Dotyczą nawet 15% mężczyzn! Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego to dość częsty i poważny problem, który zwykle dotyka młodych mężczyzn. Początkowo trudno go zdiagnozować, a jego konsekwencją może być nawet niepłodność. Jak rozpoznać żylaki powrózka nasiennego? Jakimi metodami się je leczy?
Czym są żylaki powrózka nasiennego?
Żylaki powrózka nasiennego (inaczej żylaki jąder) polegają na występowaniu nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych w obrębie splotu wiciowatego, który reguluje odprowadzanie krwi żylnej z worka mosznowego.
Występowanie samych żylaków to jedynie objaw choroby, a nie choroba sama w sobie. Powstają one w wyniku rozwoju niewydolności żylnej w obrębie miednicy. Objawia się to odwróconym przepływem żylnym, zaburzeniem drenażu krwi w obrębie moszny, co przyczynia się właśnie do rozwoju żylaków. Z uwagi na nieprawidłową budowę lub brak zastawek żylnych choroba ta zdecydowanie częściej rozwija się w okolicy lewego jądra. Powoduje jego tępy ból i częściowy zanik, a także obniżenie poziomu testosteronu.
Żylaki powrózka nasiennego rozpoznaje się u ok. 15% mężczyzn, ale aż u 40% mężczyzn ze zdiagnozowaną już niepłodnością. Stanowią one tym samym najczęstszą przyczynę problemów z płodnością.
Dzieje się tak, ponieważ niewłaściwy przepływ krwi przyczynia się do podniesienia temperatury w obrębie jąder. Zaburza to produkcję nasienia.
Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny
Żylaki powrózka nasiennego dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwsza grupa występuje zdecydowanie częściej. Jest ona efektem nieprawidłowej budowy anatomicznej, spowodowanej m.in. długością lewej żyły jądrowej. Jest ona dłuższa o ok. 10 cm od prawej żyły, co sprzyja powstawaniu zastojów żylnych. Nieprawidłowe działanie lewej żyły może z czasem doprowadzić do niewydolności dwustronnej, powstającej wskutek przeciążenia.
Do pozostałych przyczyn występowania żylaków powrózka nasiennego należą:
- niewydolność zastawek żylnych,
- zbyt wysokie ciśnienie żylne,
- wrodzona choroba tkanki łącznej,
- żylna choroba zakrzepowo-zastojowa,
- nowotwory i inne choroby nerek,
- operacje chirurgiczne w obrębie moszny i podbrzusza.
Żylaki powrózka nasiennego – objawy
Ta dolegliwość najczęściej przebiega bezobjawowo, co czyni ją dodatkowo groźną i trudną do zdiagnozowania. Mężczyzna zgłasza się do lekarza zwykle z powodu wyczuwalnego zgrubienia w mosznie, dyskomfortu, uczucia ciężkich jąder lub bólu w okolicy moszny. Tego typu ból nasila się zazwyczaj podczas wzwodu.
Innym powodem wizyty u lekarza jest problem z płodnością.
Do pozostałych objawów, które mogą towarzyszyć żylakom powrózka nasiennego, zaliczamy:
- ból w pachwinie,
- uczucie ciepłej moszny,
- opuchliznę moszny,
- zmniejszenie objętości jądra.
Jak wykryć żylaki powrózka nasiennego?
Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na stopień zaawansowania:
- I stopień – niewielkie żylaki, trudno wyczuwalne nawet podczas badania;
- II stopień – trudne do obserwacji, wyczuwalne w badaniu palpacyjnym;
- III stopień – żylaki widoczne i dobrze wyczuwalne.
W początkowej fazie rozwoju dostrzeżenie żylaków może sprawiać trudności. Gdy zmiany będą zaawansowane, lekarz może je rozpoznać od razu. Stąd też podstawą w postawieniu prawidłowej diagnozy i wdrożeniu wczesnego leczenia jest samokontrola.
Jeśli masz wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, zgłoś się do urologa. Specjalista na początku wykona badanie fizykalne, które może uzupełnić badaniem USG i badaniem nasienia.
Żylaki powrózka nasiennego a płodność
Długotrwale utrzymujący się stan zastoju żylnego i powstanie dużych żylaków mogą prowadzić do uszkodzenia jądra, spadku jego objętości lub zaniku. Konsekwencją tego może być niepłodność. Według opinii specjalistów schorzenie to jest przyczyną 30-40% przypadków niepłodności u mężczyzn.
Wzrost temperatury o ok. 1-2°C zaburza powstawanie nowych plemników. Dochodzi wówczas do zmniejszenia ich ilości, ruchliwości i zaburzeń w budowie, a także zaburzeń hormonalnych (obniżenie poziomu testosteronu). Może to utrudniać starania o dziecko.
Żylaki powrózka nasiennego – jak je leczyć?
Wskazaniami do wprowadzenia leczenia żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn są:
- znaczne zmiany jakościowe nasienia,
- ból i dyskomfort w okolicach moszny,
- zahamowanie wzrostu jądra.
Istnieje kilka metod leczenia żylaków:
- zabieg chirurgiczny (laparoskopowy) – polega na podwiązaniu i przycięciu żył nasiennych. Ta metoda skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza inwazyjność zabiegu;
- embolizacja przezskórna – wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza cewnik do żyły i ocenia przepływ z wykorzystaniem kontrastu. Następnie zamyka naczynie w zmienionym chorobowo miejscu;
- sklerotyzacja wstępująca – podobna do zabiegu embolizacji. Polega na miejscowym podaniu odpowiedniego czynnika obliterującego, który obkurcza i zamyka naczynie na stałe.
Dzięki powyższym zabiegom u większości pacjentów udaje się przywrócić prawidłowe parametry nasienia. Skuteczność zabiegu lekarz ocenia po ok. 3 miesiącach od jego wykonania. Nawet jeśli nie uda się zwiększyć liczby plemników, to zazwyczaj następuje istotna poprawa ich jakości. Może to znacząco ułatwić wykorzystanie nasienia w procesie zapłodnienia in vitro.
Przeczytaj również:
Jak zadbać o męską płodność?
- Pryor J.L., Howards S.S., Varicocele. Urol Clin North Am. 1987 Aug 1;14(3):499–513.
- Owen R.C., McCormick B.J., Figler B.D., Coward R.M., A review of varicocele repair for pain. Transl Androl Urol. 2017 May;6(Suppl 1):S20–9.
- Majzoub A., Symptomatic Male with Subclinical Varicocele Found on Ultrasound Evaluation. In: Esteves S.C., Cho C.L., Majzoub A., Agarwal A., editors. Varicocele and Male Infertility: A Complete Guide [Internet]. Cham: Springer International Publishing; 2019 [cited 2023 May 25]. p. 559–63. Available from: https://doi.org/10.1007/978-3-319-79102-9_52.
- Broe M.P., Ryan J.P.C., Ryan E.J., Murphy D.J., Mulvin D.W., Cantwell C. i in., Spermatic vein embolization as a treatment for symptomatic varicocele. Can Urol Assoc J. 2021 Nov;15(11):E569–73.
- Wang C., McDonald V., Leung A., Superlano L., Berman N., Hull L. i in., Effect of increased scrotal temperature on sperm production in normal men. Fertil Steril. 1997 Aug 1;68(2):334–9.