Olejek łopianowy w kosmetyce – czy warto go stosować?
Olejek łopianowy pozyskuje się z korzeni i liści łopianu większego. Dzięki zawartości składników aktywnych jest szeroko stosowany w kosmetyce oraz wspomagająco przy leczeniu problemów dermatologicznych. Jakie właściwości ma olejek łopianowy? Czy jest korzystny dla naszego zdrowia i skóry?
Właściwości olejku łopianowego
Łopian i pozyskiwany z niego olejek łopianowy są źródłem związków poliacetylenowych, garbników, flawonoidów, fitosteroli i innych substancji aktywnych. Zawierają witaminy A, E i z grupy B, żelazo, cynk, magnez, potas oraz „dobre” tłuszcze. Poza wyżej wspomnianymi witaminami olejek łopianowy w swoim składzie zawiera inulinę. Jest to roślinny polisacharyd i jednocześnie naturalny probiotyk wzmacniający naturalną florę bakteryjną skóry. Ponadto zawiera siarkę, która spowalnia proces starzenia się skóry oraz przyspiesza regenerację naskórka. Korzeń łopianu jest jadalny, natomiast olejek łopianowy stosuje się miejscowo na skórę.
Olejek łopianowy dla skóry
Olejek łopianowy znalazł zastosowanie w kosmetyce ze względu na zawartość witamin i przeciwutleniaczy. Regularne stosowanie olejku łopianowego przyczynia się do usuwania oznak zmarszczek, a także zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto siarka zawarta w składzie olejku łopianowego wspomaga leczenie egzemy skóry, trądziku czy atopowego zapalenia skóry. W celu wzmocnienia działania, olejek łopianowy można wymieszać z żelem aloesowym, kwasem hialuronowym lub dodać do ulubionego kremu do ciała.
Warto pamiętać, że bogaty skład olejku łopianu nawilża i poprawia kondycję również paznokci, brwi i rzęs. Alternatywą dla zwykłego olejku łopianowego jest olejek łopianowy z wyciągiem z papryki. Papryka dzięki zawartości kapsaicyny rozszerza naczynia krwionośne i pobudza krążenie, dzięki czemu możliwa jest redukcja cellulitu oraz poprawa wyglądu skóry. Dodatek kapsaicyny znacząco zwiększa również przenikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Samodzielne przygotowanie oleju łopianowego
Składniki:
- świeże korzenie łopianu,
- oliwa z oliwek,
- opcjonalnie: kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i papryczki chilli.
Sposób przygotowania
Świeży korzeń łopianu pozostaw do wyschnięcia (około 2 dni), następnie zmiażdż lub posiekaj go na kawałki i przełóż do szczelnego słoika. Słoik napełnij oliwą z oliwek, dodaj pokrojoną papryczkę i olejek eteryczny (opcjonalnie) i umieść w ciemnym, chłodnym miejscu na 4-6 tygodni. Otwieraj słoik raz w tygodniu, aby uwolnić wszelkie nagromadzone pęcherzyki powietrza. Po upływie zalecanego czasu odcedź olej łopianowy, aby usunąć kawałki korzenia. Przechowuj w oranżowej butelce w chłodnym, ciemnym miejscu.
Olejek łopianowy na włosy
Olejek łopianowy wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Jest skuteczny w walce z łupieżem, podrażnieniami i wypadaniem włosów. Ponadto zawiera duże ilości siarki, która jest jednym z podstawowych budulców włosów i w dużej mierze odpowiada za ich kondycję. Stosowanie produktów bogatych w siarkę łagodzi objawy łupieżu, odżywia i wzmacnia włosy, ograniczając ich przetłuszczanie. Dzięki zawartości aminokwasów olejek ten wspomaga budowę białka, z którego powstają włosy.
Olejek łopianowy może być stosowany jako wcierka w skórę głowy. Po wtarciu olejku przykryj skórę głowy ręcznikiem i po 2-3 godzinach zmyj za pomocą szamponu. Olejek łopianowy możesz wymieszać z miodem, który działa pobudzająco na cebulki włosów. Mieszankę wetrzyj we włosy i zmyj po 30 minutach. Olejek łopianowy w połączeniu z papryczką chilli wpływa na porost i kondycję włosów, zapobiegając ich wypadaniu.
Efekty uboczne
Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy stosowaniu olejku łopianowego jest bardzo niskie. Mimo to należy podejść do stosowania olejku indywidualnie. Zalecane jest wykonanie testu na małym fragmencie skóry przed pierwszą aplikacją. W ten sposób unikniesz problemów skórnych.
Podsumowując, olejek łopianowy pozyskiwany jest z korzenia łopianu, może być jednak wzbogacany innymi składnikami. Ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, może być używany do pielęgnacji każdego typu skóry. Jego regularne stosowanie korzystnie wpływa na kondycję cery i włosów.
Przeczytaj również:
Olejek marula – właściwości i zastosowanie
Źródła:
- Batechko S., Bańkowski Z., Moc życia żywych olejów.
- Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna. Żywność Nauka Technologia Jakość, 2012, 1, (19), 27-44.
- Kujawska M., Łuczaj Ł., Sosnowska J., Klepacki P., Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fishera, Wrocław 2016.