Gorączka w ciąży – czy to powód do zmartwień?
Niepokojące sygnały, do których należy m.in. gorączka, wzbudzają niepokój u przyszłej mamy. Jest to najczęstszy objaw towarzyszący różnym infekcjom i stanom zapalnym w organizmie. Warto więc wiedzieć, kiedy podwyższoną temperaturę uznaje się za gorączkę, w jaki sposób sobie z nią radzić i czy należy ją konsultować z lekarzem.
Stan podgorączkowy a gorączka
Prawidłowa temperatura ciała u dorosłej osoby to zakres między 36 a 37°C. Stan podgorączkowy to temperatura między 37,1 a 37,9°C, natomiast powyżej 38°C to gorączka.
Wartość temperatury ciała zależy od sposobu pomiaru. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą to 36,6°C, pomiar dokonany w ustach jest o 0,3°C wyższy, a mierzony w odbytnicy lub w uchu na błonie bębenkowej o 0,5°C wyższy [1,2].
Gorączka jest dość powszechnym objawem różnych stanów chorobowych zachodzących w organizmie. Objawom gorączki mogą towarzyszyć:
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- nudności,
- uczucie zimna występujące naprzemiennie z uczuciem gorąca,
- pocenie się [3].
Gorączka w ciąży – przyczyny
Gorączka w trakcie ciąży jest najczęściej objawem choroby podstawowej. Jej najczęstszymi przyczynami w czasie ciąży są:
- przeziębienie, w którym najczęstszymi objawami są podwyższona temperatura ciała, katar i ból gardła;
- grypa, której zazwyczaj towarzyszy wyższa gorączka niż w przypadku przeziębienia, a także bóle ciała i dreszcze,
- infekcje bakteryjne, np. infekcje ucha i dróg oddechowych (zapalenie płuc, oskrzeli, krtani), angina, infekcje nerek, dróg moczowych i narządów płciowych; leczenie wymaga zastosowania antybiotyków;
- wirusowe zapalenie żołądka i jelit;
- listerioza – jej przyczyną jest zjedzenie surowego mięsa, ryb i niepasteryzowanego sera, stąd kobiety w ciąży powinny unikać tego typu produktów;
- COVID-19 – kobiety w ciąży są narażone na podwyższone ryzyko zachorowania i powikłań [3-5].
Wpływ gorączki na płód
Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli u kobiety ciężarnej wystąpi gorączka, nie należy tego bagatelizować. Stan podgorączkowy zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i nie ma wpływu na rozwijające się dziecko.
Nie ma wystarczających badań na ten temat, ale przypuszcza się, że utrzymująca się i nieleczona gorączka zaburza prawidłowy rozwój płodu i może być związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad serca i szczęki czy autyzmu, a także może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu [3,4].
Potrzeba jednak większej ilości badań, aby stwierdzić, czy jest to spowodowane gorączką, czy infekcjami, które ją wywołują.
Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
Podwyższoną temperaturę ciała obniżyć, stosując domowe sposoby:
- letnia kąpiel lub prysznic – należy pamiętać, że zbyt niska temperatura może doprowadzić do szoku termicznego, ponadto przy niskiej temperaturze kurczą się naczynia krwionośne; optymalna temperatura wody to o 1°C mniej niż wartość temperatury ciała;
- przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu i dodatkowo schłodzić organizm;
- lekki ubiór, aby uniknąć przegrzania;
- wietrzenie pomieszczenia, co pozwoli pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów; optymalną temperaturą, która powinna panować w pomieszczeniu, jest ok. 20°C;
- chłodne okłady, do których można wykorzystać hydrożelowe plastry chłodzące lub zwilżone ręczniki;
- odpoczynek.
Co można stosować na gorączkę w ciąży?
Stosowanie leków w ciąży najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Preparaty o działaniu przeciwgorączkowym stosuje się w stanach absolutnej konieczności.
Najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym w ciąży jest paracetamol. Podaje się go w najmniejszej skutecznej dawce, czyli 2 razy dziennie po 500 mg przez maksymalnie 3 dni. Należy jednak pamiętać, że stosuje się jedynie preparaty zawierające paracetamol, a nie preparaty złożone z dodatkiem innych substancji – kofeiny, kodeiny, pseudoefedryny czy innych.
Ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz metamizol nie są lekami zalecanymi do stosowania w ciąży.
Są bezwzględnie przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży, a w pierwszym i drugim mogą być stosowane tylko, gdy jest to bezwzględnie konieczne [7].
Należy ostrożnie podejść do naturalnych preparatów stosowanych w celu obniżenia gorączki. Jednym z często stosowanych środków ziołowych o działaniu przeciwgorączkowym i napotnym jest herbata z lipy.
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania w ciąży nie zaleca się przyjmowania jej w tym czasie, ponieważ powoduje szybsze ukrwienie skóry i odpłynięcie krwi z łożyska, co może doprowadzić do niedotlenienia płodu [8].
Grypę i infekcje wirusowe u kobiet w ciąży można leczyć, stosując leki przeciwwirusowe wydawane z przepisu lekarza, co w przypadku grypy zapobiega powikłaniom pogrypowym. Niezwykle istotny jest czas podania (od 36 do 48 godzin od momentu pojawienia się pierwszych symptomów), co wpływa na skuteczność terapii [5].
W przypadku infekcji bakteryjnych, które są przyczyną wystąpienia gorączki, leczenie opiera się na zastosowaniu antybiotyków. Większość z nich jest bezpieczna do stosowania w trakcie ciąży.
Antybiotykami niewskazanymi do stosowania w ciąży są:
- aminoglikozydy – amikacyna, gentamycyna, streptomycyna, tobramycyna;
- tetracyklina;
- fluorochinolony;
- tygecyklina;
- kotrimoksazol, nitrofurantoina i chinolony (w I i III trymestrze);
- polimyksyny.
O potrzebie zastosowania antybiotykoterapii decyduje lekarz, który ocenia ryzyko i monitoruje stosowanie leków [3].
Gorączka w ciąży – kiedy udać się do lekarza?
Stan podgorączkowy nie powinien budzić niepokoju, natomiast przy występowaniu gorączki należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Pojawienie się gorączki jest szczególnie niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży i należy pamiętać, by jak najszybciej podjąć leczenie. Dzięki temu można zapobiec powikłaniom, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwijające się dziecko [4].
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji w ciąży, warto stosować kilka metod profilaktycznych:
- szczepienia ochronne (na grypę, COVID-19),
- częste mycie rąk,
- unikanie dużych skupisk ludzi,
- unikanie niektórych produktów spożywczych, np. surowego mięsa i ryb, które mogą wywołać listeriozę [5,6].
Ciąża to czas, w którym kobieta może borykać się z obniżoną odpornością. Wówczas nietrudno o infekcje, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Choć stosowanie leków w trakcie ciąży nie jest wskazane, to w takich sytuacjach jak gorączka korzyści wynikające z ich stosowania przewyższają ryzyko. Najlepiej każdy przypadek gorączki u ciężarnej skonsultować z lekarzem prowadzącym, który zdiagnozuje przyczynę jej wystąpienia i wdroży odpowiednie leczenie.
Przeczytaj również:
Które leki są bezpieczne w ciąży?
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK331/.
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/327385#symptoms.
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/could-fever-harm-my-baby#Why-am-I-running-a-fever?
- https://www.cdc.gov/flu/highrisk/pregnant.htm.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/327385#when-to-see-a-doctor.
- https://www.mp.pl/ginekologia/poloznictwo/129235,stosowanie-lekow-dostepnych-bez-recepty-u-kobiet-w-ciazy.
- Lewkowicz-Mosiej T., Rośliny lecznicze – leksykon, Świat Książki, 2012.