Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
25

Rak piersi u mężczyzn

Słuchaj artykułu

Z rakiem piersi kojarzą nam się następujące stwierdzenia: najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, dobra wyleczalność, mammografia, różowa wstążka. Mechanizmy profilaktyki wtórnej dbają o to, aby każdy mieszkaniec zarówno Polski, jak i każdego rozwiniętego kraju wiązał ze sobą słowa wymienione w pierwszym zdaniu. Wydawać by się mogło, że tak, jak rak macicy, jajowodu czy jajnika, również nowotwór złośliwy piersi to wyłącznie kobieca przypadłość. Nic bardziej mylnego. Mimo że mężczyźni nie rozwijają gruczołów piersiowych zdolnych produkować mleko, w ich piersiach też może rozwinąć się rak. 

Rak piersi u mężczyzn

Przed okresem dojrzewania płciowego piersi dziewczyn i chłopców nie różnią się. W wieku ok. 10 lat piersi człowieka składają się z przewodów zlokalizowanych pod otoczką brodawki. Wysokie stężenie hormonów żeńskich produkowanych przez jajniki powoduje wzrost tkanki gruczołowej na końcu przewodów, a także ich rozwój. Natomiast hormony męskie, wytwarzane głównie przez jądra, mają działanie odwrotne – zapobiegają rozwojowi gruczołów i przewodów. 

Jakie objawy daje rak piersi u mężczyzn? 

Pierwszym objawem jest najczęściej twardy guzek zlokalizowany za otoczką brodawki sutkowej. Guzek występuje czasami również w lokalizacji górno-bocznej (w stronę pachy). Rak piersi w innych miejscach zdarza się ekstremalnie rzadko.  

Najczęstszym typem raka piersi u mężczyzn jest rak przewodowy, który może objawiać się wyciekiem z brodawki sutkowej. Inne objawy to:  

  • zmiana wyglądu skóry na piersi, 
  • owrzodzenie,  
  • zaciągnięcie brodawki. 

Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zajęcie pachowych węzłów chłonnych może objawiać się zmianą ich struktury – stają się wówczas twardsze, tworzą się pakiety (w normalnych warunkach węzły przesuwają się niezależnie od siebie, przy zajęciu przez nowotwór mogą łączyć się w „grona”), nieraz pojawia się bolesność. Rzadko występuje obrzęk kończyny górnej po stronie raka piersi.  

Rak piersi z przerzutami do narządów odległych daje objawy charakterystyczne dla zajętego narządu: 

  • mózg: padaczka, zmiany afektu, nudności, ból głowy, zaburzenia czucia, widzenia; 
  • płuca: duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej; 
  • wątroba: wysokie stężenie markerów wątrobowych (ALAT, ASPAT), niewydolność wątroby; 
  • kości: ból, złamania kompresyjne. 

Rak piersi u mężczyzn – czynniki ryzyka 

Najbardziej istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania jest wiek. Średnia wieku w momencie rozpoznania to 68 lat. Podobnie jak w przypadku kobiet, ekspozycja na estrogeny koreluje ze zwiększonym ryzykiem zachorowania: 

  • przyjmowanie hormonów kobiecych; 
  • otyłość – tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny; 
  • niewydolność wątroby, szczególnie alkoholowa – wątroba odpowiada za degradację estrogenów, które naturalnie w niewielkiej ilości występują również u mężczyzn. Jej dysfunkcja powoduje akumulację hormonów kobiecych; 
  • ekspozycja na substancje budową przypominające estrogeny, np. omeprazol, pestycyd DDT. 

U mężczyzn z zespołem Klinefeltera, czyli posiadających więcej niż jeden chromosom X, zazwyczaj występuje wyższe stężenie hormonów żeńskich, a niższe męskich. W tej populacji zauważa się częstsze zachorowania na raka piersi. 

Bardzo istotna jest też historia nowotworów w rodzinie. Największym czynnikiem ryzyka jest występowanie raka piersi u blisko spokrewnionego mężczyzny. Mutacje genowe odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka u kobiet podobnie stanowią czynnik ryzyka dla mężczyzn (BRCA1 i BRCA2). 

Promieniowanie jonizujące (radioterapia) również ma udowodnione działanie predysponujące do wystąpienia raka piersi u mężczyzn. 

Rak piersi u mężczyzn – statystyki 

Rak piersi u mężczyzn stanowi mniej niż 1% wszystkich nowotworów złośliwych tej płci oraz poniżej 1% wszystkich raków piersi. Ryzyko zachorowania szacowane jest na 1 do 833 (dane ze Stanów Zjednoczonych Ameryki). W Polsce rocznie choruje 150-200 mężczyzn

Brak wiedzy na temat tego nowotworu u płci męskiej powoduje, że śmiertelność jest wyższa niż u kobiet. Rak częściej rozpoznawany jest w bardziej zaawansowanym stadium, ponieważ diagnostyka jest odwlekana. Sumarycznie dla wszystkich stadiów nowotworu od momentu rozpoznania 84% mężczyzn dożyje 5 lat (dla porównania u kobiet ten wskaźnik wynosi 90%). Rokowanie dla poszczególnych stadiów jest porównywalne dla obu płci. 

Rak piersi u mężczyzn – leczenie 

Postępowanie lecznicze nie różni się zbytnio od podejmowanego w przypadku raka piersi u kobiet. Największą różnicą jest mniejsza ilość operacji oszczędzających u mężczyzn. 

Inne choroby piersi u mężczyzn 

Ginekomastia 

Jest to nadmierny rozwój tkanki gruczołowej piersi u mężczyzn. Warto zaznaczyć, że termin ten nie ma zastosowania w przypadku, gdy wzrost piersi spowodowany jest rozrostem tkanki tłuszczowej (ten stan nazywamy lipomastią). Jest to niezłośliwa zmiana, zwiększająca jednak ryzyko raka piersi. 

Łagodne guzy piersi 

Podobnie jak w przypadku kobiet, u mężczyzn mogą rozwinąć się gruczolakowłókniaki, włókniaki i inne łagodne guzy. Jednak w przeciwieństwie do kobiet, u mężczyzn łagodne rozrosty są bardzo rzadkie. 

  1. 24 stycznia 2022, 11:19
    Janek

    Mam 12 lat i prawy sutek zrobił się twardszy od drugiego. Lewy jest ok, a prawy jest twardszy. Czuję, jakby coś było w środku. Mam tak już pół roku, co to może być?

    1. 3 lutego 2022, 10:09
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, występujące powiększenie gruczołów piersiowych, również asymetryczne, może być zjawiskiem fizjologicznym w okresie dojrzewania u chłopców. Potrzebna jest jednak konsultacja z lekarzem, który zbada sutek oraz zleci ewentualne badanie USG.

    2. 31 sierpnia 2023, 17:42
      anonim

      Witam, czy wiadomo już co bylo przyczyną?

  2. 3 lutego 2022, 13:20
    Piotr

    Także mam 13 lat i też mam centralnie pod prawym sutkiem takie okrągłe “coś”. Sutek jest twardszy od drugiego, jest bardziej wypukły i większy. Jest to mało zauważalne. Trochę się martwię. Czy mam się obowiązkowo skonsultować z lekarzem? Jestem w trakcie dojrzewania, ale nie zmienił mi się głos. Gdy dotykam sutka czuję lekki ból. Czy może być to rak w tak młodym wieku?

    1. 4 lutego 2022, 09:11
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, wymienione objawy również mogą być związane z okresem dojrzewania i tzw. ginekomastią fizjologiczną, która występuje u połowy chłopców i ustępuje samoistnie. Proszę jednak o konsultację z lekarzem, który będzie mógł zbadać sutek.

  3. 17 lutego 2022, 01:05
    Bartosz

    Mam prawie 13 lat i ostatnio zobaczyłem że mój prawy sutek jest większy, jest w nim coś co się lekko przesuwa i dotykając go czuje leciutki ból. Nie wiem czy mam się tym martwić czy to jest coś “straszniejszego” czytając tą treść trochę się zaniepokoiłem i dlatego piszę.

    1. 17 lutego 2022, 12:10
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, powiększenie sutka najprawdopodobniej jest związane ze zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania. Mogą one prowadzić do przejściowego rozrostu tkanki gruczołowej piersi. Proszę o konsultację z lekarzem, który będzie mógł zbadać sutek.

  4. 24 maja 2022, 20:46
    Grzegorz

    Ja mam 29lat i mam ten sam problem jak młodsi koledzy. Mam się czym martwić?

    1. 27 maja 2022, 15:53
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, powiększenie piersi po okresie dojrzewania może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo proszę o konsultację z lekarzem endokrynologiem.

  5. 23 października 2022, 11:13
    Maciej

    Mam 25 lat i od roku pobolewał mnie prawy sutek a teraz od jakiegoś czasu boli mnie całą piers i wyczuwalny jest guzek w górnej części sutka nie boli przy dotyku ale czasem boli cala piers tak że aż mi duszno, co to może być?

    1. 25 października 2022, 14:44
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Powinien Pan koniecznie skonsultować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.

  6. 12 stycznia 2023, 15:51
    Tomek77

    Artykuł pozwolił mi dowiedzieć się czym jest i jakie są objawy raka piersi u mężczyzn. Dziękuję za rzetelne informacje

    1. 6 lutego 2023, 00:57
      Ra

      Witam. Jutro ide do lekarza rodzinnego jakie badania powinien przepisać bo od tygodnia cos .. Mam 38lat mezczyzna . Wyczuwalna podskórna” fasolka” na lewej piersi 1-2 centrymetru od sutka usytułowany w kierunku do pachy.

    2. 7 lutego 2023, 13:22
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Lekarz powinien przeprowadzić z Panem szczegółowy wywiad oraz obejrzeć zmianę na ciele. Lekarz może zdecydować o wykonaniu badań, np. krwi, USG lub rezonansu magnetycznego.

  7. 11 lutego 2023, 18:09
    Filip

    Mam 18 lat i czuje się jakbym miał twrdszy sutek lewy od prawgo, czy mam się czegoś obawiać ?

    1. 17 lutego 2023, 15:43
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Powinien się Pan skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu

  8. 10 kwietnia 2023, 09:38
    Renata

    Mój mąż miał wycięty guzek w piersi lewej po dwóch tygodniach koło tego wyciętego pojawił się drugi guzek czy to przerzut

    1. 11 kwietnia 2023, 11:14
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Proszę skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę