Przedawkowanie witaminy C. Jakie są objawy i skutki jej nadmiaru?
Chociaż przedawkowanie witaminy C zdarza się dosyć rzadko, jest ono możliwe. Jego objawy mogą być jednak trudne do rozpoznania. Co może wskazywać na przedawkowanie witaminy C? Jak usunąć jej nadmiar z organizmu?
Witamina C w organizmie – jaka jest jej rola?
Witaminę C (kwas askorbinowy) kojarzymy głównie ze skracaniem czasu infekcji i regulacją procesów związanych z białymi krwinkami, które walczą z drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Kwas askorbinowy odpowiada również za:
- syntezę kolagenu,
- działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- obniżenie cholesterolu we krwi,
- syntezę hormonów steroidowych (reguluje procesy funkcjonowania tarczycy i przysadki mózgowej),
- zwalczanie wolnych rodników,
- wchłanianie żelaza i wapnia.
Czy można przedawkować witaminę C?
Człowiek nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy C, dlatego musi dostarczać ją wraz z dietą. Witamina C należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jedynie w niewielkich ilościach gromadzi się w organizmie: w wątrobie, nadnerczach, trzustce i mózgu. Większość kwasu askorbinowego wydalana jest wraz z moczem. W związku z tym bardzo trudno o przedawkowanie witaminy C.
Podczas dodatkowej suplementacji witaminą C musimy jednak pamiętać, że jej dobowe dawki nie powinny przekraczać 1000 mg.
Dobowe zapotrzebowanie na witaminę C
Dobowe dawki witaminy C niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu dla osoby dorosłej wahają się między 60 a 90 mg.
Dawka witaminy C zależy od:
- wieku pacjenta,
- stanu zdrowia (zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta w przypadku niektórych chorób, przeziębienia czy nowotworów),
- intensywności uprawianej aktywności fizycznej,
- ciąży lub karmienia piersią,
- tego, czy pacjent należy do grupy ryzyka wystąpienia niedoborów.
Potrzeba dodatkowej suplementacji może pojawić się u:
- osób starszych, u których spada poziom apetytu,
- osób na ścisłej diecie (np. odchudzającej),
- osób z zaburzeniami łaknienia (bulimia, anoreksja),
- osób z zaburzeniami wchłaniania (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna),
- palaczy,
- diabetyków,
- pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze i o zwiększonym poziomie cholesterolu.
Przedawkowanie witaminy C – objawy
Przedawkowanie witaminy C daje bardzo niespecyficzne objawy, które mogą być zbagatelizowane przez pacjenta.
Najczęściej pojawiają się:
- wysypka skórna o wyglądzie pokrzywki,
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, zgaga, wymioty, wzdęcia, uczucie przelewania, biegunka, bóle brzucha.
Symptomy te mijają po zmniejszeniu dawki witaminy C.
Czy nadmiar witaminy C może poważnie zaszkodzić?
W większości przypadków nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu wraz z moczem, ponieważ rozpuszcza się ona w wodzie. Nie kumuluje się w organizmie, w związku z czym jej przedawkowanie występuje stosunkowo rzadko. Jednakże wśród niektórych grup pacjentów nadmierna suplementacja witaminą C może stanowić zagrożenie. Przede wszystkim mowa tu o pacjentach z zaburzeniami czynności nerek, u których wydalanie tej witaminy jest utrudnione.
Przedawkowanie witaminy C – skutki
Nadmierna długotrwała suplementacja – powyżej 1000 mg na dobę – może doprowadzić do zwiększenia stężenia kwasu szczawiowego, który jest metabolitem witaminy C. Wysokie stężenie tego kwasu skutkuje krystalizacją szczawianów i zakwaszeniem moczu. Konsekwencją tego może być kamica dróg moczowych.
Jak leczyć przedawkowanie witaminy C?
Przedawkowanie witaminy C nie wymaga specjalnego leczenia. Nadmiar zostanie wydalony wraz z moczem. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie dużych dawek witaminy C (powyżej 4 g) może skutkować osłabieniem jej wchłaniania.
Jak nie przedawkować witaminy C?
Stosując dobrze zbilansowaną dietę, dostarczasz do organizmu odpowiednią ilość witaminy C.
Spożywanie w ciągu dnia pięciu posiłków zawierających owoce lub warzywa gwarantuje odpowiednią podaż witaminy C z diety.
Bardzo trudno przedawkować witaminę C, dostarczając ją do organizmu wyłącznie w postaci posiłków. 1000 mg kwasu askorbinowego, czyli maksymalna dobowa dawka witaminy C, to 2 kg pomarańczy lub 20 kg jabłek. Trudno wyobrazić sobie taki posiłek.
Często podczas przeziębienia staramy się jeść więcej produktów bogatych w witaminę C. Czy słusznie? Badania dowodzą, że regularna suplementacja witaminy C w dawkach powyżej 200 mg na dobę nie zmniejsza ryzyka rozwoju przeziębienia. W niewielkim stopniu wpływa jednak na skrócenie czasu jego trwania, szczególnie u dzieci.
Jeśli suplementujesz ten związek, pamiętaj o umiarze i dawkowaniu zgodnym z zaleceniami.
Produkty bogate w witaminę C
Chociaż najwięcej witaminy C znajdziesz w świeżych owocach i warzywach, występuje ona także w niektórych gatunkach mięsa.
Witamina ta najczęściej kojarzy nam się z cytrusami, jednak jej największe ilości znajdują się w:
- aceroli (1000-4500 mg/100 g produktu),
- jagodach camu camu (1200-2050 mg/100 g produktu),
- owocach dzikiej róży (250-800 mg/100 g produktu).
W witaminę C obfitują również:
- cytrusy,
- jeżyny,
- kiwi,
- cebula,
- brukselka,
- papryka,
- pomidory,
- karczochy,
- ziemniaki,
- jabłka,
- natka pietruszki.
Interakcje witaminy C z lekami
Jeśli stosujesz niektóre grupy leków, dodatkowa suplementacja witaminy C nie jest wskazana.
Przykładami preparatów, które wchodzą w niekorzystne interakcje z witaminą C, są:
- furosemid – preparat moczopędny stosowany przede wszystkim w leczeniu niewydolności nerek oraz niewydolności krążeniowej (witamina C potęguje jego działanie, co może doprowadzić do odwodnienia i niedoborów potasu);
- preparaty antykoncepcyjne – ich stosowanie wraz z preparatami witaminy C może doprowadzić do nasilenia działania antykoncepcji, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu wątroby oraz zwiększa prawdopodobieństwo powstania zakrzepów;
- paracetamol – witamina C nasila działanie paracetamolu. Krótkotrwałe leczenie przeziębienia takimi preparatami nie wyrządzi nam krzywdy, ale przewlekłe stosowanie paracetamolu wraz z suplementacją witaminy C może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby.
Witamina C osłabia również działanie niektórych leków stosowanych w leczeniu:
- depresji (doksepina),
- nadciśnienia tętniczego (propranolol),
- zakrzepicy (warfaryna),
- infekcji bakteryjnych (cyprofloksacyna).
Podstawą dbania o zdrowie powinna być dobrze zbilansowana dieta, bogata w potrzebne witaminy i minerały. Czasem zapotrzebowanie na nie wzrasta (np. w trakcie choroby, przy złym wchłanianiu lub podczas uprawiania sportów), dlatego warto wówczas sięgnąć po dodatkową suplementację. Pamiętaj jednak, że niedobór, jak i nadmiar może zaszkodzić Twojemu organizmowi. Jeśli nie wiesz, jaką ilość witaminy C stosować, skorzystaj z pomocy lekarza, farmaceuty lub dietetyka.
Przeczytaj również:
Witamina C (kwas askorbinowy) – właściwości, rola i zastosowanie
Z czym nie można łączyć witaminy C?
- Kantorska A., Witamina C rola i znaczenie dla organizmu, Praca poglądowa w ramach specjalizacji z farmacji aptecznej, Kierownik specjalizacji – dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz.
- Janda K., Kasprzak M., Wolska J., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 419-425.
- Jurgowiak M., Jurgowiak E.M., Witamina C – czy może być niebezpieczna?, Biologia w Szkole rok 2002 tom 55, numer 2, strony 72-74.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Ascorvita, 1000 mg, tabletki musujące.
- Hemilä H., Chalker E., Vitamin C for preventing and treating the common cold. The Cochrane database of systematic reviews, 2013.
Nie napisano najważniejszej informacji, która może wpłynąć na zdrowie czytających. Otóż przedawkować można tylko wit. C, sprzedawaną w aptece w postaci tabletek. Produkty sypkie tj,. kwas askorbinowy, askorbinian sodu i wyciągi np. z dzikiej róży nie spowodują żadnych dolegliwości poza biegunką.
Choć niektóre preparaty, szczególnie te naturalne, wydają się bezpieczne, to jednak należy zawsze pamiętać, że w za dużych ilościach, mogą zaszkodzić. Stąd najlepiej skonsultować się bezpośrednio z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć takich sytuacji.
Wit. C w aptekach sprzedawana jest również w kropelkach więc bardzo łatwo można ją przedawkować !!!.
Większej bzdury nie słyszałem 🙂
Z artykułu wynika że wolne rodniki są tylko przy nowotworach… tak samo dobre z tym żekamienie nerwkowe są efektem wit c
Dzień dobry,
dziękujemy za czujność. Artykuł został zweryfikowany i zaktualizowany.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Zespół Poradnika
Kwas L-askorbinowy. Codziennie przyjmuję około 10 gram. Od 5 miesięcy. Skutki uboczne brak. Pozdrawiam.
Kiedy robiłeś ostatnie USG nerek? Korzyści z łykania tej ilości vit. C też brak, oprócz finansowych dla producenta i sprzedawcy, na leczeniu kamicy nerkowej też zarobią.
biore 2 tabletki c 1000,mam wysypke na nogach czy to z tego
Wysypka może być działaniem niepożądanym po zastosowaniu witaminy C w dawce 2000 mg. Powinna Pani odstawić stosowanie tej witaminy w tak wysokiej dawce.