Czym jest pH skóry?
Skóra to największy narząd u dorosłego człowieka – jej powierzchnia jest szacowana na 1,5-2 m2. Pełni wiele niezbędnych funkcji, ale do prawidłowego funkcjonowania musi mieć odpowiednie pH. Czym właściwie jest pH skóry i jak o nie dbać, by zawsze było prawidłowe?
Czym jest pH?
To skala zasadowości i kwasowości roztworów, odzwierciedlająca stężenie jonów wodorowych (H+) w tym roztworze. Zakres pH jest skalą logarytmiczną mieszczącą się w zakresie od 0 do 14. Wartości od 0 do ok. 6,5 są uznawane za pH kwaśne, pH = 7 jest obojętne, zaś wartości powyżej 7 mają odczyn zasadowy. Poniżej kilka przykładów:
- sok żołądkowy: 1,5-2,0;
- kawa: 5,0;
- mleko: 6,5;
- czysta woda: 7,0;
- ślina ludzka: 6,5-7,4;
- krew: 7,35-7,45;
- mydło: 9,0-10,0.
W ciele człowieka pH waha się w zależności od narządu bądź płynu ustrojowego. Zakres ten jest bardzo szeroki, a wartości pH można oszacować w zakresie od 0 do 8:
- sok żołądkowy, jeśli żołądek jest pusty: 1,0-1,5;
- pochwa kobiety w wieku rozrodczym: 3,8-4,4;
- pochwa kobiety w wieku menopauzalnym: 5,0-5,5;
- skóra: 4,1-5,8;
- mocz: 6,5-7,0;
- łzy: 7,25-7,45;
- krew: 7,35-7,45.
Wartość pH skóry
Jak już wspomniano powyżej, pH zdrowej skóry waha się w zakresie 4,1-5,8. Skóra ma zatem odczyn kwaśny. Skóra na podbródku posiada najwyższe wartości pH 5,6, zaś miejsce o najniższym pH na powierzchni skóry to czoło (4,4) i górna powieka (4,6). Od fizjologicznego zakresu pH skóry występują również odstępstwa, są to m.in. okolice pach, pachwin, przestrzenie między palcami, odbyt. W ich przypadku pH waha się od 6,1 do 7,4. Podwyższone pH w tych okolicach pretenduje do rozwoju niepożądanych mikroorganizmów, a także częstszych infekcji, co może np. skutkować wypryskami.
Za utrzymanie odpowiedniego pH skóry są odpowiedzialne mechanizmy biochemiczne, które wytwarzają lub zużywają protony (H+). Możemy do nich zaliczyć np. szlak filagryna-histydyna-kwas urokainowy, hydrolizę wolnych kwasów tłuszczowych. Oprócz wymienionych szlaków, w skórze znajdują się także receptory wrażliwe na pH. Dzięki ich obecności w momencie zachwiania fizjologicznego pH są pobudzane kanały jonowe lub szlaki metaboliczne, mające na celu przywrócenie właściwego pH.
Na różnice w pH skóry u ludzi ma wiele czynników, np.:
- rasa – niższe pH zaobserwowano u osób z ciemniejszym kolorem skóry;
- wiek – skóra noworodków ze względu na niepełne zakwaszenie ma pH 6,01; pH fizjologiczne utrzymuje się do ok. 50. roku życia, a u kobiet w wieku okołomenopauzalnym wzrasta do 4,7-5,0;
- ilość wydzielanego potu, sebum;
- predyspozycje genetyczne;
- stosowanie mydeł, detergentów, dezodorantów, kosmetyków – wymienione preparaty podnoszą pH skóry nawet do 6 godzin;
- stosowanie opatrunków okluzyjnych, produktów leczniczych (np. antybiotyków) do stosowania miejscowego.
Utrzymanie odpowiedniego pH skóry jest niezwykle ważne, w szczególności dla enzymów zależnych od pH. Biorą one udział w tworzeniu bariery, jaką jest warstwa rogowa skóry, regulując stopień jej złuszczania, regeneracji oraz zawartość składników lipidowych.
Zaburzenia pH skóry
Zaburzenie pH skóry może prowadzić do wielu reakcji niepożądanych, a nawet chorób skóry. Przy wyższym pH dochodzi do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, np. Staphylococcus aureus (pH 7,5), Propionibacterium acnes (pH 6,3). Ich rozwój, a tym samym wyższe pH skóry spowodowane jest używaniem mydeł alkalicznych. Dodatkowo u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry (AZS) zwiększa się adhezja i tempo namnażania S. aureus. Oprócz chorób bakteryjnych, przy podwyższonym pH skóry mogą rozwijać się grzybice np. Malassezia, która u osób z AZS nasila wyprysk kontaktowy.
Podwyższone pH skóry obserwuje się u osób chorujących na:
- kontaktowe zapalenie skóry,
- AZS,
- rybią łuskę,
- mocznicę,
- trądzik pospolity i różowaty.
Podwyższone pH skóry może dotyczyć również osób starszych i osób z nadmiernie suchą skórą.
Przeczytaj również:
Dermokosmetyki – czym są i jak działają?
Źródła:
- pH in nature, humans and skin, Ehrhardt Proksch, 2018.
- Schmid-Wendtner M., Korting H., The pH of the Skin Surface and Its Impact on the Barrier Function, 2006.