Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week 2
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Galena DiaB12
X - Novamed Flaem
X - Inhalatory
11

Suchy kaszel u dziecka. Jak go zwalczyć?

Słuchaj artykułu

Kaszel u dziecka to dla rodzica sygnał alarmowy. Tymczasem, jak podają źródła, zdrowe dziecko może kasłać nawet do kilkunastu razy dziennie. Kaszel jest odruchem fizjologicznym, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z drzewa oskrzelowego. Może pojawiać się z powodu kurzu, dymu papierosowego lub gdy powietrze jest zbyt suche albo zimne. Jak pomóc maluchowi, gdy kaszel przybiera na sile, a do tego pojawiają się kolejne niepokojące objawy? 

Suchy kaszel u dziecka. Jak go zwalczyć?

Jakie są rodzaje kaszlu? 

Kaszel można podzielić na: 

  • ostry – trwający do 3 tygodni, 
  • podostry – trwający od 3 do 8 tygodni, 
  • przewlekły, który utrzymuje się powyżej 8 tygodni.  

W zależności od objawów kaszel dzielimy także na:  

  • kaszel mokry (produktywny) – gdy dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, 
  • kaszel suchy – kiedy wydzielina się nie pojawia. 

Jeśli dziecko nie odkrztusza wydzieliny, ale odczuwa jej zaleganie w piersiach, taki kaszel traktujemy jako mokry. Określenie rodzaju kaszlu jest bardzo istotne. Od tego zależy, jaki rodzaj leku zaleci lekarz lub farmaceuta – czy będzie to lek wykrztuśny, czy przeciwkaszlowy (hamujący kaszel).  

Podanie leku przeciwkaszlowego, gdy w oskrzelach obecna jest wydzielina, może prowadzić do jej zalegania i przedłużenia infekcji.  

Pamiętaj, że infekcje wirusowe zazwyczaj zaczynają się kaszlem suchym, który stopniowo przechodzi w kaszel mokry. 

Kaszel suchy u dziecka – jak go leczyć?

Kaszel suchy u dziecka najczęściej pojawia się w początkowej fazie infekcji wirusowej. Wówczas wirusy namnażają się w drzewie oskrzelowym, podrażniając je i prowadząc do odruchu obronnego.

Towarzyszą temu inne objawy typowe dla infekcji, np.:  

  • gorączka,  
  • osłabienie,  
  • wydzielina z nosa.  

Aby zmniejszyć częstotliwość kaszlu, zadbaj o nawilżenie pomieszczenia. Możesz też wykonywać u dziecka inhalacje roztworem soli fizjologicznej lub soli z ektoiną bądź nebulizację z wykorzystaniem mgiełki solankowej.  


Inhalacje i nebulizacje
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Nie przeprowadzaj inhalacji krótko przed snem. aby rozrzedzona wydzielina nie prowokowała napadów kaszlu podczas snu.

Jeśli w ciągu dnia kaszel jest intensywny, uporczywy i męczący dla dziecka, możesz podać mu syrop łagodzący dolegliwości. W zależności od rodzaju kaszlu i jego nasilenia, a także wieku dziecka farmaceuta w aptece zaleci odpowiedni preparat. Delikatny kaszel złagodzą naturalne syropy roślinne, np. z porostu islandzkiego, który możesz podać dziecku już od 1. roku życia.


Syropy roślinne

Jeśli kaszel jest bardziej uporczywy, sięgnij po leki bez recepty o działaniu przeciwkaszlowym. Od 3. roku życia możesz podać dziecku syrop z butamiratem lub lewodropropizyną. 


Preparaty z butamiratem i lewodropropizyną

Jeśli kaszlowi towarzyszą jakiekolwiek niepojące objawy, udaj się z dzieckiem do lekarza.

Szczególnym rodzajem kaszlu, który wymaga konsultacji z lekarzem, jest kaszel szczekający, przebiegający z dusznościami i świstami płucnymi. Zazwyczaj wskazuje on na podgłośniowe zapalenie krtani, czyli tzw. krup wirusowy.

Charakterystyczny kaszel towarzyszy również krztuścowi. Jest on intensywny i przewlekły, z napadami duszności i świstami przypominającymi pianie. Krztusiec jest bardzo niebezpieczny dla noworodków i niemowląt.

Dlaczego kaszel nadal się utrzymuje? 

Kaszel u dziecka, które wcześniej było chore, a nadal pokasłuje, nie powinien być powodem do niepokoju. Najprawdopodobniej jest to tzw. kaszel poinfekcyjny, który zanika samoistnie, gdy drogi oddechowe zregenerują się po przebytej chorobie. Aby złagodzić jego objawy, zadbaj o odpowiednią podaż płynów i kontroluj jakość oraz nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.  


Nawilżacze powietrza

Jeśli kaszel nie jest intensywny i męczący dla dziecka, nie musisz podawać mu syropów przeciwkaszlowych.

Co, jeśli suchy kaszel nie mija? 

Jeśli kaszel u Twojego dziecka nie ustępuje przez dłuższy czas, zgłoś się do pediatry.

Rzadkimi przyczynami przewlekłego kaszlu mogą być: 

  • refluks – kiedy kwaśna treść z żołądka podrażnia przełyk, pojawia się kaszel i chrząkanie. Kaszel nasila się zwłaszcza w pozycji leżącej oraz po jedzeniu (z powodu refluksu mogą cierpieć nawet niemowlęta); 
  • obecność glisty ludzkiej – glista ludzka przedostaje się do płuc. Jej larwy wędrują przez oskrzeliki, oskrzela i tchawicę, aż do krtani, podrażniając ją. Efektem tego może być kaszel lub chrząkanie. Dziecko może zarazić się glistnicą, jedząc nieumyte warzywa czy owoce, ale także podczas zabawy w piaskownicy; 
  • alergia – warto obserwować, czy kaszel pojawia się sezonowo lub po kontakcie z potencjalnym alergenem, np. królikiem, trawą, pyłkiem drzewa. Alergii mogą towarzyszyć także katar, swędzenie lub zaczerwienienie spojówek i reakcje skórne; 
  • astma – w Polsce na astmę cierpi ok. 8% dzieci. Nie zawsze przebiega ona z dusznościami czy świszczącym oddechem. Czasami może objawiać się jedynie suchym pokasływaniem, zwłaszcza w nocy. Sam kaszel może z czasem przechodzić w mokry. 

Warto pamiętać, że kaszel czy chrząkanie może pojawiać się u starszych dzieci także na tle nerwowym – w stresujących sytuacjach w domu czy szkole.

Przeczytaj również:
Kaszel krtaniowy – przyczyny i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel 
  • Rutter P., Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, Elsevier Urban & Partner, 2006, 2-3. 
  • https://mamapediatra.pl/2017/02/25/kaszel-u-dziecka/ 
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158166,krztusiec
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę