym odcieniu. Odkrycie tej warstwy sprawia, że ząb ulega przebarwieniom. Ponadto na powstanie plam na szkliwie mogą wpływać:

  • spożywanie dużej ilości kawy i ciemnej herbaty,
  • palenie papierosów,
  • uboga dieta.

Higiena jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na szczęście istnieją sposoby na poprawę koloru naszego uzębienia. Przede wszystkim zaleca się:

  • zmianę diety,
  • unikanie zabarwionych produktów,
  • rzucenie palenia papierosów czy innych wyrobów tytoniowych. 

Ponadto kolor zębów poprawia dokładne i regularne szczotkowanie po każdym posiłku oraz używanie past wybielających i nici dentystycznej. 

Przeczytaj również:
Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Aby przyspieszyć proces wybielania zębów, możemy zastosować naturalne sposoby.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Węgiel aktywny ma właściwości absorbujące toksyny, może także usuwać płytkę nazębną. Jest dostępny w postaci tabletek lub kapsułek, które należy rozgnieść/otworzyć. Uzyskany proszek mieszamy z łyżką oleju, a następnie szczotkujemy zęby przez 2 minuty. Wybielanie zębów węglem możemy stosować codziennie. 

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda ma właściwości ścierne, dlatego pomaga usunąć płytkę nazębną, która odpowiada za żółte zabarwienie. Ponadto tworzy środowisko alkaliczne w ustach, dzięki czemu hamuje wzrost bakterii. 

Łyżkę sody należy zmieszać z dwiema łyżkami wody i wymieszać tak, aby powstała pasta. Za jej pomocą szczotkujemy zęby przez ok. 2 minuty. Sposób ten możemy stosować kilka razy w tygodniu, a efekty powinny pojawić się po około 2 tygodniach stosowania.

Soda oczyszczona

Wybielanie zębów olejem kokosowym

Metoda ta pochodzi z Indii. Zastosowanie znalazł tam olej słonecznikowy oraz sezamowy. Badania wykazują, że olej sezamowy wykazuje działanie przeciw bakterii Streptococcus mutans, która jest odpowiedzialna za powstawanie płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Często wybieranym olejem do płukania zębów jest także olej kokosowy. Zawiera on kwas laurynowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Płukanie jamy ustnej olejem jest bardzo proste. Umieszczamy łyżkę stołową oleju w ustach i rozprowadzamy olej w jamie ustnej tak, aby objął każdy ząb. Czynność tę należy wykonywać przez ok. 15-20 minut. Olej kokosowy występuje w formie stałej, dlatego musimy poczekać, aż rozpuści się pod wpływem temperatury w ustach. Po zakończeniu płukania wypluwamy olej i myjemy zęby jak zwykle. Zabieg możemy wykonywać codziennie. 

Wybielanie zębów wodą utlenioną

Woda utleniona wykazuje naturalne właściwości wybielające oraz antybakteryjne. Do płukania można użyć wody utlenionej o stężeniu 3% lub rozcieńczyć ją wodą do 1,5%, łącząc takie same objętości obu płynów w szklance. Zabieg z wykorzystaniem sody możemy zastosować przed myciem zębów. Ponadto możemy połączyć dwie metody i przygotować pastę z wody utlenionej z dodatkiem sody oczyszczonej. Efekt wybielania będzie wówczas szybszy.

Wybielanie zębów octem jabłkowym

W skład octu jabłkowego wchodzi:

  • kwas octowy,
  • potas,
  • magnez,
  • enzymy,
  • probiotyki.

Składniki te pozwalają na pozbycie się bakterii niszczących zęby oraz stymulują wzrost dobrych bakterii w jamie ustnej. Ponadto kwas octowy pomaga usunąć przebarwienia z płytki zębowej. Podczas stosowania tego produktu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt częste używanie może prowadzić do powstania nadwrażliwości oraz zmiękczenia szkliwa zębów. Jeśli chodzi o sposób stosowania, łyżkę octu jabłkowego rozpuszczamy w szklance wody i płuczemy zęby. Następnie przepłukujemy jamę ustną czystą wodą. 

Wybielanie zębów miąższem z owoców

Do wybielania zębów możemy zastosować niektóre owoce:

  • Truskawki – działanie wybielające jest przypisywane występującemu w truskawkach kwasowi jabłkowemu. Usuwa on płytkę nazębną, przez co zęby stają się bielsze. Kilka truskawek należy rozgnieść w miseczce za pomocą widelca. Uzyskaną papką szczotkujemy zęby przez ok. 2 minuty. Zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
  • Ananas – składnikiem usuwającym przebarwienia jest występująca w owocach bromelaina, która znajduje się także w pastach do zębów. Przygotowanie pasty wygląda podobnie jak w przypadku truskawek. 

Jak widzimy, wybielanie zębów może być łatwe i tanie. Dzięki zastosowaniu domowych sposobów możemy cieszyć się pięknym uśmiechem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę