Siemię lniane. Kiedy warto je stosować?
Siemię lniane (Linum usitatissimum L.) to niewielkie brązowe nasiona lnu uznawane za żywność charakteryzującą się wieloma korzystnymi właściwościami. Siemię składa się ze śluzu i tłustego oleju, który zawiera glicerydy kwasu linolowego i olejowego. Działa nie tylko prozdrowotnie, ale poprawia również kondycję skóry, włosów i paznokci.
Siemię lniane – właściwości
Siemię lniane zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych, m.in. witaminy z grupy B, wapń, magnez oraz cynk. Zawarta w siemieniu tyrozyna pozytywnie wpływa na produkcję hormonów tarczycy, ponieważ stymuluje wydzielanie tyroksyny oraz trójodotyroniny.
W roztworze z wodą (zwanym maceratem) siemię lniane może być stosowane zewnętrznie na skórę oraz wewnętrznie – doustnie. Nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Włączanie siemienia lnianego do posiłku skutecznie obniży indeks glikemiczny potrawy, zapobiegając tym samym znacznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Nasiona lnu nie zawierają glutenu, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby chorujące na celiakię lub cierpiące na nietolerancję glutenu.
Siemię lniane – zastosowanie
Macerat z nasion wspomaga przewód pokarmowy i działa przeciwzapalnie, dlatego siemię lniane jest wskazane w problemach gastrycznych oraz przy wrzodach żołądka. Stosowany wewnętrznie powleka przełyk oraz ściany żołądka. Doustne spożywanie całych lub rozdrobnionych nasion wraz z wodą może działać jak naturalny środek przeczyszczający, który będzie wsparciem przy długotrwałych zaparciach.
Ważnym produktem otrzymywanym z nasion siemienia lnianego jest olej lniany, który można dodawać np. do sałatek. Charakteryzuje go wysoka zawartość kwasów omega-3 i omega-6, dzięki czemu wpływa korzystnie na prawidłową pracę mózgu. Zewnętrznie znajduje zastosowanie w leczeniu odleżyn oraz oparzeń.
Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw nasion, warto włączyć siemię lniane do codziennej diety. Może ono okazać się bardzo dobrym dodatkiem do: jogurtu, musli czy twarożku. Jeżeli samodzielnie pieczemy chleb, również możemy dodać do niego siemię. Coraz większą popularnością cieszy się też mąka lniana, którą można wykorzystać np. w pierogach.
Siemię lniane – przeciwwskazania
Siemienia lnianego nie powinny spożywać osoby z alergią na ten produkt. Nie jest ono zalecane również osobom, które po jego spożyciu odczuwają bóle brzucha, mają wzdęcia, nudności czy świąd skóry. Wówczas należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.
Jaką ilość siemienia lnianego można spożywać w ciągu dnia?
W ciągu dnia powinniśmy spożywać do 50 g surowca. Przyjmując leki, należy pamiętać, aby siemię lniane spożywać w odstępie 1 do 2 godzin w celu uniknięcia interakcji lekowej. Większa ilość może spowodować lub nasilić problemy gastryczne.
Siemię lniane w kosmetyce
Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym i witaminom zawartym w siemieniu lnianym produkt ten doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Wystarczy zrobić napar i odczekać, aż z zalanego wodą siemienia wytrąci się śluz. Można położyć go na włosy, zrobić relaksującą kąpiel lub nawilżającą maseczkę na twarz. Aby dodatkowo odżywić cerę, do maski z siemienia warto dodać miód.
Sekretem nawilżenia skóry jest zawarty w ziarnach kwas linolowy oraz kwas α-linolenowy, który dogłębnie i bardzo dobrze wchłania się w głąb skóry, a także w strukturę włosa.
Dlatego też maska z maceratu siemienia lnianego polecana jest dla włosów:
- suchych,
- zniszczonych,
- łamliwych,
- farbowanych (zwłaszcza dla osób, które rozjaśniają włosy),
- naturalnie kręconych (maska podkreśli naturalny skręt włosów).
Przeczytaj również:
Olej lniany – jakie ma właściwości?
- Dr U. Mani, i in. „An Open-Label Study on the Effect od Flax Seed Powder (Linum usitatissimum) supplementation in the Management of Diabetes Mellitus”; 2.01.2011.
- Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, praca zbiorowa „Farmakopea Polska X”; Warszawa 2015.
- Kristensen Mette , i in.„Flaxseed dietary fibers lower cholesterol and increase fecal fat excretion, but magnitude of effect depend on food type”; Nutrion&Metabolism nr 8, 2012.
- An Pan, Danxia Yu, i in. „Meta-analysis of the effects of flaxseed interventions on blood lipids”, The American Journal of Clinical Nutrion, to 90, wydanie 2, sierpień 2009, str. 288-297.
- L. Bartkowski, „Nasiona lnu- naturalne źródło zdrowia i urody”; CHEMIK 2013;67;6; str. 186-191.
Artykuł bardzo mi pomógł.
Super!
biore concor cor,2,5 mg,czy moge pic siemie lniane.
Dzień dobry. Stosowanie siemienia lnianego w formie odwaru do picia działa osłaniająco na przewód pokarmowy. Oznacza to także, że może wpływać opóźniająco na wchłanianie leków. Jeśli chce Pani wprowadzić picie siemienia lnianego, należy zrobić to w odpowiedni sposób, tak aby leki, które Pani stosuje, zadziałały odpowiednio. Siemię lniane można wypić po upływie nie mniej niż 2 godzin od przyjęcia stosowanych leków.
główne przeciwskazanie do picia – przyjmowanie leków ktore muszą sie wchłonąć – ciągłe spozywanie moze prowadzic do niedoborow skladników odzywczych. – w koncu to zakleja sluzówke PPa i nie pozwala substancjom się wchłonąć jednoczesnie kwasowi żołądkowemu – obżerać ewentualnych wrzodów , wiec siemię lniane może zmniejszać wchłanianie niektórych leków, obniżając tym samym skuteczność ich działania. Z tego powodu zaleca się, aby spożywać siemię lniane dopiero ok. 1-2 godzin od momentu przyjęcia leków, najlepiej to skonsultowac z lekarzem.
Bardzo ciekawy
Dziękujemy za komentarz 🙂
Bardzo. Przydatny artykl dla ludzi borykajacmi Sie z problemami jelitowymi.
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂