Kwasy BHA i PHA – działanie i zastosowanie
Kwasy kiedyś dostępne były tylko dla profesjonalistów, a obecnie możemy ich używać także we własnych łazienkach. Czym są kwasy BHA i PHA i jakie mają działanie? Czy są bezpieczne?
Czym różnią się kwasy AHA i BHA?
Kwasy AHA idealnie nadają się dla osób ze starzejącą się skórą, podczas gdy kwasy BHA są przeznaczone dla skóry tłustej ze skłonnością do trądziku, zaskórniaków i prosaków (małe białe guzki). Kwasy AHA są rozpuszczalne tylko w wodzie, a kwasy BHA są rozpuszczalne w olejach.
Kwasy BHA i PHA – charakterystyka
Do kwasów BHA zaliczamy kwas salicylowy, który jest pochodną kwasu benzoesowego. Kwas salicylowy pozyskiwany jest z wierzby białej, głównie z jej korzenia. Kwasy BHA wykazują stosunkowo silne działanie dla skóry.
Przedstawicielami kwasów PHA są natomiast: glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobionowy. Zalicza się je do kwasów nowej generacji o działaniu podobnym do kwasów AHA. Kwasy PHA wykazują łagodne działanie na cerę; są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo nawilżają i wygładzają skórę.
Kwasy BHA i PHA – zastosowanie
Kwasy BHA, z kwasem salicylowym na czele, wykorzystuje się w kosmetykach do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Znajdziemy je w różnego rodzaju maściach, tonikach, szamponach i maseczkach do pielęgnacji twarzy. Beta-hydroksykwas w produktach do pielęgnacji skóry działa najlepiej w stężeniu 1-2%.
Kwasy PHA stosuje się w kosmetykach przeznaczonych dla cery wrażliwej oraz naczyniowej. Ponadto można je znaleźć w składzie kosmetyków ujędrniających, liftingujących oraz przeciwstarzeniowych.
Kwasy PHA są szczególnie korzystne dla osób, dla których działanie innych kwasów jest zbyt mocne.
Kwasy BHA i PHA – działanie
Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w olejach, dlatego zaleca się go do pielęgnacji cery tłustej i łojotokowej. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także wybielające, dzięki czemu usuwa przebarwienia i łagodzi zaczerwienienia. Ponadto może wnikać głębiej w pory, usuwając martwy naskórek i nadmiar sebum. Kwas salicylowy dodaje skórze blasku i poprawia jej koloryt, redukując przy tym niedoskonałości. Jego regularne stosowanie zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.
Kwasy PHA wykazują natomiast właściwości nawilżające i antyoksydacyjne. Cząsteczki tworzące kwasy PHA są większe niż cząsteczki kwasów BHA i AHA, dlatego nie mają zdolności wnikania w głąb skóry – działają na jej powierzchni. Są najbardziej łagodnymi kwasami, dlatego mogą być stosowane przez cały rok. Nawilżają i wykazują pozytywny wpływ na przebarwienia. Nadają się do pielęgnacji nawet bardzo wrażliwych typów skóry.
Kwasy PHA skutecznie pielęgnują starzejącą się skórę. Najlepsze efekty przeciwstarzeniowe można uzyskać, stosując połączenie kwasów AHA i PHA.
Kwasy BHA i PHA – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania kwasów BHA i PHA to m.in.:
- alergie skórne,
- opryszczka,
- ciąża,
- laktacja (konieczna jest zgoda lekarza),
- uczulenie na salicylany,
- otwarte rany,
- silny trądzik.
Osoby stosujące kurację stężonymi retinoidami nie powinny używać produktów z kwasem salicylowym, ponieważ takie połączenie substancji może podrażniać skórę. Kwas salicylowy nie powinien być stosowany w okresie letnim, ponieważ naskórek jest wtedy bardziej narażony na poparzenia i powstawanie przebarwień.
Kwasy BHA i PHA mają szerokie zastosowanie w kosmetologii. Kwasy PHA są jednymi z najłagodniejszych kwasów, dlatego mogą być stosowane do każdego typu skóry. Kwasy BHA, których przedstawicielem jest kwas salicylowy, mają zdecydowanie mocniejsze działanie, dlatego należy stosować odpowiednie środki ostrożności w trakcie ich stosowania. Oba rodzaje kwasów spowalniają starzenie się skóry.
Przeczytaj również:
Kwasy AHA – jak działają na skórę?
Źródła:
- Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O., Zastosowanie kwasów „Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, 66-72, 2017.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Hig Med. Dosw, 2015;69.
- Martini M. C., Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL, Warszawa 2007.