Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości i zastosowanie
Wierzbownica drobnokwiatowa należy do coraz częściej stosowanych roślin. Przypisuje się jej wiele właściwości leczniczych, wpływających korzystnie na zdrowie. Jest doceniana zwłaszcza przez mężczyzn jako środek wspierający funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Jakie korzyści dla zdrowia może przynieść stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej?
Wierzbownica drobnokwiatowa – charakterystyka
Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym, spotykanym niemalże w każdym zakątku kraju.
Cechą charakterystyczną tej rośliny są liście, które swoim wyglądem przypominają liście wierzby. Wierzbownica drobnokwiatowa charakteryzuje się również obecnością kwiatów w kolorze purpurowym, które pojawiają się od czerwca do września. Roślina osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Wierzbownica drobnokwiatowa znana jest również pod nazwą willow-herb.
Wierzbownica drobnokwiatowa – związki aktywne
Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej jest bogate w substancje biologicznie czynne, takie jak:
- β-sitosterole,
- mirycetyna,
- kwercetyna,
- izokwercetyna,
- kemferol,
- kwas linolenowy,
- kwas arachidonowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas stearynowy.
Wierzbownica wielokwiatowa – właściwości i zastosowanie
Wierzbownica drobnokwiatowa od lat była wykorzystywana w medycynie ludowej. Pierwsze wzmianki na temat jej leczniczego działania pochodzą z XIX wieku. Przypisywano jej korzystne działanie na układ moczowo-płciowy, a także działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące i odtruwające. Wiele badań naukowych potwierdziło jej właściwości lecznicze.
Wierzbownica drobnokwiatowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i łagodzeniu objawów występujących u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego i w zaburzeniach ze strony układu moczowo-płciowego.
Surowiec wykazuje również silne właściwości antyoksydacyjne – chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Dzięki tym właściwościom działa ochronnie na komórki i wykazuje właściwości przeciwutleniające.
Jak podają niektóre źródła, wierzbownica drobnokwiatowa może również wywierać korzystne działanie na funkcjonowanie stawów, wspomagając ich ruchomość i elastyczność.
Wyciągi z wierzbownicy drobnokwiatowej mogą znaleźć zastosowanie w przypadku chorób skórnych, takich jak łuszczyca, trądzik, wypryski i łojotok. Stosuje się je jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry.
Wierzbownicę drobnokwiatową wykorzystuje się także w:
- leczeniu chorób wywołanych nadmiarem androgenów,
- zaburzeniach miesiączkowania,
- upławach,
- bólach i zawrotach głowy,
- nerwobólach,
- leczeniu grzybicy,
- pomocniczo w okresie menopauzy.
Jak stosować wierzbownicę wielokwiatową?
Wierzbownica drobnokwiatowa jest dostępna w formie tabletek i ziół do przygotowywania naparu. Napar z wierzbownicy przygotowuje się, zalewając wrzącą wodą ok. 2 łyżeczki ziela. Taki napar należy parzyć pod przykryciem przez ok. 10 minut. Wierzbownicę drobnokwiatową w postaci tabletek należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Wierzbownica drobnokwiatowa nie jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Podsumowując, wierzbownica drobnokwiatowa jest niedocenianym, ale coraz częściej stosowanym surowcem. Jest stosowana przede wszystkim przez mężczyzn cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego, wpływając korzystnie na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Wspiera również funkcjonowanie stawów i jest pomocna w przypadku chorób skórnych. Sprawdzi się także u kobiet w przypadku zaburzeń miesiączkowania, upławów czy łagodzenia objawów menopauzy.
Przeczytaj również:
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (CPPS) – czy można je wyleczyć?
Źródła:
- Kujawski R., Bogacz A., Derebecka-Hołysz N., Cichocka J., Kujawski J., Mikołajczak P., Bobkiewicz-Kozłowska T., Grześkowiak E., Krajewska-Patan A., Czerny B., Mrozikiewicz P., Rośliny lecznicze z rodzaju Epilobium – działanie biologiczne i farmakologiczne, Herba Polonica, 2010, 56, 1.
- Głowacka A., Mianowany M., Trojanowska D., Budak A., Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum Schreb.) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes, Postępy Fitoterapii, 2013, 3.
- Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008.
- Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010.
- Kohlmunzer S., Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, 1998.
jest wyczerpujący
Dziękujemy za komentarz 🙂
jest merytoryczny i zadawalajacy.