Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Cytykolina. Sposób na sprawny umysł?

Słuchaj artykułu

Substancje, które zwiększają zdolności intelektualne, ułatwiają uczenie się i zapamiętywanie? Jednym ze związków chemicznych o takim potencjalnym działaniu jest cytykolina. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć. 

Cytykolina. Sposób na sprawny umysł?

Czym jest cytykolina? 

Cytykolina (citicoline) to substancja naturalnie wytwarzana w organizmie. Jest składnikiem fosfolipidów budujących błony komórkowe. Dostępna jest głównie w postaci suplementów diety. Jedyny lek z cytykoliną jest dostępny na receptę. Wskazania do jego stosowania to zaburzenia poznawcze wynikające np. z udaru mózgu lub uszkodzeń czaszki. Po wchłonięciu do organizmu z cytykoliny powstaje cholina – składnik budulcowy błon komórkowych neuronów.  

Cytykolina – właściwości 

Według badań cytykolina: 

 • pobudza biosyntezę fosfolipidów błon komórkowych neuronów, przez co poprawia neurotransmisję (proces przekazywania informacji w układzie nerwowym);  
 • podnosi poziom substancji regulujących metabolizm neuronów i zapobiega ich starzeniu się; 
 • hamuje nadmierną reakcję zapalną i wytwarzanie wolnych rodników w organizmie (które niszczą komórki mózgu).  

Cytykolina może zwiększać koncentrację, koordynację ruchową, spostrzegawczość i pamięć. 


Wsparcie układu nerwowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Cytykolina – zastosowanie 

Cytykolina ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego może być przyjmowana przez osoby zdrowe, które chcą poprawić swoje zdolności intelektualne. W jednym z badań klinicznych podawano cytykolinę zdrowym osobom, które miały trudności z zapamiętywaniem. Przyjmowanie tej substancji przez 3 miesiące spowodowało istotny wzrost „pojemności” ich pamięci.  

W innym badaniu oceniano wpływ cytykoliny na zdolności ruchowe i koncentrację u nastolatków. W tym celu wykorzystano test, w którym badana osoba musiała naciskać klawisz wybranym palcem. Uczestników podzielono na dwie grupy – jedna otrzymywała placebo, a druga cytykolinę. Wyniki uzyskane w czasie powyższych testów na początku eksperymentu nie różniły się pomiędzy grupami. Jednak po 28 dniach osoby suplementujące cytykolinę uzyskały istotnie lepsze wyniki. Wskazywałoby to na korzystne właściwości cytykoliny w zakresie poprawy umiejętności motorycznych.  

Cytykolina może być stosowana także u osób chorych jako dodatek do leczenia podstawowego. Istnieją badania, w których osoby chore na otępienie (np. chorobę Alzheimera) dzielono na dwie grupy. Jednej podawano cytykolinę, a drugiej placebo. Po kilku miesiącach stosowania grupa przyjmująca cytykolinę uzyskiwała istotnie lepsze wyniki w testach oceniających podstawowe funkcje poznawcze, takie jak pamięć, mowa czy kojarzenie faktów.  

Cytykolina może być przyjmowana: 

 • po udarze mózgu i urazach głowy,
 • w urazowych uszkodzeniach nerwów obwodowych oraz w neuropatiach,
 • wspomagająco w kroplach do oczu stosowanych w leczeniu jaskry. 

Cytykolina – skutki uboczne i przeciwwskazania

Skutki uboczne są zwykle rzadkie i łagodne.  

Obejmują: 

Nie stosuj cytykoliny, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Substancji nie powinny przyjmować również dzieci. Wynika to przede wszystkim z braku dostępnych badań dotyczących bezpieczeństwa.

Przeczytaj również:
Melatonina. Cudowny lek na bezsenność?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Jasielski P., Piędel F., Piwek M. i in., Application of Citicoline in Neurological Disorders: A Systematic Review, Nutrients, 2020.  
 • Grieb P., Neuroprotective properties of citicoline: facts, doubts and unresolved issues. CNS Drugs. 2014, s. 185-93. 
 • Kowal P., Zastosowanie cytykoliny w chorobach układu nerwowego, Polski Przegląd Neurologiczny, 2016, s. 42-45. 
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Proaxon mg/ml, roztwór doustny. 
 • Synoradzki K., Grieb P.: Citicoline: a superior form of choline? Nutrients, 2019. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę