Tabata – jak ćwiczyć, efekty, przeciwwskazania
Tabata to bardzo popularny model treningowy, który pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej i podniesienie wydolności organizmu. Aby trening tabata dawał zamierzone efekty, musi być właściwie przeprowadzony i spełniać odpowiednie kryteria.
Tabata – co to takiego?
Tabata to rodzaj treningu interwałowego (HIIT, High Intensity Interval Training) w systemie 20 sekund pracy z maksymalną intensywnością, 10 sekund przerwy, powtarzane przez 4 minuty, czyli osiem rund ćwiczeń. Trening ten został opracowany w 1996 r. przez Japończyka Izumi Tabata, który wraz z naukowcami Narodowego Instytutu Sportu i Zdrowia w Tokio początkowo stosował tabatę w treningu japońskiej reprezentacji w łyżwiarstwie szybkim.
Eksperyment doktora Tabaty był przeprowadzony na dwóch grupach kontrolnych. Pierwsza z nich trenowała w sposób tradycyjny, czyli w umiarkowanym tempie przez sześćdziesiąt minut na ergometrze. Druga badana grupa wykonywała trening interwałowy zawierający 7-8 rund 20-sekundowych ćwiczeń z 10-sekundową przerwą pomiędzy seriami na wysokim tętnie. U pierwszej grupy przez 6 tygodni nie polepszyła się wydolność, natomiast druga grupa polepszyła swoje wyniki tlenowe i beztlenowe nawet o 28% [1].
Tabata dla początkujących – jak zacząć?
Tabata nie jest typem treningu przeznaczonym dla osób początkujących, które prowadzą nieaktywny tryb życia. Tempo ćwiczeń wymaga perfekcyjnej techniki i świadomości ruchowej. Przy wysokiej intensywności łatwo zgubić technikę ćwiczeń, co może doprowadzić do kontuzji. Początkujący również nie będą w stanie w pełni skorzystać z benefitów płynących z tabaty ze względu na trudność w utrzymaniu tak wysokiej intensywności przez 4 minuty trwania treningu. Należy przygotować organizm do takiego wysiłku, poprzez np. wybieranie prostszych ćwiczeń, bez dodatkowego obciążenia.
Zamiast tabaty wskazane byłyby inne formy interwałów, z dłuższymi przerwami między ćwiczeniami lub treningi cardio. Można zastosować metodę 1:1, gdzie np. przez 1 minutę wykonuje się ćwiczenie o wyższej intensywności jak szybszy bieg czy pajacyki, a kolejną 1 minutę trucht.
Tabata – jak ćwiczyć?
Pamiętaj przede wszystkim o rozgrzewce trwającej ok. 10-15 minut. Przygotuje to ciało do intensywnego wysiłku, rozgrzewając stawy i mięśnie, jak i zminimalizuje ryzyko kontuzji. Przyda się również stoper, który odmierzy czas. Najbardziej efektywnie pracuje się z pulsometrem, który daje pełny pogląd na intensywność pracy. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz to zrobić intuicyjnie, pracując na maksimum możliwości. Serce bije wówczas bardzo szybko, nie jest się w stanie mówić i ledwo łapie się oddech. Po treningu zalecane są ćwiczenia rozciągające, trwające ok. 5 minut. Pozwolą one organizmowi wrócić do prawidłowego oddechu i tętna.
Ważne jest, aby tabata była stosowana jako oddzielna jednostka treningowa, ponieważ jej intensywność jest dużym obciążeniem dla organizmu.
Trening tabata polega na tym, by w ciągu 20 sekund wykonać jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia z jak największą intensywnością – pobór tlenu powinien być bliski 90-100% maksymalnego. Po 10 sekundach przerwy ponownie wykonuje się ćwiczenie, a całość trwa 4 minuty.
Osoby początkujące powinny ćwiczyć tabatę jeden raz w tygodniu, natomiast osoby bardziej zaawansowane mogą wykonywać ten trening od dwóch do trzech razy w tygodniu. Trening ten zwiększa powysiłkową nadkonsumpcję tlenu, dlatego potrzebny jest czas na regenerację. Do ćwiczeń nie należy podchodzić na czczo ani bezpośrednio po posiłku.
Tabata – efekty regularnych treningów
Efekty treningu tabata można zauważyć bardzo szybko, a są to m.in.:
- poprawa wydolności tlenowej (ok. 10-14%) i beztlenowej (ok. 28%),
- spalenie ok. 60 kcal w ciągu 4 minut,
- większa wytrzymałość,
- wpływ na ogólny wygląd sylwetki – ćwiczenie i rzeźbienie całego ciała,
- przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej,
- polepszenie wrażliwości na insulinę,
- poprawa samopoczucia,
- wzmacnianie sfery psychicznej (wykraczanie poza swoje możliwości)[3].
Tabata – przeciwwskazania
Tabata nie jest treningiem przeznaczonym dla każdego. Bezwzględnie powinny go unikać osoby:
- wracające po kontuzji lub po dłuższej przerwie od ćwiczeń;
- mające problemy ze stawami;
- ze słabą kondycją;
- z nadwagą;
- mające problemy z nadciśnieniem, astmą, zakrzepicą żył;
- z nieustabilizowaną dusznicą bolesną;
- z zaburzeniami rytmu serca, blokiem serca, kardiomiopatią przerostową;
- po niedawno przebytym udarze lub zawale;
- z nieustabilizowaną cukrzycą;
- chorujące na retinopatię;
- z niewydolnością nerek;
- w ciąży;
- mające problemy z trzymaniem moczu;
- z chorobami kręgosłupa;
- z infekcją, gorączką, dusznościami;
- mające przepuklinę;
- po porodzie, z problemami z rozejściem kresy białej;
- będące na diecie niskokalorycznej [2].
Trening interwałowy jest silnym stresorem dla organizmu, zwiększa wydzielanie kortyzolu, a co za tym idzie zwiększa stany zapalne w organizmie. Tego typu aktywności powinny więc unikać osoby cierpiące na dolegliwości związane z wydzielaniem hormonów [4].
Tabata – jak bezpiecznie ćwiczyć?
Przy wysokiej intensywności tabaty pamiętaj o prawidłowej technice wykonywanych ćwiczeń. Dobrane ćwiczenia powinny być proste, żeby zminimalizować błędy, natomiast jeśli ćwiczenia są trudniejsze powinny być bardzo dobrze opanowane. Wybierając ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem, odpowiednio dobierz jego ciężar, aby nie wpłynął na jakość treningu. Ciężar powinien stanowić około 20% ciężaru maksymalnego, jaki jesteś w stanie użyć podczas treningu siłowego. Stosowanie większego ciężaru uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń w odpowiednim tempie, zwłaszcza na początku przygody z tabatą.
Tabata – przykłady ćwiczeń
W trakcie wykonywania tabaty można wykorzystać od 1 do 8 ćwiczeń – 1 ćwiczenie przez 8 rund lub dwa ćwiczenia naprzemiennie, jak i 8 różnych ćwiczeń. Powinny być to ćwiczenia wielostawowe, angażujące kilka grup mięśniowych. Ważne jest, aby wykonywane ćwiczenia nie wymagały długiego przygotowania do ich rozpoczęcia.
Przykłady ćwiczeń z masą własnego ciała:
- przysiad-wyskok,
- padnij-powstań,
- bieg w podporze,
- skoki na skakance,
- pajacyki,
- pompki,
- bieg bokserski,
- sprint,
- podciąganie się na drążku,
- wykroki z wyskokiem.
Przykłady ćwiczeń z zewnętrznym obciążeniem:
- przysiad z ciężarem trzymanym z przodu (kettlebell lub sztanga),
- swingi z obciążnikiem kettlebell,
- wyciskopodrzut,
- przysiad z wyciskaniem ciężaru w górę,
- zakroki z obciążeniem,
- rzuty piłką o ścianę,
- rzut piłką lekarską o podłogę.
Trening tabata jest świetnym narzędziem do poprawy wyników w wielu dyscyplinach sportowych. Bardzo dobrze sprawdza się jako trening kondycyjny, zwiększający metabolizm. Pozwala uzyskać wiele korzyści w bardzo krótkim czasie, a do tego nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.
Przeczytaj również:
Trening EMS – czy jest skuteczny?
Źródła:
- Tabata I., Nishimura K., Kouzaki M., Hirai Yu., Ogita F., Miyachi M., Yamamoto K., Effects of moderate-intensity endurance and high-intensity intermittent training on anaerobic capacity and VO(2max).
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033062019300313#s0040
- Murawska-Ciałowicz E., Wolański P., Zuwała-Jagiełło J., Feito Y., Petr M., Kokstejn J., Stastny P., Goliński D., Effect of HIIT with Tabata Protocol on Serum Irisin, Physical Performance, and Body Composition in Men
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16380698/
Support to zdrowie ale ćwiczymy rozsądnie..
Bardzo dobrze wyjaśniona tabata.
Dziękujemy za komentarz🙂