Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Galena DiaB12
X - Novamed Flaem
14

Jakie są najczęstsze choroby u mężczyzn po 40. roku życia?

Słuchaj artykułu

Miażdżyca, nadciśnienie czy nowotwory to przykłady chorób, których ryzyko rośnie po czterdziestce. W tym wieku spada również poziom hormonów, co przekłada się na szybsze łysienie, zmniejszenie płodności, zaburzenia snu czy skłonność do tycia. Z jakimi jeszcze problemami zdrowotnymi borykają się mężczyźni w wieku 40+ i jak ich uniknąć? 

Jakie są najczęstsze choroby u mężczyzn po 40. roku życia?

Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka? 

Według badań odsetek mężczyzn chodzących do lekarza jest zdecydowanie niższy niż u płci przeciwnej. Przekłada się to na gorszą profilaktykę oraz rzadziej wykonywane badania. Średnia długość życia mężczyzn w 2019 roku była o 7,7 lat krótsza niż średnia u kobiet. Podobne tendencje utrzymują się także w innych latach. Może mieć to bezpośredni związek z niechęcią mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych, które mogłyby skutecznie wykrywać jednostki chorobowe w początkowym stadium – czyli wtedy, gdy potrafimy wiele z nich skutecznie wyleczyć. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na jakie choroby najczęściej zapadają mężczyźni po 40. roku życia? 

Miażdżyca tętnic  

To choroba, która rozwija się bardzo długo bez żadnych objawów. Nieleczona może prowadzić do zawału serca czy też udaru mózgu. Na rozwój choroby ma wpływ nasz tryb życia: zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Warto więc zadbać o swoje ciało, wykonując badania profilaktyczne takie jak lipidogram, a także stosując zbilansowaną dietę oraz zachowując aktywność fizyczną. 

Nadciśnienie tętnicze 

Choroby dotyczące układu krążenia dotykają częściej mężczyzn niż kobiety. Bardzo niekorzystny wpływ ma nadwaga, palenie papierosów, a także siedzący tryb życia. Nieleczona choroba prowadzi do uszkodzeń narządów, dlatego warto odpowiednio wcześniej wykonywać proste badania profilaktyczne, np. pomiar ciśnienia tętniczego. 

Choroby onkologiczne 

Do najczęściej występujących chorób onkologicznych należą: rak płuca, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, żołądka oraz jelita grubego. Na pierwszy z wymienionych raków najczęściej zapadają palacze tytoniu. Wysokie ryzyko raka płuc istnieje także wśród mieszkańców dużych miast, gdzie powietrze może być bardziej zanieczyszczone. Pamiętajmy, iż choroby nowotworowe bardzo długo nie dają żadnych specyficznych objawów, w związku z tym często są bagatelizowane. Niestety, bardzo często zaniedbanie badań powoduje wykrycie nowotworu w stadium, w którym skuteczne leczenie jest już niemożliwe.  

Choroby prostaty  

Organ ten to niewielki gruczoł umiejscowiony u nasady cewki moczowej. Ma tendencję do rozrostu, co stwarza problemy z oddawaniem moczu. Może także dochodzić do zapalenia, a nawet nowotworu. By uniknąć przykrych doświadczeń, warto się regularnie badać. 

Łysienie  

Bardzo powszechne schorzenie dotykające mężczyzn na skutek działania hormonów płciowych, którego objawem jest skrócenie fazy rozwoju włosów. Włosy stają się coraz krótsze, a także bardziej łamliwe. Łysienie androgenowe to choroba, którą można leczyć. Dostępne są zarówno leki do stosowania miejscowego, jak i ogólnego. Jeżeli doskwiera Ci intensywne łysienie, warto skontaktować się z lekarzem, który zadba o odpowiednią terapię. 

Choroby płuc takie jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) 

Narażeni są zwłaszcza mężczyźni palący papierosy. POChP to choroba, która ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Przyczynami tej choroby mogą być zniszczenia miąższu płucnego. Główne objawy to: kaszel (zwłaszcza poranny) oraz duszność, która narasta do poziomu, w którym wykonywanie podstawowych zadań staje się niezwykle trudne bądź niemożliwe. Badaniem profilaktycznym, które możesz wykonać, jest spirometria, czyli badanie wydolności oddechowej. Jeżeli palisz papierosy, wykonuj spirometrię regularnie. 

Inne dolegliwości, które często doskwierają mężczyznom w wieku 40+: 

Spadek poziomu testosteronu i innych hormonów płciowych 

Przekłada się na zmniejszenie płodności, a także skłonność do tycia. 

Osłabienie siły mięśniowej  

W wieku 40+ zmniejsza się liczba włókien mięśniowych, co przekłada się na spadek siły i formy. Pamiętajmy, by dbać o swoją sylwetkę. Regularne ćwiczenia pomogą utrzymać sprawność na długie lata. 

Zaburzenia snu  

Występują w związku ze spadkiem produkcji melatoniny. Pomocne mogą okazać się leki oraz suplementy diety, które zawierają zarówno melatoninę, jak i inne składniki poprawiające jakość snu. 

Choroby żołądka  

W grupie mężczyzn po 40. roku życia bardzo często pojawiają się problemy trawienne czy też nadkwasota. Głównymi czynnikami ryzyka jest przewlekły stres oraz zła dieta. Pamiętajmy, iż nieleczona choroba może prowadzić nawet do raka żołądka. Warto więc zadbać o siebie, stosując odpowiednią dietę. Gdy problemy gastryczne są przewlekłe, konieczna jest wizyta lekarska w celu dobrania odpowiednich leków. Twój lekarz może także przeprowadzić badanie – gastroskopię. 

Problemy ze wzwodem oraz wytryskiem  

Dotykają bardzo wielu mężczyzn po 40. roku życia, mogą być powodem osłabienia poczucia własnej wartości, jak i przyczyną konfliktów w związku. Prowodyrem może okazać się przewlekły stres, a także inne choroby – cukrzyca lub miażdżyca. Warto zacząć leczenie od zmiany trybu życia. Jeżeli problemy utrzymują się długotrwale, konieczna będzie wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy. Doraźnie mogą pomóc dostępne w aptece leki na potencję bez recepty. Nie powinno to jednak stanowić rozwiązania problemu – pamiętajmy, iż przyczyną mogą okazać się poważne choroby wymagające natychmiastowej diagnostyki. 

Depresja  

Mimo iż zdecydowanie częściej dotyka kobiety, to mężczyźni znacznie ciężej odczuwają jej skutki. Powodem jest niechęć do wizyt u lekarza psychiatry. Warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, iż depresja to silna choroba, którą można skutecznie leczyć pod warunkiem, że zgodnie z zaleceniami lekarskimi stosujemy przepisane leki. 

Zadbaj o dobrą kondycję organizmu 

Będąc mężczyzną po czterdziestce, zadbaj o odpowiedni styl życia. Zwracaj dużą uwagę na aktywność fizyczną oraz zdrowy stosunek pracy do odpoczynku. Warto w tym wieku postanowić o rzuceniu palenia oraz kontrolować ilość spożywanego alkoholu. Twoja dieta powinna być zbilansowana, dlatego należy ograniczyć spożywanie niezdrowych produktów. 

Pamiętaj, by wykonywać wszystkie badania profilaktyczne, a także regularnie uczęszczaj na wizyty lekarskie. Pomocny okaże się także farmaceuta, który zaproponuje odpowiednią suplementację. Zmiany w organizmie są nieuniknione. Jednak wykrycie ich w odpowiednim czasie daje Ci możliwość zachowania sprawności na długie lata.

Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia – które wykonać?
Jakie są najczęstsze choroby u kobiet po 40. roku życia?
Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia – które wykonać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Devereux G. ABC of chronic obstructive pulmonary disease. Definition, epidemiology, and risk factors. BMJ 332 (2006), 1142–1144 
  2. Roehrborn C. G. i inn., Sustained Decrease in Incidence of Acute Urinary Retention and Surgery With Finasteride for 6 Years in Men With Benign Prostatic Hyperplasia, Journal of Urology 171 (2004), 1194–1198 
  3. https://facetpo40.pl/klinika-ciala-i-ducha/na-co-choruja-mezczyzni-najczestsze-problemy-zdrowotne-mezczyzn/ 
  4. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zdrowie-mezczyzn-na-co-choruja-mezczyzni,4941,n,3709
  5. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca 
  6. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/100849,rak-gruczolu-krokowego.
  1. 6 maja 2021, 22:19
    Rafal77

    Witam! Co roku mam problem z miejscowymi silnymi bólami głowy, piskiem w głowie, uczuciem bardzo ciężkiej grypy lub anginy. Dodam, ze żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagają. Wymazy z gardła, nosa, badanie krwi, tarczycy i wszystko ok. Mam te objawy od 3 lat i co roku się powtarzają w okresie styczeń-marzec. 3 lata temu byłem załamany, bo samopoczucie jest po prostu dramatyczne, a badania nic nie wykazały. Znalazłem lekarza, który powiedział, że to musi być wirus i zalecił stosowanie leku przeciwwirusowego. Po 2 dniach poczułem się jak nowy bóg. Lekarz kazał mi brać to przez 3 miesiące w razie W. Kolejny rok to samo. Lek przeciwwirusowy nie działa, ale po 3 tygodniach przechodzi samo. Rok temu to samo – lek nie pomaga, ale objawy słabsze niż za pierwszym razem. Przechodzi po około 3 tygodniach. Teraz 2 miesiące się meczę. Jestem po wizycie w szpitalu i wszystko ok po badaniach. Co to może być? Meczę się strasznie.

    1. 11 maja 2021, 08:25
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry,
      najlepiej w tej kwestii skonsultować się z lekarzem (lub kilkoma). W końcu trafi Pan na specjalistę, który ustali przyczynę występowania wymienionych objawów.

    2. 24 czerwca 2021, 23:45
      Małgorzata

      Jestem przekonana, że to jest problem z zatokami, objawy są bardzo charakterysyczne.
      Proszę znaleźć dobrego laryngologa. Przy czym proszę pamiętać, że zatoki mogą być bardzo chore bez wyraźnego obrazu w badaniach.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę