Maść konopna – jakie ma właściwości?
Niezwykłe i prozdrowotne właściwości oleju konopnego są znane w medycynie ludowej od setek lat. W kosmetyce wykorzystywany jest najczęściej olej pozyskiwany z nasion konopi siewnych, który nie ma działania psychoaktywnego. Stanowi on składnik maści konopnych, po które warto sięgnąć m.in. w przypadku chorób skóry.
Maści konopne – właściwości
Olej konopny jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega–3 i omega–6, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz w aminokwasy i minerały. Ponadto działa na skórę jak naturalny emolient. Jako produkt zarówno o właściwościach prozdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych dobrze odżywia skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
Olej konopny zawarty w dobrych kosmetykach i maściach jest często dodatkowo wzbogacony naturalnymi olejkami eterycznymi, dlatego stanowi on doskonałą bazę do masażu. Poprawia kondycję skóry oraz przynosi odprężenie fizyczne i psychiczne, rozluźnia mięśnie i stawy oraz daje uczucie relaksu.
Przy wyborze maści warto sprawdzić jej skład, w szczególności pod kątem procentowej zawartości oleju konopnego, gdyż dopiero jego optymalna ilość aplikowana na skórę ma właściwości prozdrowotne. Badania dermatologiczne przeprowadzone na maściach z zawartością 5% oleju konopnego dowiodły ich skuteczności terapeutycznej.
Na temat oleju z nasion konopi zostało opublikowanych wiele prac czy badań naukowych, które potwierdzają jego szerokie, dobroczynne właściwości:
- zawiera dużą ilość egzogennych kwasów tłuszczowych, odżywcze witaminy A, B1, B2, B6, C, E i K, fitynę, kwas kanabidiolowy o silnym działaniu bakteriobójczym, substancje mineralne, m.in. wapń, fosfor oraz kwasy omega-3 i -6,
- działa na skórę silnie przeciwzapalnie, łagodząco, regenerująco i antybakteryjnie,
- ułatwia krzepnięcie krwi i gojenie ran,
- wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, blizn, poparzeń, przebarwień, łojotoku, niektórych rodzajów grzybicy, egzemy oraz innych chorób naskórka, przeciwdziała łuszczycy i atopowemu zapaleniu skóry,
- intensywnie odżywia i nawilża zdrową oraz zniszczoną skórę, tworząc na niej barierę ochronną, spowalniającą m.in. parowanie wody, skutecznie ją regeneruje, wzmacnia zniszczone komórki i ma działanie przeciwstarzeniowe.
Maści konopne a choroby skóry
Choroby skórne to najczęściej problem przewlekły. Dochodzi w nich do pojawiania się miejscowych ognisk zapalnych. Dlatego też przy pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry warto połączyć olej konopny ze składnikami, które dodatkowo wzmocnią jego działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Od wielu lat nieoceniony w tym zakresie jest salicylan metylu, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Rozszerza on naczynia krwionośne, ułatwiając swobodny przepływ krwi. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwświądowe.
Dobre rezultaty otrzymujemy również stosując kamforę, która ze względu na właściwości chłodzące skutecznie redukuje ból mięśni i stawów, ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwświądowe, poprawia krążenie krwi oraz limfy, zmniejsza napięcie mięśni oraz przyspiesza ich regenerację.
Takie połączenie doskonale pielęgnuje suchą skórę, wspomaga gojenie ran, odleżyn czy poparzeń, jest pomocne w przypadku chorób skóry spowodowanych np. łuszczycą, egzemą, trądzikiem, żylakami, obrzękami czy reakcjami alergicznymi.
Maść konopna – czy każdy może ją stosować?
Ze względu na brak badań stosowanie maści konopnej u dzieci i poniżej 3 r.ż. oraz kobiet w ciąży nie jest rekomendowane.
W obecnym świecie coraz częściej sięgamy po naturalne rozwiązania, aby poradzić sobie z problemami zdrowotnymi. W związku z tym maści konopne z dnia na dzień zyskują coraz większą liczbę zwolenników.