Poród przedwczesny – jakie są jego skutki?
Poród przedwczesny jest odpowiedzialny za 75% śmiertelności okołoporodowej. Aktualnie większości wcześniakom udaje się pomyślnie przyjść na świat, jednak występuje u nich zwiększone ryzyko zaburzeń neurologicznych, oddechowych i komplikacji ze strony układu pokarmowego.
Czym jest poród przedwczesny?
Poród przedwczesny nie jest tym samym, co poród „przed terminem”.
Poród przedwczesny to zakończenie ciąży po ukończonym 22. tygodniu, a przed ukończonym 37. tygodniem, niezależnie od masy urodzeniowej dziecka.
Dziecko urodzone przedwcześnie to wcześniak. Ilość porodów przedwczesnych w Europie waha się w granicach 5-9%. Taki poród może być spowodowany różnymi czynnikami, zarówno po stronie matki, jak i tymi, które jej nie dotyczą.
Poród przedwczesny i wiążące się z tym wcześniactwo jest główną przyczyną śmierci i zachorowalności noworodków.
Z czym wiąże się poród przedwczesny i wcześniactwo?
Dzieci urodzone przed 37. tygodniem, czyli wcześniaki, w swoim dalszym rozwoju często mają problemy związane z przedwczesnym przyjściem na świat.
Im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko powikłań.
Wcześniaki zwykle wymagają specjalistycznej opieki w oddziale neonatologicznym. Ich problemy zdrowotne wynikają z niedojrzałości organizmu i mogą obawiać się zaburzeniami neurologicznymi, oddechowymi i komplikacjami ze strony układu pokarmowego.
Poród przedwczesny – przyczyny
Przedwczesny poród może być wywołany wieloma mechanizmami. Najczęściej są to samoistna czynność skurczowa (50% przypadków) i przedwczesne pęknięcie błon płodowych (30% przypadków). Przyczyn takich sytuacji jest wiele. Należą do nich:
- infekcja wewnątrzmaciczna,
- niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
- nadmierne rozciągnięcie macicy występujące w ciąży wielopłodowej i wielowodziu,
- stres,
- palenie tytoniu.
Pozostałe 20% przypadków to jatrogenny poród przedwczesny, czyli wywoływany ze względów medycznych. Dzieje się tak, gdy wcześniejsze zakończenie ciąży jest bezpieczniejsze niż jej dalsze prowadzenie. Taki poród rozważa się przy:
- wadach płodu,
- poważnym zaburzeniu wzrastania płodu,
- objawach niedotlenienia wewnątrzmacicznego,
- ciężkich schorzeniach występujących u matki, w których dalsze trwanie ciąży zwiększa ryzyko powikłań u kobiety (ze zgonem włącznie).
Przedwczesny poród – objawy
Podczas monitorowania ciąży lekarz kieruje się kilkoma wskaźnikami pozwalającymi rozpoznać zagrażający poród przedwczesny. Najszybsze i najłatwiejsze badanie to ocena szyjki macicy w USG.
Skracanie szyjki i wpuklanie się błon płodowych do jej kanału może sugerować zagrożenie porodem przedwczesnym.
Dodatkowo w wydzielinie szyjkowo-pochwowej można oznaczyć fibronektynę płodową i pIGFBP-1 (fosforylowane białko wiążące insulinopodobny czynnik wzrostu), których określone stężenie jest wskaźnikiem zagrażającego porodu przedwczesnego.
Poród przedwczesny – postępowanie
Kiedy lekarz stwierdzi zwiększone prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, istnieją sposoby zmniejszenia ryzyka jego wystąpienia:
- terapia progesteronem – lek jest stosowany dopochwowo;
- abstynencja seksualna – nasienie ma w składzie prostaglandyny, które przyspieszają dojrzewanie szyjki, a orgazm wyzwala skurcze macicy;
- szew okrężny szyjki macicy – zakładany najczęściej u pacjentek, u których poprzednia ciąża zakończyła się przedwcześnie.
Leczenie rozpoczynającego się porodu przedwczesnego
Głównym celem leczenia jest walka o przynajmniej 48 godzin dalszej ciąży. Czas ten jest wykorzystywany na przeprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii j zorganizowanie miejsca w ośrodku o III poziomie referencyjności. Leczenie to polega na podaniu pacjentce leków tokolitycznych, które mają na celu zmniejszenie siły i częstotliwości skurczów macicy. W przypadku rozpoczynającego się porodu przedwczesnego pacjentka jest przyjmowana do szpitala, gdzie może otrzymać:
- antybiotyk – aby zapobiec infekcji dróg rodnych;
- steroidoterapię prenatalną – podawanie steroidów przyspiesza dojrzewanie układu oddechowego dziecka i zmniejsza umieralność noworodków;
- siarczan magnezu – podawany poniżej 32. tygodnia ciąży w celu zmniejszenia ryzyka mózgowego porażenia dziecięcego.
Przebieg porodu przedwczesnego
Poród przedwczesny jest przeprowadzany w ośrodku o wysokiej referencyjności z oddziałem neonatologicznym, który będzie mógł szybko pomóc wcześniakowi w razie powikłań. Poród zwykle jest prowadzony drogami natury. Cięcie cesarskie może być rozważane m.in. gdy:
- dziecko nie ma położenia główkowego,
- występuje zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego,
- pojawiają się inne wskazania sródporodowe.
Przeczytaj również:
Poród fizjologiczny i jego fazy
Źrodła:
- Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia. Tom 1., PZWL 2020.
- Goldenberg R.L. i in., Epidemiology and causes of preterm birth, Lancet (London, England) vol. 371,9606 (2008): 75-84. doi:10.1016/S0140-6736(08)60074-4.
- Terzidou V., Bennett P.R., Preterm labour, Current opinion in obstetrics & gynecology vol. 14,2 (2002): 105-13. doi:10.1097/00001703-200204000-00002.