Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
4

Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

Owłosienie ciała i jego charakterystyczne rozmieszczenie uwarunkowane jest m.in. przez hormony i genetykę. Z punktu widzenia medycznego, jeśli owłosienie nie występuje w nadmiarze lub nie jest wynikiem choroby, nie stanowi żadnego problemu. Mimo to, w dobie XXI wieku panuje kult gładkiego, nieowłosionego ciała. Rynek kosmetologiczny wyszedł naprzeciw temu zapotrzebowaniu, oferując trwałe usunięcie owłosienia z dowolnej części ciała. 

Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania

Na czym polega depilacja laserowa? 

Depilacja laserowa polega na usunięciu włosów poprzez uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wiązki światła lasera. Zakres fal zdolnych wywołać opisane wyżej uszkodzenie wynosi 630-1200 nm. Zjawisko to jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie zaburza funkcjonowania organizmu.


Depilacja
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Depilacja laserowa jest uzależniona od koloru włosa, który z kolei uwarunkowany jest stopniem wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej jest nim melanina. Najbardziej skuteczna depilacja następuje w momencie, kiedy naświetla się laserem komórki macierzyste, wybrzuszenia, brodawki oraz macierz włosa, które znajdują się w fazie wzrostu włosa. Jeśli jednak włos nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu w tej fazie, przejdzie w fazę spoczynku, w której nastąpi jego wypadnięcie, a następnie ponowny wzrost.

Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej fazy wzrostu włosa mogą zostać zsynchronizowane, co przełoży się na redukcję owłosienia.  

Zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać co 4-8 tygodni, aby mieć pewność, że mieszki włosowe zostały uszkodzone w odpowiedniej fazie wzrostu włosa.  

Depilacja laserowa – przebieg 

Depilacja laserowa nie jest pojedynczym zabiegiem. Składa się średnio z 6-9 wizyt, w zależności od koloru i grubości włosa, a także indywidualnych predyspozycji. Na pierwszej wizycie kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad, a następnie dobiera parametry depilacji i wykonuje próbę laserową (najczęściej w niewidocznym miejscu). Próba laserowa służy ocenie reakcji skóry na wiązkę laserową, a także wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych.

Na kolejnym spotkaniu przeprowadza się właściwą depilację. Polega to na wykonaniu serii „strzałów” laserem w miejscu, z którego chcemy pozbyć się owłosienia. Sam zabieg jest dość krótki. W zależności od indywidualnych odczuć może być nieco bolesny, skóra po nim może być lekko podrażniona, zaczerwieniona i rozgrzana. Po zabiegu może również pojawić się bolesność i tkliwość miejsca poddanego zabiegowi. Bardzo rzadko dochodzi do poparzeń czy wystąpienia pęcherzy. Wszystkie opisane wyżej łagodne reakcje po zabiegu znikają w przeciągu 1-3 dni.  

Depilacja laserowa – jak się przygotować?  

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Najdalej dzień przed wystarczy ogolić maszynką miejsce, z którego chcemy usunąć owłosienie za pomocą lasera. Dodatkowo miejsce depilowane powinno być wcześniej umyte i osuszone. Ma to na celu zmycie wszelkich kosmetyków i środków higieny osobistej, np. kremów, balsamów, dezodorantów, kosmetyków kolorowych i innych.  

Depilacja laserowa – przeciwwskazania 

  • Ciąża; 
  • Świeża opalenizna; 
  • Choroby skóry, np. bielactwo, łuszczyca, infekcje skórne; 
  • Rany, pęcherze, owrzodzenia; 
  • Padaczka; 
  • Rozrusznik serca; 
  • Nowotwory; 
  • Świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne; 
  • Stosowanie retinoidów, leków fotouczulających; 
  • Skłonność do przebarwień.  

Osoby z jasnym owłosieniem (blond, rude) mogą zostać niezakwalifikowane do zabiegu ze względu na zbyt małą ilość pigmentu we włosach. W ich przypadku terapia może być nieskuteczna i zakończyć się niepowodzeniem.  

Ponadto, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, nie należy: 

  • opalać się na minimum miesiąc przed planowanym zabiegiem (może dojść do nierównomiernego rozłożenia pigmentu); 
  • depilować skóry kremem lub woskiem na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem (włoski mogą nie zostać uszkodzone przez laser w odpowiedniej fazie wzrostu włosa i/lub zostać uszkodzone w nieprawidłowy sposób); 
  • stosować preparatów z retinoidami, pochodnymi witaminy A, C, kwasami owocowymi (minimum 4 tygodnie przed), antybiotyków (minimum 2 tygodnie przed), substancji i wyciągów ziołowych o potencjalnym działaniu fototoksycznym na minimum tydzień przed zabiegiem, ponieważ może dojść do silnego uczulenia, podrażnienia. 

Depilacja laserowa – wskazania po zabiegu 

Przez kilka dni (minimum 48 godzin) po depilacji laserowej unikaj basenu i gorących kąpieli. Niewskazane jest stosowanie środków złuszczających i przyjmowanie leków oraz ziół fotouczulających. Między kolejnymi zabiegami nie wyrywaj włosków ani nie opalaj się. Z kąpieli słonecznych można zacząć korzystać 4 tygodnie po ostatnim seansie. 

Pamiętaj, by ewentualny zabieg depilacji laserowej wykonywać w certyfikowanym gabinecie kosmetologicznym. Najlepiej, gdyby osoba przeprowadzająca sam zabieg posiadała certyfikaty potwierdzające jej umiejętności i wiedzę z zakresu depilacji laserowej.

Przeczytaj również:
Wrastające włoski – jak się ich pozbyć?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę