Białko całkowite – o czym mogą świadczyć jego nieprawidłowe wartości?
Białka są jednym z podstawowych składników budulcowych organizmu. Znajdują się również w osoczu krwi, a produkowane są w głównej mierze w wątrobie i w około 15% w plazmocytach. Pełnią rozmaite role - od transportowej, przez immunologiczną, po utrzymującą ciśnienie onkotyczne krwi i zapewniającą jej krzepnięcie. O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wartości białka całkowitego?
Do białek osoczowych należą albuminy (ok. 55%), globuliny (ok. 38%) i fibrynogen.
Na stężenie białek osoczowych wpływają trzy główne mechanizmy:
- dostarczanie białek z pożywieniem,
- synteza białek osoczowych w organizmie,
- utrata białek przez nerki, układ pokarmowy i inne układy.
Oznaczenie stężenia białka całkowitego – na czym polega?
Oznaczenie stężenia białka całkowitego wykonuje się w surowicy krwi obwodowej – osoczu pozbawionym fibrynogenu. W badaniu zatem wykrywa się łączne stężenie albumin i globulin. Pomiar stężeń poszczególnych typów białek oraz ich frakcji wykonuje się za pomocą elektroforezy. Krew do oznaczenia pobiera się rano, na czczo.
Prawidłowe stężenie białka całkowitego wynosi od 60 do 80 g/l.
Przyczyny zmniejszonego stężenia białek (hipoproteinemii)
Hipoproteinemia, czyli zmniejszone stężenie białek w surowicy krwi występuje w sytuacji:
- zmniejszonej podaży białka w pożywieniu – w diecie ubogobiałkowej lub bezbiałkowej, stanach niedożywienia, np. w chorobach przewlekłych lub w jadłowstręcie psychicznym;
- zmniejszonego wchłaniania białka z przewodu pokarmowego, w przypadku zespołów złego wchłaniania lub zaburzeń trawienia;
- zmniejszonej syntezy białek w organizmie w chorobach wątroby – niewydolności, przewlekłych zapaleniach;
- zwiększonego rozpadu białek w organizmie, w ciężkich stanach chorobowych, takich jak przełom tarczycowy, nowotwory złośliwe, stany septyczne;
- zwiększonej utraty białek przez: przewód pokarmowy (w zapaleniach jelit, enteropatiach); przez nerki (w chorobach przebiegających z nerkową utratą białka); przez skórę (w przypadku oparzeń lub uszkodzeń przebiegających z obecnością wysięku); przez przewlekłe krwawienia; rzadko drogą układu oddechowego w rozstrzeniach oskrzeli.
Przyczyny zwiększonego stężenia białek (hiperproteinemii)
Hiperproteinemia może występować w:
- niektórych nowotworach hematologicznych przebiegających z produkcją białek patologicznych, np. w szpiczaku mnogim;
- układowych chorobach tkanki łącznej;
- niektórych przewlekłych chorobach zapalnych;
- niektórych chorobach wątroby, np. jej toksycznym uszkodzeniu.
Hiperproteinemia i hipoproteinemia rzekoma
To stany, w których w wyniku odwodnienia lub przewodnienia organizmu uzyskuje się nieprawidłowe wartości stężenia białek surowicy, pomimo braku rzeczywistych zaburzeń białkowych. Zmniejszenie stężenia białek występuje tu w mechanizmie ich rozcieńczenia w przewodnieniu, a zwiększenie w wyniku zagęszczenia w czasie odwodnienia. Zaburzenia te eliminuje się, wyrównując zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Wskazania do wykonania oznaczenia
Oznaczenie białka całkowitego wykonuje się u pacjentów obciążonych chorobami mogącymi prowadzić do hipoproteinemii, u osób starszych, często odżywiających się nieprawidłowo, przed zabiegami operacyjnymi dla oceny stanu odżywienia, a także w toku diagnostyki schorzeń prowadzących do hiperproteinemii.
Prawidłowe stężenie białek surowicy krwi jest istotne dla transportu wielu leków, gojenia ran, terapii chorób układu krążenia, chorób endokrynologicznych i wielu innych. Cena badania w placówce komercyjnej wynosi kilkanaście złotych.
Przeczytaj również:
Albumina – czym jest? Kiedy wykonać badanie?
Źródła:
- F. Kokot, L. Hyla- Klekot, S. Kokot „Interpretacja wyników badań biochemicznych surowicy krwi. Białka” w Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2011, s.173-174.
- B. Solnica „Badania diagnostyczne. Białko całkowite.” w Interna Szczeklika 2020, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 946 l.