Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Powiększona wątroba – przyczyny i diagnostyka

Słuchaj artykułu

Wątroba to narząd zlokalizowany w jamie brzusznej. Pełni w organizmie liczne funkcje, do których należy m.in. wytwarzanie i wydzielanie żółci biorącej udział w procesach trawiennych. Istnieją sytuacje, w których ten istotny narząd ulega powiększeniu.

Powiększona wątroba – przyczyny i diagnostyka

Wątroba to narząd zlokalizowany w jamie brzusznej, w jej prawym górnym kwadrancie. W warunkach prawidłowych całkowicie lub niemal całkowicie ukryty pod prawym łukiem żebrowym. W czasie oglądania powierzchni jamy brzusznej brzeg narządu jest niewidoczny. Można go natomiast wyczuć w czasie badania palpacyjnego, u osoby zdrowej na granicy lub tuż poniżej łuku żebrowego prawego, choć u wielu osób jest on całkowicie niewyczuwalny.

Wybadanie obecności brzegu narządu w oddaleniu od łuku żebrowego nie świadczy jednak jednoznacznie o powiększeniu wątroby. Towarzyszyć może ono na przykład jej obniżeniu, przy zachowaniu prawidłowych wymiarów. Metodą fizykalnej oceny wielkości wątroby, obecnie rzadko stosowaną wobec nieporównywalnie większej wartości diagnostycznej badań obrazowych, jest opukiwanie i ocena długości obszaru stłumienia wątrobowego badanego w linii środkowoobojczykowej. U mężczyzn wynosi ona prawidłowo 15 cm, u kobiet natomiast 12 cm.


Produkty wspierające wątrobę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Powiększona wątroba – przyczyny

Do powiększenia wątroby, czyli hepatomegalii, może dojść w wyniku kilku mechanizmów – toczącej się w miąższu narządu reakcji zapalnej o rozmaitej etiologii, naciekania w chorobach hematologicznych lub obecności guzów litych, zastoju krwi lub żółci w obrębie narządu, lub spichrzania substancji w jego miąższu. 

Pośród przyczyn wymienić należy: 

  • wirusowe zapalenia wątroby; 
  • stłuszczenie wątroby, zarówno alkoholowe, jak i niealkoholowe; 
  • uszkodzenie spowodowane działaniem substancji egzogennych, np. niektórych leków lub alkoholu; 
  • zapalenia wątroby o innej etiologii, np. autoimmunologiczne; 
  • amyloidozę, powodującą odkładanie w miąższu wątroby białka zwanego amyloidem; 
  • hemochromatozę, w przebiegu której dochodzi do spichrzania żelaza w obrębie komórek wątrobowych (hepatocytów); 
  • prawokomorową niewydolność serca, prowadzącą do zastoju krwi w krążeniu obwodowym, w tym w obrębie wątroby; 
  • pierwotne nowotwory wątroby, a także przerzuty nowotworowe z nowotworów innych lokalizacji, w przebiegu których wystąpić może asymetryczne powiększenie narządu, związane z lokalizacją guza lub guzów; 
  • białaczki i chłoniaki, mogące prowadzić do powiększenia wątroby w przebiegu jej nacieczenia przez patologiczne komórki; 
  • choroby dróg żółciowych, takie jak kamica przewodowa, prowadzące do zastoju żółci w obrębie wątroby. 

Powiększona wątroba – diagnostyka

W przypadku powzięcia podejrzenia powiększenia wątroby w badaniu palpacyjnym, zleca się wykonanie badania obrazowego. Zwykle pierwszym wyborem diagnostycznym jest ultrasonografia jamy brzusznej. Pozwala ona nie tylko ocenić wielkość narządu, ale także echogeniczność, a co za tym idzie strukturę jego miąższu, jego jednorodność lub obecność zmian ogniskowych, szerokość dróg żółciowych, ewentualną obecność złogów w ich świetle, poszerzenie dużych naczyń żylnych, czy obecność patologii w innych narządach jamy brzusznej.

W niektórych przypadkach, zwykle w ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się badania takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Inne narzędzia diagnostyczne dobiera się pod kątem podejrzewanej jednostki chorobowej stanowiącej prawdopodobną przyczynę powiększenia wątroby.

Przeczytaj również:
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – komu zagraża?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Juszczyk J., Choroby wątroby, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. 
  2. Strzeszyński Ł., Wątroba, powiększenie, Interna Szczeklika, mały podręcznik, wyd. elektroniczne Empendium, wyd. Medycyna Praktyczna. 
  3. Konturek S. J., Czynności wątroby, Konturek Fizjologia człowieka, Podręcznik dla studentów medycyny, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę