Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
2

Badanie Anty-TPO – normy, badanie i interpretacja wyników

Słuchaj artykułu

Badanie anty-TPO to podstawowe badanie, które wykorzystuje się do diagnostyki autoimmunologicznych chorób tarczycy. Mechanizmem chorób autoimmunologicznych jest nieprawidłowo działający układ odpornościowy, który atakuje sam siebie, wywołując stan zapalny w różnych narządach. Nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego w przypadku anty-TPO skierowana jest przeciwko peroksydazie tarczycowej.  

Badanie Anty-TPO – normy, badanie i interpretacja wyników

W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia narządu tarczycy, a co za tym idzie do upośledzenia w wytwarzaniu przez nią hormonów. Agresywne działanie układu immunologicznego prowadzi do choroby Hashimoto, zanikowego zapalenia tarczycy oraz do jej niedoczynności. 


Wsparcie w leczeniu tarczycy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Anty-TPO – co to jest? 

Badanie anty-TPO to oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych, które skierowane są przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO). TPO to enzym tarczycy, który bierze udział w wytwarzaniu hormonów – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).  

Przeciwciała przeciwko peroksydazie (anty-TPO) są przeciwciałami własnymi organizmu swoistymi w stosunku do peroksydazy tarczycy (TPO). 

Sprawdzenie anty-TPO poprzez badanie z krwi żylnej da wstępne informacje o prawidłowości działania tarczycy – potwierdzi lub wykluczy jej zapalenie

Kiedy należy przeprowadzić badanie anty-TPO? 

Badanie anty-TPO należy wykonać:  

 • u pacjentów z ryzykiem lub podejrzeniem chorób autoimmunologicznych: Hashimoto oraz Gravesa-Basedowa; 
 • podczas diagnozowania innych schorzeń, np.  Zespołu Sjögrena, raka tarczycy, ziarniniakowego zapalenia tarczycy. 

Dodatkowo kontrolę anty-TPO zaleca się, gdy

 • występują problemy z płodnością i zajściem w ciążę,  
 • dojdzie do poronienia, 
 • ma miejsce poród przedwczesny.  

Badanie to również jest uzupełnieniem podstawowej diagnostyki tarczycy.  

Jak się przygotować do badanie anty-TPO? 

Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. W dniu badania pacjent nie musi być na czczo, a pobranie można wykonać o dowolnej porze dnia, pobierając krew żylną.  

Badanie anty-TPO – cena 

Badanie nie jest drogie. Za jego wykonanie zapłacimy w granicach 20-50 zł. 

Badanie anty-TPO – jaka jest norma? 

Każde laboratorium podaje swoje wartości referencyjne, dlatego tak ważne jest, by wynik ocenił lekarz. Specjalista podda analizie otrzymany wynik badania, biorąc pod uwagę komplet badań tarczycowych, wiek, płeć oraz występowanie chorób współistniejących.  Lekarz endokrynolog  interpretuje wyniki w kontekście stanu klinicznego i wyników innych badań.  

Tylko badania profilaktyczne dają możliwość wczesnego rozpoznania choroby i dobrania leczenia. Badania z krwi pozwalają na różnicowanie podłoża zapalenia i dysfunkcji danego narządu. 

Przeczytaj również:
Anty-TG – kiedy wykonać badanie?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 12 stycznia 2023, 10:51
  Halina

  BARDZO przydatne

  1. 12 stycznia 2023, 11:39
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy 🙂

 2. 23 czerwca 2023, 13:40
  Gabriela

  Przy pierwszej diagnozie, w marcu 2018 miałam wynik ATG 402,5 i ATPO >1300 a TSH 36,52. Zaczęłam kuracje od dawki Letrox 50 przez 7 x w tygodniu. Z czasem wyniki się poprawiły – po poł roku miałam ATPO już 69,4 a ATG 173,0 i TSH 1,53. Cały czas biorę Letrox, w tej chwili dawka Letrox 75. Ostatnie moje wyniki sprzed kilku dni to TSH 1,76 a ATG <3 i ATPO <3,0. Czyli poziom przeciwciał w normie? czy może wyzdrowiałam? czy już nie musze przyjmować leków? Oczywiście skonsultuje się z lekarzem, ale wizyta za ponad 2 tygodnie…. i się nie mogę doczekać. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  1. 23 czerwca 2023, 15:22
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Lekarz może ewentualnie zmodyfikować dawkowanie leków, ale jest to mało prawdopodobne, aby mogła Pani całkowicie odstawić stosowanie leku.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę